fbpx

Ako znížiť hladinu cukru v krvi?

Cukrovka je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k dlhodobému zvýšeniu glukózy v krvi. Vtedy hovoríme o hyperglykémii. Prejavuje sa poruchami látkovej premeny nielen cukrov, ale aj tukov a bielkovín. Príčinou môže byť aj nedostatočné alebo inak obmedzené vylučovanie hormónu inzulínu. Viac sa dočítate v nasledujúcom texte!

Energiu pre svoje bežné fungovanie prijímame z jedla, ktoré by malo byť bohaté na všetky základné živiny a minerálne látky. Stravou musíme docieliť aj to, aby sa polysacharidy efektívne rozložili najprv v tráviacom trakte a potom z nich mohlo telo čerpať energiu. Jej zdrojom je práve glukóza, ktorá sa uchováva v pečeni a vo svaloch ako „rezerva“.

Hodnoty glukózy, respektíve glykémie sa zisťujú odberom krvi, pričom nalačno u dospelého človeka nesmú byť vyššie než 7 mmol/l a približne 2 hodiny po jedla nesmú prevýšiť hodnotu 11,00 mmol/l. Inak už hovoríme najčastejšie o cukrovke 2. typu. Celkový priebeh jej liečby nám môže stanoviť len lekár.

Po rozložení zložených cukrov v tráviacich orgánoch vstupujú do krvného obehu a stávajú sa súčasťou každej zdravej bunky. Ich „prenášačom“  je hormón inzulín, tvorený B-bunkami v podžalúdkovej žľaze. Dôležitý je nielen samotný vstup, ale aj „naštartovanie“ procesu uchovávania glukózy už v spomínanej rezervnej forme (glykogénu). Pri poruchách optimálneho využitia cukru  v bunkách sa postupne začína okysľovať vnútorné prostredie organizmu (tuky ako zdroj energie) – zisťuje sa to vyšetrením moču na prítomnosť silných kyselín.

Varovné príznaky na vyššie hodnoty cukru v krvi:

 • Celková slabosť, nedostatočná výkonnosť pri bežných úkonoch
 • Sucho v ústach, časté močenie – spôsobené naviazaním vody na glukózu
 • Svrbenie, pálenie a časté infekcie v oblasti genitálií
 • Problémy so zrakom
 • Tŕpnutie končatín, svalové napätie
 • Plytké, respektíve nepravidelné dýchanie

Prevencia a možnosti úpravy hladiny cukru v tele:

 • Diétny plán je u každého pacienta rôzny. Vo vlastnom záujme sa vyhýbajte usadlému spôsobu života, hýbte sa a majte pestré záľuby
 • V strave preventívne zvýšte potraviny bohaté na rozpustnú vlákninu, ako napríklad strukoviny a výrobky z ovsených vločiek
 • Pripravujte si čerstvé zeleninové šaláty, dochucujte ich olivovým olejom alebo jablčným octom
 • Dôležitý je aj príjem chrómu, antioxidantov a sylimarínu na správnu funkciu inzulínu
 • Rybie, hovädzie mäso zdroje omega 3-mastných kyselín
 • Konzumujte potraviny bohaté na železo, alebo ho dopĺňajte kvalitnými doplnkami stravy

Pozor, diabetici sa musia vyhýbať stresovým (zvýši) situáciám a konzumácii alkoholu (znižuje glukózu v krvi). Platí, že títo pacienti sú náchylnejší na zvýšené hodnoty cholesterolu.

7 komentárov
 1. Dosť ma zarazilo,že neuvadzate prínos a súčasť liečby a to je pravidelná denná vychádzka. Po 80 min.vychadzke mám hodnoty 5,4-5,6 .Glykovany hemoglobin 5,5.Faktom je,že zjem veľa zeleniny,ryby, kozí syr ,málo chleba.

 2. Pekný deň chcem sa opýtať mám diabetes typu 1 a teraz to bude druhý rok prvý rok to bolo ešte pohode aj som troška pribral aj som sa cítil dobre posledný rok nemôžem spať už asi 5den len sa pohybujem zo strany na druhú a už mám strašné nervy.Teraz som si všimol jednu vec s priateľkou sme išli sexovať a ja som nemal nijaku chuť jak dakedy že mál.som.chut a cítil som na tele chvenie a testosterón úplne bolo cítiť že pracuje a teraz nič.Mam ešte viac menej dosť nervy a som agresívnejší prosím vás nemám si vypitat papier od doktorky na vyšetrenia k urologovy a na neurológiu lebo trápy má to alebo budem rád ak mi napíšete svoju reakciu inak beriem od bolesti od autohavarie už asi 5rok tramal a viem že keď si večer dám viac tak sa mi nechce postaviť a nemozem sa ani vicurat je to tým tramalom ale viem že od doby keď nabehla cukrovka ja sa cítim že úplne nemám ani chute na seex nemám chute na ľudí berú mi energiu a ja potom idem ešte viac rozbitý domov s tých príbehov ja som váhy horoskop čiže ja len počúvam a viem niekedy pomôcť no teraz už sa mi to neda myslíte si že môžem byť aj impotent sú na to lieky ďakujem za každú radu

 3. Dobrý deň. Veľmi málo informácií mám o vysokej hladine cukru hneď ráno nalačno. Aký úkon by som mala robiť, aby táto hodnota nebola napr. 15 ? Čo sa deje v tele v noci, keď nejeme a ráno sa budím s takouto vysokou glykémiou,? Ďakujem za odpoveď. Anna

 4. Dobrí deň ket ma cena 16 5 zvýšenú co môžem urobiť abi jej klesla je natabletku ras denne ma 2 tip ma 18 rokov

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená