fbpx

Alpy, Pyreneje, Apeniny, Kaukaz alebo Škandinávske vrchy?

Skialpinizmus ponúka krásne zážitky vo voľnej prírode, no vyžaduje si aj dobrú fyzickú kondíciu. Keďže sa jedná o šport, ktorý je kombináciou voľného lyžovania, lezeckých schopností a premyslenej navigácie. A dobrá správa je, že tento atraktívny šport možno praktikovať v zime aj v lete.

Skialpinizmus sa delí na viacero kategórií, pričom najpočetnejšie skupiny tvoria pretekárski a rekreační športovci. A skúsení skialpinisti vedia, že tomuto krásnemu športu sa môžu venovať nielen v zime, ale aj v lete. Aj v lete je totiž v Európe k dispozícii až päť pohorí – Alpy, Pyreneje, Apeniny, Kaukaz a Škandinávske vrchy. Spolu ponúkajú sedem krásnych zasnežených ľadovcov na lyžovanie aj teraz. Teda v piatich okolitých krajinách – v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku a v Nórsku sa svojmu hobby môžu skialpinisti oddávať aj počas letnej dovolenky.   

zdroj:   dreamstime.com

Skialpinistické lyže a viazanie.

Skialpinistické lyže sú univerzálne, dá sa s nimi lyžovať aj na zjazdovke, no rozdiel je v tom, že sú ľahšie než lyže zjazdové. Pri skialpinistických výstupoch je potrebné na sklznicu lyží prilepiť pásy, ktoré je nutné dobre prichytiť od špičiek, až po päty lyží. Pásy z mohéru, nylonu a z iných materiálov sa lepiacou plochou upevňujú po dĺžke celej sklznice. Šírku a tvar pásov určuje typ lyží. Skialpinistické viazanie sa od viazania na zjazdových lyžiach líši hlavne v tom, že pätka má možnosť fixácie, ale aj voľného pohybu. Podobne ako na bežkách, pričom viazanie umožňuje niekoľko polôh nastavenia pätky. Viazanie s možnosťou fixácie aj voľného pohybu poskytuje športovcovi pri šliapaní do kopca väčší komfort aj príjemnejší zjazd z kopca. Pri výbere viazania je možné siahnuť po klasickom skeletovom viazaní alebo po odľahčenom viazaní.

Ako vybrať lyžiarky a prilbu Lyžiarky určené na skialpinizmus vzhľadom pripomínajú lyžiarky zjazdárske. Majú však nižšiu hmotnosť a sú ohybné v členkoch – v zadnej časti lyžiarok je mechanizmus, ktorý je možné počas lyžovania uzamykať a odomykať. Mechanizmus si lyžiar uzamkne vtedy, keď potrebuje, aby sa lyžiarky správali ako fixná zjazdová obuv. Počas chôdze sa môže systém uvoľniť. Vďaka odomknutému systému sa lyžiarky lepšie ohýbajú a takéto kráčanie je neporovnateľne jednoduchšie a pohodlnejšie. Skialpinista však potrebuje aj kvalitnú prilbu. Lyžiarske prilby je dobré voliť s čo najnižšou hmotnosťou a s čo najmäkšou výstelkou. Prilby so štítom skvelo chránia oči športovca a umožňujú nosiť aj dioptrické okuliare. Pre pohodlné nosenie prilby je však dôležitá nielen presná veľkosť, ale aj druh zapínania.