fbpx

Vyberáme tyče a hriadele do domácej posilňovne

Zapracovať na svojej postave nie je nikdy zlý nápad. Posilňovanie doma patrí medzi obľúbené spôsoby, ako dosiahnuť vytúženú formu bez toho, aby ste museli chodiť do fitness centra. Tyče a hriadele tvoria výborný základ na posilňovanie a silové tréningy, preto sme si pre vás pripravili malého sprievodcu, vďaka ktorému sa v nich budete lepšie orientovať.

Olympijská tyč, lomená tyč, rovná tyč – pre ktorú sa rozhodnúť?

Všetko závisí od toho, čo chcete precvičovať. Hlavný rozdiel medzi olympijskou tyčou a ostatnými je však priemer hriadeľa. Ten by vás mal zaujímať najmä z toho dôvodu, aby ste si k tyči dokúpili kompatibilné závažia. Olympijské tyče majú priemer 50 mm a sú určené najmä pre profesionálov. Bežné tyče na cvičenie mávajú priemer 25 alebo 30 mm a na domáce cvičenie pre začiatočníkov aj pokročilých budú bohate stačiť.

Neodporúčame vám vyberať si netradičné rozmery, hoci vás na ne môže zvádzať nízka cena, aby ste nemali problém s kompatibilitou závaží. V tomto prípade by ste v konečnom dôsledku vôbec neušetrili. Okrem priemeru tyče sa treba zamerať aj na tvar a ďalšie parametre.

Zdroj obrázkov: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Prečo je podstatný tvar tyče na cvičenie?

Tvar tyče rozhoduje o tom, aké využitie bude mať a na aké cviky je ideálna. Ak hľadáte univerzálne riešenie, chybu nespravíte s rovnou vzpieračskou tyčou, ku ktorej si dokúpite závažia podľa potreby. Poslúži vám na drepy, mŕtvy ťah, výtlaky v leži a ďalšie cvičenia.

Lomené tyče majú rôzny typ ohnutia a podľa zakrivenia sa môžete zamerať na špecifické svalové skupiny, ktoré chcete precvičiť. Lomené tyče sú obľúbené najmä na posilňovanie tricepsov, ramenného svalstva a predlaktia.

Nosnosť tyče, dĺžka hriadeľa a ostatné dôležité informácie

To, koľko na tyč môžete naložiť, limituje jej nosnosť. Bezpečnosť je pri posilňovaní veľmi dôležitá a ak nechcete riskovať nepríjemné zranenie, tento údaj by ste nemali prekračovať. Bežne sú vzpieračské a lomené tyče dimenzované na 150 kg, olympijské tyče zvládnu aj 320 kg.

Dĺžka hriadeľa by vás mala zaujímať nielen z pohľadu cvikov, aké plánujete s tyčou a činkami robiť, ale ak už máte doma stojan na činku, limitovať vás bude rozteč stojanu pri lavici na bench – zvyčajne sa pohybuje od 180 do 220 cm. Pre bežné domáce posilňovanie vám budú stačiť obojručné činky s dĺžkou 120 – 180 cm. V prípade jednoručných činiek je samozrejme dĺžka hriadeľa kratšia, od 35 do 40 cm.

Nerezová oceľ je najpoužívanejším materiálom na výrobu tyčí na cvičenie.

Kde kúpiť tyče a hriadele na cvičenie?

Nie vždy sa oplatí nakúpiť vybavenie do posilňovne čo najlacnejšie napríklad v akciách hypermarketov. Môže sa vám totiž stať, že si kúpite atypický priemer, na ktorý sa vám budú horšie zháňať kotúče a ich cena bude vyššia ako u klasických rozmerov. Rozumnejšie je teda vyberať si tyče na cvičenie u špecializovaných predajcov a mať tak istotu, že si môžete v prípade potreby bez problémov za prijateľné ceny dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo, napríklad objímky. Hop-sport.sk ponúka kvalitné vybavenie za ceny, ktoré potešia.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená