fbpx

Viete ako vybrať športovú obuv na futbal ?

Ktorý chlapec v mladosti nesníval, že bude futbalistom? Futbal je jedným z najrozšírenejších športov na svete. Nie je to len vďaka silnému menu a osobnostiam, ktorý tento šport podporujú. Futbal je v skutočnosti veľmi efektívny šport, ktorý precvičí celé vaše telo. Avšak hrať futbal bez správnej obuvi je skoro nemožné. Najmä ak nechcete skončiť s podvrtnutým členkom. Ako však vybrať tie správne kopačky?

Poznajte povrch na ktorom hráte

Bez ohľadu na to, na akom povrchu hráte, je dôležité zabezpečiť, aby ste mali čo najkvalitnejšiu obuv, aby vaše nohy netrpeli. Existuje viacero typov podrážok, ktoré sa rozdeľujú podľa prispôsobenia na povrch hry.

FG – Firm-ground (na prírodný tvrdý povrch) 

Tento druh kopačiek má najuniverzálnejší typ podrážky. Preto z tohto dôvodu sú medzi futbalovými nadšencami najobľúbenejšie. Tieto kopačky môžete využiť pri hre na prírodnej tráve pričom vám zabezpečia dobrý kontakt s povrchom ihriska.

AG – Artificial grass (na Umelý trávnik) 

Ak uprednostňujete hru na umelom trávniku odporúčame sa sústrediť na tento typ kopačiek. Táto podrážka je vyvinutá tak, aby aj pri vyššom trení počas hry na umelej tráve boli topánky dostatočne pevné a spoľahlivé.

SG – Soft ground (na mäkký prírodný povrch)

Kopačky označované SG sú uspôsobené na hru na mäkkom či mokrom teréne. Keďže je podrážka zložená z vyšších oceľových hrotov, tieto kopačky vám zabezpečia stabilitu aj na šmykľavom teréne.

TF – turf na umelý povrch a IN – indoor na vnútorné tvrdé povrchy

Okrem klasických trávnatých plôch je čoraz viac populárna hra aj vo vnútri. Pri takýchto povrchoch by štandardné kopačky s veľkými špuntami nezabezpečili dostatočnú stabilitu. Turfové kopačky majú podrážku zloženú z drobných gumených špuntov, ktoré budú na tvrdšie plochy výbornou voľbou. Indoorové halovky sú vhodné na pogumované halové plochy. Využívané sú najmä pri indoorovom futsale. Táto podrážka je okrem iného protišmyková, vďaka čomu zabezpečíte oveľa lepšiu stabilitu pri hre.

Kvalitu oceníte

Pri hľadaní tej správnej futbalovej obuvi dbajte radšej na výber kvalitného modelu. Určiteuprednostnite kožu pred syntetikou. Najlepšie je však uvažovať o ich kombinácii, ktorá zabezpečí dokonalú synergiu pri hre. Vhodný výber oceníte najmä pri dlhších zápasoch, resp. keď sa budete počas hry na topánky musieť spoľahnúť. Zaručene to ocenia aj vaše chodidlá a členky.

Topánky podľa pozície hry

Na akej pozícii hráš? Toto je zásadná otázka pri výbere najlepších kopačiek. Pre útočníkov odporúčame ľahšie kopačky, stavané na zrýchlenie, stabilitu a presnosť. Obrancov sú vhodné topánky s väčšou ochranou, ale zároveň umožňujú čistú prihrávku. Stredopoliari zas ocenia pohodlné, rýchle a ľahké kopačky. Bez ohľadu na to, kde hráte, všetci futbalisti potrebujú od svojich kopačiek pohodlie, presnosť a tempo. V dnešnej dobe sú kopačky často navrhnuté pre viac pozícií, ale mnohé z nich obsahujú špecifické prevedenie vhodné pre konkrétny štýl hry.