fbpx

Vitamín C, aký je jeho význam a účinky?

Vitamín C patrí medzi základné antioxidanty, zúčastňuje sa na tvorbe kolagénu a pri iných metabolických pochodoch organizmu. Človek ho nevie vyrobiť, a preto ho musí prijímať vo forme potravy, resp. farmakologických prípravkov. Potreba tohto vitamínu sa zvyšuje pri zápalových ochoreniach, nápore na imunitu, v rekonvalescencii, pri hojení rán, anémii, v dojčenskom veku. No dokonca je veľmi potrebný aj pre fajčiarov.

Čo je to vitamín C?

Vitamin C (kyselina L-askorbová, askorbát) je na rozdiel od vitamínov A, D, E, K vo vode rozpustný. Keďže ľudské telo si ho samo nedokáže vytvoriť, sme odkázaní na jeho pravidelný príjem. Nadbytok sa vylúči močom a preto obvykle nevzniká otrava (na rozdiel od v tuku rozpustných vitamínov). Naopak nedostatok vitamínu C môže spôsobiť ochorenie, ktoré sa nazýva skorbut, čo je zriedkavé, ale môže byť smrteľné.

Základné účinky vitamínu C

Vitamín C má v našom organizme veľké množstvo funkcií.

 • Je významným antioxidantom, pomáha regenerovať vitamín E, radikály kyseliny močovej a tým sa zúčastňuje prevencie kardiovaskulárnych chorôb.
 • Je nevyhnutný pri syntéze kolagénu, karnitínu, dopamínu, steroidných hormónov v nadobličkách, niektorých neurotransmiterov,
 • Zúčastňuje sa metabolizmu železa, medi a žlčových kyselín, metabolizmu kyseliny listovej a niektorých aminokyselín, chráni organizmus pred záťažou ťažkými kovmi.
 • Má dôležitú úlohu v imunitnom systéme, stimuluje leukocyty k zvýšenej degradácii baktérii a vylučovaniu protilátok, podporuje syntézu interferónu, zvyšuje odolnosť proti chladu, obranyschopnosť organizmu.
 • Má vplyv na zdravie kostí, chrupaviek, väziva, ciev, zubov a kože. Je výživou pre bunky a cievy. To znamená, že pôsobí pozitívne takmer na každú časť nášho tela, orgán, či bunku.

Doporučená denná dávka a potraviny s obsahom vitamínu C

Približná denná dávka vitamínu C pre dospelého jedinca je priemerne 75 mg denne –  toto množstvo nájdete napríklad v nižšie vypísaných potravinách. Veľkosť dennej dávky je závislá od viacerých faktorov. Pohlavie, vek, zdravie,…. preto je hodnota 75 mg denne len orientačná.

Vitamín C v ovocí –  na 100 g

Ananás 23 mg Mandarínka 32 mg
Banán 9,5 mg Mango 42 mg
Brusnice 11 mg Marhule 9 mg
Citrón 45 mg Melón vodový 19 mg
Čerešne 14 mg Melón cukrový 23 mg
Egreš 31 mg Pomaranč 50,5 mg
Jablko 10 mg Ríbezle 36 mg
Jahody 53 mg Slivky 8,9 mg

Vitamín C v zelenine –  na 100 g

Artičoky 7 mg Kapusta červená 37 mg
Brokolica 90 mg Karfiol 52 mg
Cesnak 12 mg Paradajka 29 mg
Cibuľa 8 mg Paprika 110 mg
Čínska kapusta 33 mg Reďkovka 25 mg
Hrášok 22 mg Špenát 37 mg
Kaleráb 46 mg Zeler 12 mg
Kapusta biela 10 mg Zemiak 19 mg

Vitamín C v nápojoch – 100 ml

Červené víno 210 mg Ovocný džús 38 mg

Suplementácia vitamínu C

Okrem užívania vitamínu C obsiahnutého v strave môžete siahnuť aj po prírodnej suplementácii. Na základe mnohých výskumov a porovnávaní je prírodný a chemicky abstrahovaný prírodný vitamín C pre telo rovnako využiteľný. V oboch prípadoch ide o molekuly kyseliny L-askorbovej. Vitamín C prijímaný vo forme tabletiek alebo prášku je rovnaký, ako vitamín C v ovocí alebo zelenine. Rozdiel je ten, že prírodná kyselina L-askorbová sa v ovocí a zelenine nachádza v komplexe s ďalšími látkami a vitamínmi.

Zhrnutie

Vitamín C je základným výživovým doplnkom. Chráni zdravie, predlžuje život a pomáha predchádzať chorobám. Nie je alfou a omegou zdravého fungovania ľudského organizmu, ale má svoje nezastupiteľné miesto v réžií mnohých procesov v našom tele. Keďže príjem prirodzenou potravou je často nedostatočný, je naozaj vhodné ho suplementovať doplnkami výživy.

3 komentáre
 1. Dobrý deň, aké optimálne denné množstvo by mal užiť vitamínu C 76 ročný cukrovkár 2. typu?
  Ďakujem za odpoveď.

 2. Niečo na zamyslenie.
  Mám precitlivelosť žalúdka na glukózu aj fruktózu. Preto nekomzumujem ŽIADNE ovocie ani zeleninu okrem zemiakov. Môj jedálny lístok je chlieb s miečnymi pomazánkami a syrmi, hlavné jedlo mäso s prílohami ako zemiaky (jediná zelenina), ryža a cestoviny. Nič iné. Teda vitamín C nemám ako dostať. Mám výbornú hojivosť rán. Ak si dám za sebou 2 dávky vitamínu C 200mg, začne ma bolieť hlava v zadnej časti za uchom, možno ako pri nejakon nachladení. To trvá možno 2 hodiny, kým sa ten vitamín neminie. Bicyklujem aj za mínusových teplôt a nie som vôbec chorý. Som dôcodca. Vie to niekto vysvetliť v porovnaní s tým, čo všetko sa píše o vitamíne C. Zatiaľ mi nikto na to nedal odpoveď.
  Ďakujem

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená