Ryby sú potraviny s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tuku, ktoré poskytujú množstvo zdravotných výhod. Najmä ryby s bielym mäsom majú nižší obsah tuku ako akýkoľvek iný zdroj živočíšnych bielkovín a mastné ryby majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín alebo „dobrých“ tukov. Pretože ľudské telo nemôže tvoriť významné množstvo týchto základných živín, sú ryby dôležitou súčasťou stravy. Ryby tiež obsahujú málo „zlých“ tukov, ktoré sa bežne nachádzajú v červenom mäse, ktoré sa nazývajú omega-6 mastné kyseliny.
Benefity konzumácie rýb
Ryby sú veľmi dôležitou súčasťou zdravej výživy. Ryby a iné morské plody sú hlavným zdrojom zdravých omega-3 tukov s dlhým reťazcom a sú tiež bohaté na ďalšie živiny, ako je vitamín D a selén, s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom nasýtených tukov. Rastúci počet dôkazov naznačuje, že omega-3 mastné kyseliny poskytujú množstvo zdravotných výhod.
- pomáhajú udržiavať kardiovaskulárne zdravie tým, že plnia úlohu pri regulácii zrážania krvi a zužovania ciev;
- môžu znižovať zápal tkanív a zmierniť príznaky reumatoidnej artritídy;
- môžu hrať prospešnú úlohu pri srdcovej arytmii (nepravidelný srdcový rytmus), znižovaní depresie a zastavení duševného úpadku u starších ľudí.
Ryby sú ďalej skvelým zdrojom vitamínu D, starajú sa o zdravie našich očí, znižujú riziko autoimunitných ochorení a rakoviny, zrýchľujú metabolizmus, znižujú krvný tlak, zlepšujú regeneráciu celého organizmu.
Najvhodnejšie druhy rýb
Zdá sa, že omega-3 obsiahnuté v rybách (EPA a DHA) poskytujú najväčšie zdravotné výhody. Ryby s vysokým obsahom omega-3, s nízkym obsahom kontaminantov v životnom prostredí a ekologicky šetrné zahŕňajú:
- divoký losos z Aljašky (čerstvý, mrazený a konzervovaný),,
- Atlantická makrela,
- sardinky,
- ančovičky
- organicky chovaný pstruh dúhový
Skvelý recept na rybiu pomazánku:
Potrebujeme:
- 2 konzervy Tuniaka v olivovom oleji alebo vo vlastnej šťave
- 2-3 PL majonézy
- zeler
- jarnú cibuľku
- zavárané uhorky 1-2 ks.
- 1-2 PL vody z uhoriek podľa chuti
- Soľ, čierne korenie
Z konzerv odlejeme vodu či olej. Na drobno si nakrájame trochu zeleru, jarnú cibuľku a zavárané uhorky (množstvo podľa chuti). V nádobe zmiešame tuniaka, zeleninu a dochutíme majonézou, vodou z uhoriek a soľou a čiernym korením.
Možné riziká konzumácie rýb
Každá minca má dve strany a žiaľ bohu spoločnosť si sama kladie polená pod nohy tým, ako si znečisťujeme naše prostredie, rieky a oceány. Početné znečisťujúce látky sa dostávajú do potravín, ktoré konzumujeme, od ovocia a zeleniny až po vajcia a mäso. Výnimkou nie sú ani ryby.
Kontaminantmi, ktoré sú dnes najviac znepokojené, sú ortuť, polychlórované bifenyly (PCB), dioxíny a zvyšky pesticídov. Veľmi vysoké hladiny ortuti môžu poškodiť nervy u dospelých a narušiť vývoj mozgu a nervového systému u plodu alebo malého dieťaťa. Účinok oveľa nižšej úrovne ortuti, ktorá sa v súčasnosti nachádza v rybách, je kontroverzný. Súvisia s jemnými zmenami vo vývoji nervového systému a možným zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb.
A čo doplnky z rybieho oleja?
Okrem konzumácie rýb je ďalším spôsobom, ako konzumovať omega-3 mastné kyseliny, užívanie doplnkov zakúpených v obchode. Rybí olej pochádza z rýb ulovených ako potrava pre ľudí a z malých rýb ulovených ako krmivo pre zvieratá, napríklad z peruánskych sardel alebo dúhového pstruha.
Na záver
Konzumáciou rýb môžeme naozaj prispieť k rovnováhe a zdraviu v rámci nášho organizmu. Zaradiť ryby a morské plody do jedálnička cca. 2-3 krát do týždňa môžeme len vrelo odporučiť. Odporúčame taktiež pri nákupe rýb, rybích produktov či rybích doplnkoch výživy pozerať na zdroj a spôsob chovu, výlovu a ekologickej udržateľnosti.