fbpx

Aloe vera – zelené zdravie

Záleží vám na zdraví? Ako sa chránite pred vírusmi, baktériami a rôznymi civilizačnými ochoreniami? Už po stáročia je známe, že najlepšiu prevenciu pred nákazou nájdeme v prírode. Jedným z takýchto prírodných zázrakov je aloe vera.

Čím je aloe vera významná?

Aloe vera má hrubšie, robustné listy so zubkovitými okrajmi. Absentujú na nej stonky. Pri priamom kontakte môžu listy aloe vera pôsobiť dráždivo. Inak o nej kolujú samé dobré správy, najmä čo sa týka posilnenia imunity, zmiernenia kožných problémov a emočnej pohody. Faktom je, že existuje veľa druhov aloe vera. Známych je približne 200. Jej domovinou sú teplé a suché oblasti, kde sa jej darí zadržiavať čo najviac vody. Výhodou je, že aloe vera možno aj u nás pestovať ako izbovú rastlinu.

Čo také úžasné v sebe ukrýva aloe vera?

Jej liečivá sila súvisí s polotekutým gélom ukrytým vo vnútri listov. Získať ho možno prerezaním listov po dĺžke a zoškrabaním gélu. Ten si viete priamo aplikovať na namáhanú pokožku, vlasy alebo oslabené končatiny. Aloe vera má široké uplatnenie, a to od alternatívneho liečiteľstva, kozmetiky až po potravinárstvo a prípravu nápojov, džúsov a aj rozpustných práškov. Aloe vera pre svoje silné antioxidačné a hydratačné účinky je bežnou prísadou v bytovom textile, v matracoch alebo v posteľnej bielizni.

Aké priaznivé účinky pre naše zdravie poskytuje aloe vera?

Aloe vera je blahodarná pre celé ľudské telo. Potvrdzuje to približne 150 aktívnych látok. Je bohatou zásobárňou vitamínov A C, z minerálov je to najmä vápnik, železo, mangán, selén a zinok. Aloe vera je významná aj pre svoje polysacharidové zložky. Tým sa bunkové membrány stávajú odolnejšie voči baktériám a vírusom.

Mnohí na aloe vera oceňujú jej antimykotické pôsobenie. Preto je obľúbenou zložkou v kozmetických prípravkoch proti ekzému, psoriáze alebo herpesom. Lokálne možno aplikovať gél z aloe vera na akné, ale aj pri suchej pleti a prvým príznakom starnutia. Jej nespornou výhodou je zvýšený objem vody, po jej pôsobení je pleť sviežejšia a pružnejšia.

Lokálne používanie aloe vera je ďalej známe aj pri domácich maskách v kombinácii s ricínovým olejom. Podporuje zdravú vlhkosť vlasov, dodáva im objem a zlepšuje rast, keďže až ku korienkom sa dostávajú antioxidanty a vitamín E. Aloe vera je prvou pomocou pri spálenej pokožke od slnka, pri poraneniach a ťažko sa hojacich ranách. 

Na vnútorné použitie sa aloe vera odporúča pri tráviacich ťažkostiach, na detoxikáciu pečene a žlčníka, na zdravú črevnú mikroflóru a pre správne pH vo vnútornom prostredí. Vo forme džúsov alebo štiav nám aloe vera pomáha pri prejedení a za silného pálenia záhy. Pomáha predchádzať problémom s močovými cestami. Je silným antioxidantom, ktorý ničí nádorové bunky, upravuje hladinu cholesterolucukru v krvi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená