fbpx

Ako kúpiť správny vysávač do domácnosti?

Správny výber vysávača vám na dlhší čas zabezpečí čisté a útulnejšie prostredie, kvalitnejší vzduch a menej starostí pri týchto domácich prácach. Kritériá výberu podliehajú jednak priestorovým možnostiam, počtu členov v domácnosti a frekvencii pohybu v interiéri. Podľa toho usudzujeme, či je lepšie vybrať väčší/ menší vysávač, s káblom alebo bez a rovnako tomu prispôsobiť typ filtrácie. Viete, ako vybrať vysávač, aby vám vyhovoval aj po technickej stránke? Poradíme vám už v tomto článku!  

Aké poznáme základné typy vysávačov?

Štandardne nám prach a iné nečistoty z kobercov a podláh vysáva klasický model s dlhou, úzkou hadicou a napájacím káblom. Dobre sa s ním pracuje vo väčších miestnostiach. V menších by vás obmedzovalo neustále upravovanie kábla, smeru a spôsobu vytáčania koncovej plochy vysávača. Navyše, tieto vysávače sú náročnejšie na uskladnenie.

Obťažná môže byť s nimi práca aj na väčších plochách. Závisí to jednak od ich ergonomického prispôsobenia, od dĺžky rukoväte a od systému odvádzania nečistôt. Inú manipuláciu si vyžadujú vreckové ako bezvreckové klasické vysávače. Pri vreckových musíme myslieť nielen na to, ako ich dostať z vysávača (nech opäť nerozvírime prach po miestnosti), ale aj na ich objem a kapacitu.

Pri bežnej úžitkovej ploche od 70 – 150 m2 máme mať k dispozícii vrecko s min. objemom 3 l. Naopak, pri bezvreckových nám táto starosť odpadáva, ale nahrádza ju čistenie zbernej nádoby po každom vysávaní. Ideálne, ak majú vysávače umývateľnú, nie jednorazovú filtráciu, pričom sa vyfúknutý vzduch dostáva do prostredia bez najmenších nečistôt.

Protipólom tohto modelu je tyčový vysávač. Dobre ho využijete v malých obytných miestnostiach. Vyznačujú sa dlhým, úzkym telom a ergonomickou rukoväťou. Zväčša sú bez napájacieho kábla. Možno s nimi pracovať aj vo veľkých rodinných domoch (ako doplnkové vysávanie) pomedzi stojace a ťažko premiestniteľné doplnky či v nekonečne zaprataných detských izbách.

Pozor! Tieto modely sú vybavené menšou nádobou na prach, častejšie ju teda budete musieť vyprázdňovať. Zbytočne sa tak vaše vysávanie predlžuje. Podľa vlastných nárokov na čistotu podláh, poťahov na sedačkách a na poličkách pouvažujte nad všestrannými modelmi 2 v 1 (tyčové a menšie ručné vysávače na drobný prach a omrvinky).

Inteligentné robotické vysávače

V modernom bývaní sa často stretávame s robotickými vysávačmi. Ich výhodou je samostatná prevádzka. Odporúčame investovať do inteligentného vysávania so senzorom, ktorým sa premeriavajú rozmery miestnosti, odhaduje ten najlepší spôsob, ako obísť prekážku a vôkol nej povysávať čo najväčšiu plochu.

Pre inteligentné vysávanie nie je zábranou už ani koberec či privreté dvere. Samostatne sa dostaví k svojej centrálnej (nabíjacej) stanici. Smart technológia umožňuje spárovať ho s vaším mobilom, nastaviť presný čas a korigovať jeho pohyb po miestnostiach. Stále si však neporadí s poličkami, prachom na sedačke či na schodoch.

Pozor! Pri vysávačoch sa neriadime len technickým údajom o sacom výkone a príkone, porovnávame aj ich akčný rádius. Ovplyvňuje ho dĺžka hadice a kábla, resp. spôsob navíjania a prepájania do inej elektrickej zásuvky. Tým si ušetríte čas a energie, ktoré míňame aj pri bežnom, zaužívanom domácom vysávaní.         

2 komentáre
  1. Zaujímalo by ma , aký by mal byť taký priemerny príkon podlahového vysávača…Ďakujem za odpoveď.Myslím príkon vo W….

  2. Dobrý deń. Chcem poradiť ako mám spojazdniť tyčový akumulátorový vysávač, keď dlhšiu dobu nebol v činnosti. Chcela som ho nabiť, ale nedalosami. Je možné, že po pár mesiacoch činnosti by už bola batéria pokazená? Ďakujem za odpoveď. Šibová

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená