Vypadávanie vlasov. Ako tomu zabrániť?

Zabrániť vypadávaniu vlasov je zatiaľ nemožné. Púšťali by ste sa inak do boja s prirodzenými fyziologickými procesmi, nad ktorými určite nebudete mať prevahu. Nevýhodou je aj to, že tento problém sa snažíme riešiť ešte predtým, než sa skutočne prejaví. U každého je to individuálne a musíme pritom vychádzať z kvality a hustoty vlasov, ale aj celkového zdravotného stavu každého z nás. Viac sa dočítate v nasledujúcom texte!

Inak vnímajú „pocit“ vypadávania vlasov ženy (oveľa citlivejšie) ako muži. Rozdiely bádame aj u tých, čo ich po celý život trápia riedke, alebo naopak, z ich hustých účesov začalo za krátky čas intenzívne ubúdať. Vo všeobecnosti platí, že na priemerný počet vlasov 200 000 u dospelého človeka nie je rizikovým ani 100 vypadaných vlasov za deň.

Kedy sa už o svoju korunu krásy skutočne obávať?

V praxi si takmer nikto z nás neprepočítava vlasy. Preto sa opierať len o kritérium počtu je v tomto prípade úplne zbytočné. Skôr sa zamerajme aj na kvalitu vlasovej pokožky a samotný proces vypadávania vlasov.

Vlasy sú najkrehkejšie po umytí, keď sú mokré a najmenej živín je v ich folikuloch počas jesene a v zimnom období. Vypadávanie je už len dôsledkom ich rednutia a oslabovania od korienkov. Riziko sa zvyšuje, keď pri bežnom česaní zostávajú na hrebeni husté chumáče slabých, krehkých vlasov. Typická je pre ne aj znížená intenzita farby.

Príčinou tohto problému dokážu byť jednak zápalové procesy vlasových cibuliek a ochorenia pokožky, sprevádzané najmä začervenaním a pokrytím mastnými žltkastými lupinami. Ani to však nemusí byť pravidlom… Isté však je, že ak vlas vypadne, musí na jeho mieste vyrásť ďalší. Ak nie, respektíve sú čím ďalej, tým viac krehkejšie a tenšie, proces vypadávania vlasov sa „naštartoval“ aj u vás!

Je väčšie riziko u žien alebo u mužov?

Ani to sa nedá presne určiť. U mužov tento problém zvyšuje riziko zmien hladiny testosterónu (prudký nárast a následný pokles). Vlasy sú presne na tieto hormonálne zmeny zvlášť citlivé. Reagujú rednutím a vypadávaním. Muži preto častejšie trpia tak rozsiahlymi poruchami, akými je alopécia (plešivenie), až úplná strata vlasov. Ženy sú viac tomuto problému vystavené v období tehotenstva, po pôrode alebo počas menopauzy.

Rizikovou skupinou sa stávame rovnako všetci pri nadmernom strese, pri hormonálnych či autoimunitných poruchách, cukrovke, pri nedostatku železa, nadmernom úbytku hmotnosti, pri metabolických poruchách, no často sa za tým skrýva aj genetická výbava či nevhodné umývanie a ošetrenie vlasovej pokožky.

Prevencia proti vypadávaniu vlasov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená