fbpx

Najčastejšie problémy so zrakom

Zrak je jedným z našich najdôležitejších zmyslov, a preto je dôležité chrániť ho a udržiavať v dobrej kondícii. Správna starostlivosť a pravidelné preventívne prehliadky sú nevyhnutné na udržanie zraku a včasné odhalenie možných problémov. Pozrime sa spolu na niekoľko najbežnejších problémov so zrakom, ktorým môžeme čeliť.

Krátkozrakosť (Myopia)

Myopia, tiež známa ako krátkozrakosť, je jednou z najbežnejších porúch zraku. Pre ľudí trpiacich touto poruchou je charakteristické, že vidia dobre na blízko, avšak na diaľku majú problémy s ostrosťou videnia, a vzdialené objekty sa im javia rozmazané. Myopia sa zvyčajne diagnostikuje v detstve a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí pod 40 rokov. Príznaky môžu byť neustále žmúrenie, nadmerné žmurkanie či nerozoznávanie vzdialených predmetov.

Zdroj: Unsplash

Ďalekozrakosť (Hyperopia)

Ďalekozrakosť naopak znamená problémy so zaostrovaním na predmety, ktoré sú v blízkosti, zatiaľ čo videnie na diaľku je zvyčajne ostré. Ľudia s ďalekozrakosťou majú problém pri čítaní knihy, pri prezeraní mobilného telefónu alebo pri práci na počítači. Namáhanie očí pri zaostrovaní na blízko môže viesť k bolestiam hlavy, ospalosti alebo nesústredenosti.

Astigmatizmus

Astigmatizmus je refrakčná chyba oka, pri ktorej je rohovka alebo šošovka nepravidelne zakrivená. To vedie k rozmazanému videniu na všetkých vzdialenostiach. V prípade, že tento problém neriešime, môže viesť k bolestiam hlavy, únave či páleniu očí.

Myopia, hyperopia aj astigmatizmus, sa dajú korigovať okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo chirurgicky.

Šedý Zákal (Katarakta)

Šedý zákal je bežným očným problémom u starších jedincov, a to najmä u osôb nad 65 rokov a je spojený so starnutím šošovky v oku, ktorá stráca svoju priehľadnosť. Hlavnými príznakmi šedého zákalu sú zahmlené a rozostrené videnie, ktoré sa najčastejšie prejavujú pri pohľade do diaľky. Ľudia trpiaci šedým zákalom môžu mať tiež ťažkosti pri vystavení sa silnému slnečnému svetlu, nočnom šoférovaní a vnímaní farieb, ktoré môžu pôsobiť menej sýto.

Vedeli ste, že šedý zákal je jednou z najčastejších príčin slepoty na svete? V Spojených štátoch má šedý zákal približne 20 % ľudí vo veku 40 rokov a starších, čo predstavuje približne 20,5 milióna ľudí.

Zápal Spojiviek (Konjunktivitída)

Zápal spojiviek je infekčné ochorenie, ktoré môže byť spôsobené baktériami, vírusmi, alergiami alebo inými faktormi. K typickým príznakom zápalu spojiviek patria začervenané oči, slzenie, svrbenie alebo pálenie očí, či bolesti hlavy. Liečba zápalu spojiviek závisí od príčiny ochorenia, či už sa jedná o vírusovú, bakteriálnu alebo alergickú príčinu.

Nečakajte s návštevou očného lekára

Ak máte akékoľvek problémy so zrakom, je dôležité navštíviť očného lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenie zraku. Je dôležité dbať aj na pravidelnú prehliadku, a to najmä ak máte nad 40 rokov. Očný lekár môže sledovať váš zrak a zistiť akékoľvek problémy včas, aby sa dalo prijať včasné opatrenie.