fbpx

Záhrada, kde kypí život: Tipy pre zlepšenie životného prostredia

Kosenie trávnikov každý týždeň, strihanie kríkov do geometrických útvarov, či časté používanie chemických postrekov. Nie je krajší záhon s kvietkami, kde sú motýle a včely? Vtáci by radi spievali vo vašej záhrade, ale používanie chémie ničí aj ich prirodzenú potravu. Ponúkame zopár tipov ako vašej záhrade vrátiť prirodzený život.

Nemusíte tak často kosiť trávnik

Dokonale pokosený trávnik vyžaduje veľa zavlažovania a času. Tým, že necháte lúku kvitnúť a rásť ušetríte elektrinu a  vodu. Príroda sa vám odmení pohľadom na krásne kvety, ktoré nepotrebujú údržbu. Budete sami prekvapení, keď medzi rastúcou trávou po určitom čase nájdete aj liečivé byliny.

Pokosená tráva pre ďalší úžitok

Pokosená tráva sa využíva proti vysušovaniu pôdy, takže ju môžete využiť pri pestovaní. Je aj vhodným pomocníkom proti rastu buriny. V pokosenej tráve môžeme pestovať napríklad zemiaky. Ak by sme chceli pomôcť živočíchom a chrobákom, pokosená tráva je naviac vhodná pre rôzne druhy hmyzu. Hmyz je zas potrebou pre vtáky.

Vysádzanie bylín medzi hriadkami

Pokojne medzi hriadkami nechajte vyrásť liečivý nechtík, či kapucínku. Aksamientnice sú vhodné proti škodcom a po odkvitnutí ich môžete používať ako prírodné hnojivo.

Existujú aj prírodné prostriedky proti škodcom, ktoré kúpite v obchodoch.

Konáre, trávu či kompost zo záhrady nemusíte spaľovať!

Ešte do dnešných dní sa zachováva zvyk páliť „zvyšky“ zo záhrad. Aj tento úkon sa skôr využíva pre estetické dôvody. Majte na pamäti, že takáto kopa je vždy zdrojom života pre rôzne živočíchy, vrátane ježkov. Spálením im spôsobujete pomalú a bolestnú smrť.

Výroba búdok pre vtáky a hmyzie hotely

Pokiaľ chcete prírode pomôcť ešte trochu viac, môžete zapojiť aj deti. Hmyzie hotely alebo búdky pre vtáky možno kúpiť v obchodoch. Pokiaľ ste zručnejší, môžete si ich vyrobiť aj doma. Mimoriadne obľúbené sú vtáčie zimné kŕmidlá. Výroba je jednoduchá a obchody ponúkajú rôzne veľkosti. Pozorovanie vtáctva má aj edukatívny charakter a pre všetkých, ktorí vedia rozoznávať vtáčie druhy sa každoročne organizuje zimné sčítavanie vtáctva na kŕmidlách. 

Pozorovanie prírody počas jari a leta

V jarnom období  nám príroda ponúka množstvo pohľadov do jej zákutí. Vaša záhrada môže byť priestorom na jej pozorovanie a zbieranie bylín. Ak by ste chceli pomôcť zvieratám aj v tomto období. Vo veľmi horúcich dňoch a dlhodobému suchu je vhodné nechávať v trávnikoch misky s vodou. Ak by ste chceli napojiť hmyz, tak sa do misky odporúčajú dať aj kamienky. Mimochodom, misky s vodou sú vhodné aj pri miestach, kde ste dali hmyzie hotely. 

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená