fbpx

Ako zlepšiť stav suchej ekzematickej pokožky?

Ak sa vám na pokožke objaví ekzém, netreba sa presviedčať, že to prejde a u detí nečakajte, že z toho len tak vyrastú. S ekzémom mnohí bojujú aj po celý život. Príčiny tohto špecifického kožného ochorenia sa skrývajú buď v genetike, vo vašom životnom štýle, vplyve vonkajších podnebných zmien alebo v nesprávnych hygienických návykoch.

Ochorenia, ktoré sú spúšťačom suchej pokožky

Ekzém je prejavom, že váš imunitný systém je výrazne oslabený. Často je dôsledkom ochorení cievneho systému, zníženej funkcii obličiek či pri diabetických onemocneniach. Prejavy ekzému sa zhoršujú pri nadmernom fajčení, pití alkoholu či pri poruchách spánku.

Prejavy suchej pokožky

Suchá, šupinatá pokožka je dôsledkom zníženej hydratácie, s čím súvisí aj nedostatok vitamínov a minerálov. Pokožka stráca zdravú obrannú schopnosť, znižuje sa jej elasticita a na jej povrchu bádať výrazné zmeny.

Jasným prejavom ekzamatickej kože sú ložiská šupín na tvári, vo vlasovej časti, na chrbte, hrudirukách. Vyskytujú sa v oblasti kožných záhybov, sú biele alebo až žltkasté a nadmerne sa odlupujú. Koža je začervenaná, svrbivá a na dotyk štípe. Pri zvýšenom zápale ekzém mokvá a na postihnutých miestach sa objavujú trhliny.

Pacienti sa najviac sťažujú, respektíve vyhľadávajú pomoc v liečbe seboreickej, atopickej pokožky a pri prejavoch dyshidrotického ekzému.

Seborea

Je častým kožným ochorením nielen u dospelých, ale aj u detí. Seborhoická dermatitída je neinfekčným zápalovým ochorením pri nadmernej činnosti kožných mazových žliaz. Vyznačuje sa typickými zápalovými ložiskami s drobnými červenými vyrážkamibielymi až žltými lupinami.

Postihuje takmer všetky miesta na koži, no jej najvýraznejším prejavom je práve oblasť vlasovej pokožky. Toto ochorenie poznáme u dojčiat približne do tretieho mesiaca pod názvom mliečna chrasta. Ak neúčinkujú bežne dostupné kozmetické prípravky s obsahom antimikrobiálnych zložiek, je nutné vyšetrenie u kožného lekára.

Atopický ekzém

Ten je prejavom až extrémne suchej, popraskanej pokožky. Pokožka je dehydratovaná, zbavená lipidov a cenných minerálov. Narúša sa základná ochranná funkcia pokožky, čo sa prejavuje aj zvýšeným prienikom alergénov. Atopický ekzém sa najčastejšie lieči kortikoidnými masťami na predpis. Nevyhnutná je systémová, zdĺhavá liečba, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov.

Dyshidrotický ekzém

Začiatkom teplých jarných a letných mesiacov sa môže na pokožke objavovať kontaktný ekzém. Sprevádza ho nielen intenzívne svrbenie, ale aj mokvanie a chrasty. Bežným prejavom sú pľuzgiere na rukách, chodidlách či na bočných záhyboch prstov.

Príčiny môžu súvisieť s nadmerným obsahom baktérií a plesní v tele, no častým spúšťačom sú mykotické alebo atopické ochorenia kože. Je to typ kvasinkovej infekcie, ktorá sa lieči dezinfekčnými masťami a krémami.

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk

1 Komentár
  1. Prosim o radu, sustavne sa mi supe koza na nose hlavne na spodnej casti a okoli nosa.Taktiez na koreni nosa a zachadza to aj do obocia. Inde na tele nemam problem.Dakujem.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená