fbpx

Alpy, Pyreneje, Apeniny, Kaukaz alebo Škandinávske vrchy?

Skialpinizmus ponúka krásne zážitky vo voľnej prírode, no vyžaduje si aj dobrú fyzickú kondíciu. Keďže sa jedná o šport, ktorý je kombináciou voľného lyžovania, lezeckých schopností a premyslenej navigácie. A dobrá správa je, že tento atraktívny šport možno praktikovať v zime aj v lete.

Skialpinizmus sa delí na viacero kategórií, pričom najpočetnejšie skupiny tvoria pretekárski a rekreační športovci. A skúsení skialpinisti vedia, že tomuto krásnemu športu sa môžu venovať nielen v zime, ale aj v lete. Aj v lete je totiž v Európe k dispozícii až päť pohorí – Alpy, Pyreneje, Apeniny, Kaukaz a Škandinávske vrchy. Spolu ponúkajú sedem krásnych zasnežených ľadovcov na lyžovanie aj teraz. Teda v piatich okolitých krajinách – v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku a v Nórsku sa svojmu hobby môžu skialpinisti oddávať aj počas letnej dovolenky.   

zdroj:   dreamstime.com

Skialpinistické lyže a viazanie.

Skialpinistické lyže sú univerzálne, dá sa s nimi lyžovať aj na zjazdovke, no rozdiel je v tom, že sú ľahšie než lyže zjazdové. Pri skialpinistických výstupoch je potrebné na sklznicu lyží prilepiť pásy, ktoré je nutné dobre prichytiť od špičiek, až po päty lyží. Pásy z mohéru, nylonu a z iných materiálov sa lepiacou plochou upevňujú po dĺžke celej sklznice. Šírku a tvar pásov určuje typ lyží. Skialpinistické viazanie sa od viazania na zjazdových lyžiach líši hlavne v tom, že pätka má možnosť fixácie, ale aj voľného pohybu. Podobne ako na bežkách, pričom viazanie umožňuje niekoľko polôh nastavenia pätky. Viazanie s možnosťou fixácie aj voľného pohybu poskytuje športovcovi pri šliapaní do kopca väčší komfort aj príjemnejší zjazd z kopca. Pri výbere viazania je možné siahnuť po klasickom skeletovom viazaní alebo po odľahčenom viazaní.

Ako vybrať lyžiarky a prilbu Lyžiarky určené na skialpinizmus vzhľadom pripomínajú lyžiarky zjazdárske. Majú však nižšiu hmotnosť a sú ohybné v členkoch – v zadnej časti lyžiarok je mechanizmus, ktorý je možné počas lyžovania uzamykať a odomykať. Mechanizmus si lyžiar uzamkne vtedy, keď potrebuje, aby sa lyžiarky správali ako fixná zjazdová obuv. Počas chôdze sa môže systém uvoľniť. Vďaka odomknutému systému sa lyžiarky lepšie ohýbajú a takéto kráčanie je neporovnateľne jednoduchšie a pohodlnejšie. Skialpinista však potrebuje aj kvalitnú prilbu. Lyžiarske prilby je dobré voliť s čo najnižšou hmotnosťou a s čo najmäkšou výstelkou. Prilby so štítom skvelo chránia oči športovca a umožňujú nosiť aj dioptrické okuliare. Pre pohodlné nosenie prilby je však dôležitá nielen presná veľkosť, ale aj druh zapínania.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená