fbpx

Minerál dobrej nálady. Všetko, čo by ste mali vedieť o horčíku.

Ak by ste v prírode hľadali minerál dobrej nálady, ktorý pozitívne vplýva na kvalitu spánku, udržuje Vaše telo vo forme a stará sa o hladký chod nervov, svalov a hormonálnych funkcií, tak nemusíte byť expert na výživu a nepotrebujete ani doktorát z chémie. Stačí Vám horčík!

Minerál super hrdina

Ako ste sa mohli dozvedieť na strednej škole chémie, ale pravdepodobne si to nepamätáte, horčík latinským názvom magnézium je prvok (atómové číslo 12!). Je to štvrtý najpočetnejší minerál v našom tele a spadá hneď za ďalšie ťažké látky, ako je vápnik a fosfor.

Asi 99 percent horčíka v tele je uložených v kostiach, svaloch a mäkkých tkanivách, takže nie je tak ľahko prístupný v prípade jeho nedostatku. Nedostatkom naozaj trpieť nechcete. Horčík sa podieľa na viac ako 300 rôznych biochemických reakciách v našom tele.

S čím nám pomáha horčík?

A je toho ešte viac. Horčík je základnou mikroživinou pre hormonálne cesty a reguláciu neurotransmiterov. V zásade je to kritická súčasť minerálneho koktailu, vďaka ktorému Vaše telo beží hladko a udržiava Vás v telesnej i psychickej pohode.

Vedeli ste, že? Horčík je deviatym najpočetnejším prvkom vo vesmíre.

Nedostatok magnézia. Je to problém?

Ako to teda zistiť či máte dostatok tohto super kritického minerálu? Skutočný nedostatok horčíka je zriedkavý. Ak ním trpíte, ľahko sa to dá zistiť pomocou krvných testov. Iba 1 percento horčíka v tele je uložené v krvi, čo znamená, že si možno ani neuvedomujete, aké vyčerpané sú Vaše hladiny horčíka.

                                                  
Ak máte nízku hladinu, mohli by ste byť vystavení riziku najrôznejších zdravotných problémov, ako je vysoký krvný tlak, neobvyklé srdcové rytmy, srdcový infarkt a mŕtvica. Ak máte veľa problémov so stresom, ste veľkým konzumentom kávy alebo alkoholu alebo mávate návaly úzkosti, môžete byť obzvlášť náchylní na nedostatok.

Príznaky nedostatku horčíka

Vedeli ste, že? Čína je popredným producentom horčíka a je zodpovedná za približne 80% svetových dodávok.

Magnézium v potravinách


Matka príroda to samozrejme zariadila a v rámci potravín existuje mnoho zdrojov kvalitného magnézia a to napr.: Banány, hrášok, maliny, fazuľa, brokolica ovsené vločky, celozrnný chlieb, tmavá čokoláda, kešu oriešky arašidy, pšeničné otruby, tekvicové semiačka, slnečnicové semienka a pod.

Horčík počas tehotenstva

Mnoho tehotných žien sa sťažuje na kŕče v lýtkach a neurčité bolesti brucha, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku nedostatku horčíka. Ďalšími príznakmi nedostatku horčíka sú únava a vyčerpanie. Nie všetky z toho sú dôvodom na to, aby ste sa začali znepokojovať, mali by ste napriek tomu počúvať signály svojho tela a prípadne podstúpiť test na nedostatok horčíka.

Ak je v tele matky nedostatok magnézia, kardiovaskulárny systém sa dostáva do nerovnováhy a riziko hypertenzie v tehotenstve stúpa. Okrem toho sa predpokladá, že nedostatok horčíka je zodpovedný aj za zintenzívnenie tehotenských nevoľností.

Odporúčaná denná dávka horčíka

Chlapci a muži (od 15 rokov) od 350 až 400 miligramov denne
Dievčatá a ženy (vo veku od 15 rokov) od 300 do 350 miligramov
(Denné odporúčané dávky sa menia v závislosti od veku a životného štýlu)

Pre tehotné ženy odporúča Svetová zdravotnícka organizácia denný príjem horčíka min. 310 mg (t.j. mierne nad odporúčané množstvo pre netehotné ženy staršie ako 25 rokov).

Vedeli ste, že: materské mlieko v jednom litri obsahuje 30 až 40 mg magnézia.

Suplement horčíka? Áno, či nie? 

Ak nie je možné naplniť stravu orechmi, strukovinami a rybami (čo nie je vždy najľahšie), môžete ísť cestou doplnkov. Len pozor, akú formu máte. Mnoho ľudí robí chybu, že bez kontroly štítku uchopia akékoľvek magnézium, ktoré nájdu v obchode so zdravou výživou. Niektoré sa, ale ľahšie vstrebávajú v čreve (glycinát, citrát, chlorid a uhličitan horečnatý) ako iné (oxid a síran horečnatý).

Zaujímavosť na záver: Asi 13% celej hmoty našej planéty pochádza z horčíka. To znamená, že na Zemi je dostatok horčíka na to, aby vytvorila planétu s rovnakou hmotnosťou ako Mars a  ešte dostatok horčíka na výrobu ďalších troch objektov s rovnakou hmotnosťou ako náš mesiac.

Chcete vedieť viac o vstrebateľnosti horčíka a kvalitných formách? Prečítajte si náš ďalší článok.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená