fbpx

Príchod jari do záhrady

Jar v záhrade je spätá s príchodom hrejivých, slnečných dní a vylepšenej nálady po mrznúcom zimnom období. Marcové a aprílové dni nám umožňujú zahájiť najdôležitejšie záhradné práce. Hlavné slovo má pritom vždy počasie, jeho zmeny a výstrahy pred neskorými jarnými mrazmi, ktoré môžu tak silno „udrieť“, až sa nám nepodarí zachrániť vôbec nič. Ako docieliť zdarnú úrodu a čo najefektívnejšie si naplánovať jarné práce?

Sadenie podľa znášanlivosti

Tento proces poznáme aj pod pojmom partnerské či susedské pestovanie. Vzťahuje sa na výhody pestovania v jednom riadku vedľa seba alebo postupne, pričom sa rastliny po sebe striedajú. Sadenie podľa znášanlivosti uskutočňujeme jednak z praktických dôvodov, ako ušetriť miesto, náklady na hnojenie a zálievku, ale aj nároky na ochranu pred škodcami a poveternostnými zmenami.

Spolu kombinovať možno zeleninu so zeleninou, ale aj ovocímbylinkami. Vyberáme rastliny, ktoré sa dopĺňajú napr. v podobných nárokoch na živiny z vody a na pôdny typ. Pozor si treba dávať na vysádzanie rastlín z príbuzných čeľadí – v tesnej blízkosti sa oberajú o základné živiny nevyhnutné na rast a zásoby.

Záhradkári najčastejšie aplikujú výsadbu podľa znášanlivosti na základe pestovanie jednej rastliny pre koreň a druhej pre nadzemné časti. Výhody prináša vysádzanie byliniek na periférii riadkov, zväčša silne aromatických, pre odplašenie škodcov. Samozrejme, o vysádzané rastliny na jar sa staráme aj podľa individuálnych nárokov. Samy medzi sebou si vyhovujú len sčasti, resp. do istého obdobia (napr. pri intenzívnom raste paradajok už pre ne nestačí len výživa od bazalky, hlúbovej zeleniny alebo hlávkového šalátu, ktorý je už v tom čase pripravený na zber).

Tipy na výsadbu zeleniny a iných druhov rastlín vedľa seba    

Prečo na jar sadiť cesnak a cibuľu? Aj keď nám príliš nevoňajú, sú bohatou zásobárňou antioxidantov na boj s vírusmi a zápalmi. Cesnak možno umiestniť aj pri ovocných záhonoch, kapuste a paradajkách. Takisto cibuľa odpudzuje škodcov pri mrkve či šaláte, no na viac zvýrazňuje ich chuť. Azda v žiadnej zeleninovej záhrade nechýba kaleráb, karfiol alebo aspoň kapusta. Pri priaznivých podmienkach im vyhovuje takmer každá ďalšia zelenina, problémy môžete však spozorovať v tesnej blízkosti jahôd.

Sadiť zemiaky nie je podľa mnohých „žiadna veda“, keďže sú odolné a dobre znášajú rôzne iné vysádzané rastliny. Jedným z odporúčaní je ich vysádzať pri bazalke, strukovinách a kukurici.

Utrpela minulú sezónu na prízemné mrazy vysadená paprika? Najlepšie sa jej darí v skleníkoch alebo na pareniskách. Túto jar jej navyše doprajte „prekvitať“ pri baklažáne alebo petržlene.

Hľadáte tipy, ako oživiť záhradu jarnými kvetmi? Skvelou inšpiráciou sú tieto tradičné druhy pre záhradu plnú farieb a vôní!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená