fbpx

Bezmäsité jedlá – ľahké na prípravu, zdravé na tanieri

Aj naše trávenie potrebuje občas zmenu. Čo tak dopriať si pôstnejšie pokrmy, aj keď je už dávno po Veľkej noci a do Vianoc ešte ďaleko? Samozrejme, vybrať si musíte z pokrmov bohatých na základné vitamíny a minerály, pre lepšie odvádzanie škodlivín taktiež bohaté na antioxidanty. Žiadna extrémna zmena nášmu zdraviu neprospieva, jedálniček si preto upravujeme postupne a nenútene.

Predtým, ako si vyberiete recepty na bezmäsité pokrmy

Mäso by ste určite nemali zo stravy úplne vylúčiť. Vaše telo by prichádzalo o cenný zdroj bielkovín, železa, vitamínov skupiny B. Taktiež živočíšna strava súvisí s lepším budovaním tkanív, ochranou kostí pred zlomeninami. Bielkoviny z mäsa regulujú hladinu cukru v krvi, vplývajú aj na kvalitu a dopĺňanie živín vo vlasoch a nechtoch. Preto vegánsky a vegetariánsky spôsob života zvažujeme až po odbornej prehliadke a konzultácii u svojho lekára.

Umožňuje vám zdravotný stav uprednostniť bezmäsité jedlá?

A akými konkrétnymi surovinami nahrádzať jeho nutričnú hodnotu? K mäsu majú najbližšie syry a strukoviny – najmä pre dostatočnú hladinu bielkovín a vápnika. Mliečne výrobky a ryby nám pomáhajú kontrolovať hladinu vitamínov skupiny B, zelená zelenina a celozrnné pečivo sú pre lepšie zásoby železa.

Dosť na to, aby sme si „vyskladali“ slušný tip na bezmäsité jedlo na obed?! Zo syrov umožňuje všestrannú a nenáročnú prípravu tofu  – údené, v marináde s bylinkami a cesnakom alebo grilované s brokolicoumrkvou.

Taktiež obľúbené sú recepty na bezmäsité jedlá zo zemiakov, pričom nemusíte zostať ani pri tradičnej verzii (zemiakového) pyré či šalátu s majonézou. Vylepšeným zdrojom bielkovín a zdravých tukov sa stane šalát zo sladkých zemiakov s avokádom a hruškami v jogurte.

Chutné snacky z bezmäsitých jedál

K bezmäsitej strave neodmysliteľne patria recepty zo strukovín v šalátoch, polievkach alebo  v omáčkach. No aké recepty uprednostniť, keď si chcete pripraviť (rýchly) snack do práce, na tréning alebo ako ľahšiu bezmäsitú večeru pre deti?

Zeleninové šaláty vás na dlho nezasýtia a hrozí, že si doprajete ešte jednu neskorú večeru. Predísť tomu môžete chutným zeleninovým šalátom s cheddarom alebo cestovinovým so šunkou. Raz, dva tri pripravené sú j cestoviny. Máte radi výnimočné chute? Vyskúšajte bezmäsité cestovinové pokrmy s vlašskými orechmi a mandľovým mliekom, po ktorom nepocítite hlad a lepšie sa vám bude zaspávať. 

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená