fbpx

Alergia na chlad ako pseudoalergia. Ako sa prejavuje?

Zima má bezpochyby svoje čaro, u alergikov na chlad je to na „vážkach“. Pri tomto zdravotnom probléme sa nevypláca zanevrieť na chlad a zostávať doma medzi štyrmi stenami. Čo je príčinou, aké sú najčastejšie prejavy a ako sa na tomto príklade dá vysvetliť vzťah medzi alergiou a pseudoalergiou? Aj na tieto otázky vám zodpovieme v nasledujúcom článku.

Alergia verzus pseudoalergia

Prečo alergiu na peľ, prach alebo roztoče možno bez váhania označiť týmto pojmom? A prečo pri alergii na slnko, svetlo alebo na chlad už vznikajú pochybnosti? Pri alergii v pravom význame musí dôjsť ku kontaktu precitliveného organizmu s alergénom. Naše telo na to reaguje tvorbou protilátok, konkrétne imunoglobulínov. Spájajú sa, naviažu na ich bielkovinovú časť (toxínu). Tým sa zahajuje alergická reakcia organizmu v podobe začervenania pokožky, svrbivých vyrážok, kýchania alebo opuchu.

Pri alergii na chlad hovoríme o vplyve fyzikálneho, podnebného podnetu na naše telo. „Nezápasí“ priamo s cudzorodou látkou, ale prejavy sú dosť podobné ako pri „klasickej“ alergii.

Sú vo vašom tele znížené chladové protilátky? Svoj život si určite nezľahčujte výdobytkami modernej doby, ale naďalej svoje telo otužujte, vystavujte ho rôznym teplotám vzduchu, len pozor na náhle, extrémne prechody z prehriateho prostredia do studeného, resp. von pri teplotách pod bodom mrazu.

Aké sú prejavy pri chladovej alergii?

  • suchá, začervenaná, svrbivá pokožka so sklonom k popraskaniu
  • vyrážky, červené fľaky na nezakrytých miestach – na tvári, krku, a na rukách
  • ťažkosti s dýchaním

Náš tip – reaguje vaše telo v chladnom počasí podobne? Osvedčeným domácim testom je držanie kocky ľadu v rukách alebo v zime si priložiť na odhalenú pokožku vrstvu snehu. Dostavili sa príznaky chladovej alergie? Postihnuté miesto ošetrite krémom s chladivým účinkom a neprekrývajte ho vrstvami oblečenia, až dokým sa nevstrebe. Pri liečbe sa podávajú antihistaminiká, ale len po konzultácii a na odporúčanie lekára.

Aj „alergici“ na chlad potrebujú svoje telo naučiť v zime plnohodnotne fungovať. Výborným pojmom je adaptácia, ako pri samotnom otužovaní postupujeme od zmien v domácom prostredí. Izby neprehrievame, pravidelne vetráme, uprednostňujeme sprchovanie vo vlažnej vode, postupne jej teplotu znižujeme.

Na vonku je pre vás ideálne funkčné, ale tenšie oblečenie z prírodných materiálov. Telo si zvyká na pobyt vonku za akéhokoľvek počasia, najlepšie sú dlhé prechádzky v prírode, v zime bežkovanie alebo lyžovanie.

2 komentáre
  1. Ale ja na chlad reagujem opuchom nosnej sliznice.
    A následne zvýšeným sekrétom s nosa .
    Nemám žiadne príznaky na pokožke tela

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená