fbpx

Vytvorte si dekoratívnu kozmetiku. Potešíte pleť aj prírodu

Vyrobiť si kozmetiku doma nie je až také náročné, akoby sa mohlo na prvý pohľad javiť. Suroviny, z ktorých sa robí dekoratívna kozmetika nájdete aj vo svojej špajzi. Takáto kozmetika je zdravšia pre človeka a odvďačí sa aj príroda. Dajte zbohom skrášľovacej kozmetike plnej chémie a škodlivých parfumov. Ale aj tu platí, že si treba individuálne otestovať vhodné suroviny kvôli možným alergickým intoleranciám.

Prírodný rúž

Na prípravu ozdoby na pery potrebujeme včelí vosk alebo kokosový olej. Tie roztopíme pri vyššej teplote. Podľa farby, ktorú chceme docieliť zvolíme nasledovné suroviny:

  • na červenú farbu rúžu je osvedčená cvikla,
  • pri tmavohnedom odtieni volíme kakao,
  • pri hnedočervenom odtieni je dobrá škorica.

Pomer surovín je závislý od toho, aké chceme množstvo a silný pigment farby rúžu.
Všetky suroviny zmiešame dokopy a dáme buď do malej mištičky alebo použitého obalu na rúž. Necháme stuhnúť v chladničke aspoň 15 minút. Takýto prírodný rúž sa odporúča spotrebovať do jedného roka.

Očné tiene z prášku

Na vytvorenie očných tieňov je základom biely prášok maranty trstinovej. Jedná sa o rastlinku, ktorá má podobné vlastnosti ako kukuričný škrob. Podľa toho, akú chcete dosiahnuť farbu očného tieňa, použite kakao na hnedú farbu, spirulinu na zelenú alebo uhlie pre čiernu farbu.

Krémové očné tiene

Základom vytvorenia takýchto tieňov je tiež biely prášok maranty trstinovej. Očné tiene na spôsob krému vytvoríme z:

  • včelieho vosku,
  • čajovej lyžičky bambuckého masla,
  • 24 kvapiek jójobového oleja,
  • 120 kvapiek rastlinného glycerínu,
  • 12 kvapiek olejového vitamínu E.

Čierna linka na oči

S prísadou čierneho uhlia môžeme vytvoriť aj klasické očné tiene. Pridaním vody vytvoríme pastu, ktorá sa nanáša ako očná linka. Poslúži nám použitá a dôkladne vyčistená tuba z kupovanej tekutej linky na oči.

Púder

Poslúži nám opäť prášok z maranty trstinovej. Do misky dáme 3 čajové lyžičky prášku, potom postupne po štipkách pridávame kakaový prášok. Závisí to od toho, aký silný hnedý efekt chceme na tvári dosiahnuť. Dobre zamiešame. 

Bonusové tipy na ďalšie domáce výrobky

Ak vám príprava domácej dekoratívnej kozmetiky spravila radosť, prinášame tipy na vyčistenie domu bez chemikálii, prípravu tinktúry liečivého propolisu či výrobu domáceho a zdravého jogurtu.