fbpx

Akné ako kožný problém – príčiny a liečba

Akné je dosť nepríjemným chronickým zápalovým ochorením kože. Súvisí so zmenami pri tvorbe kožného mazu – s jeho zvýšenou produkciou a hustejšou konzistenciou. Nasleduje proces upchávania vlasového vačku alebo mazovej žľazy. Výsledkom je zápal, ktorý na povrchu kože vytvorí drobné čierne bodky (komedóny) alebo červené vyrážky s bielou hlavičkou.

Najčastejšie spúšťače akné:

  • Genetické predispozície
  • Premnoženie kožnej baktérie propionibacterium acnes
  • Hormonálna nerovnováha (zvýšenie androgénnych hormónov) počas puberty alebo v menopauze
  • Zvýšená hladina cukru v krvi (príjem rafinovaných potravín, alkoholu, jednoduchých cukrov)
  • Nedostatočné trávenie (nevylúčené toxíny sa opäť vstrebávajú a dostávajú preč cez pokožku), potravinová intolerancia, nervozita a stres

Najčastejšie sa akné vyskytuje na tvári (v T-zóne; čelo, nos a brada), na krku, v dekolte a na chrbte. Sú to miesta s najväčším počtom a najaktívnejšími mazovými žľazami. Pokrývajú ich otvorené alebo uzavreté komedóny, pokožka je lesklejšia, oveľa ťažšie prebieha líčenie. Pre mnohé ženy je priam nemožné naniesť si mejkap alebo inú dekoratívnu kozmetiku.

Ako čo najlepšie odstrániť akné?

Zásadným omylom je vytláčanie akné. Tým sa zápal zvnútra rozšíri aj na povrch. Dôjde k porušeniu okolitého kožného tkaniva a značne sa predĺži doba liečby. Ak sa vyrážky po akné zle zahoja, na týchto miestach zostávajú jazvy. Trvalé odstránenie je možné len za pomoci dermatológa (lokálne nanášanie krémov, laserová terapia).

Akné vždy odstraňujeme najprv zvnútra, vyváženou stravou, pitným režimom doplnkami k strave s obsahom vitamínu A C. Vaša strava má byť bohatá na tmavú listovú zeleninu, citrusy a zdroje omega 3 a 6 mastných kyselín. Bylinné čaje s obsahom lopúcha a ďateliny pomáhajú odstrániť akné zvnútra a rovnako sú dobré aj na lokálne ošetrenie pokožky.

Pozor! Diskutabilný stále zostáva príjem mliečnych produktov. Tie nie sú prvotnou príčinou vzniku akné, ale jeho priebeh dokážu zhoršiť a teda aj skomplikovať celkovú liečbu. Pre výživu pleti a ochranu buniek pred oxidačným stresom je nevyhnutné doplniť stravu o vápnik, meď a zinok. Zinok ako minerál krásy je najlepšie získavať zo stravy (červené mäso, semienka, orechy, ryby) alebo formou kvalitných doplnkov stravy.

Lokálna (povrchová) liečba akné

Základom je správne čistenie pleti produktmi určenými na problematickú aknóznu pleť. Tá sa potrebuje zbaviť nadmerného mazu, ale nie úplne vysušiť. Používame čistiace gély, mlieka a v druhom kroku ju dočistíme pleťovou, micelárnou vodou. Až tak možno naniesť na pokožku krém s retinoidmi pre zmiernenie zápalových procesov. Raz za dva týždne doprajeme pleti hĺbkové očistenie pílingom. 

Z prírodných zdrojov je proti akné vysoko účinný gél z aloe vera, olej z čajovníka či domáce masky z uhoriek, avokáda alebo cvikly.

Pri vážnych cystických formách akné je nevyhnutná liečba antibiotikami, poprípade hormonálnou antikoncepciou. Liečba trvá mesiace, u niektorých až roky – treba byť maximálne trpezliví a dôverovať si! 

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená