fbpx

Zimná záhrada a čerstvá zelenina z pohodlia domova.

Ak ste milovníkom ovocia a zeleniny, určite patríte k ľuďom, ktorí budú tento rok zase čakať dlhé tmavé mesiace na čerstvé, v najlepšom prípade, regionálne produkty až do neskorej jari – začiatku leta. Prečo však tento rok nezobrať všetko do svojich rúk? Pestovanie vlastnej produkcie bylín, zeleniny a ovocia  v interiéroch počas zimných mesiacov je vynikajúci spôsob, ako byť aspoň do istej miery nezávislý od dovozu tovaru z opačnej strany zemegule do supermarketov. Na to, aby ste to robili správne, nepotrebujete vyštudovať agrikultúru a ani obrovský rozpočet. Tieto plodiny si zasaďte túto zimu vo svojom dome alebo byte a do jarných mesiacov zožnite svieže plody svojej práce.

Byliny

Pestovanie byliniek v interiéri je veľmi jednoduché. Ak radi varíte, v zime sa určite čerstvým ingredienciám potešíte. Bazalka je asi najjednoduchšia zo všetkých. Stačí zasiať balíček semiačok a črepník umiestniť k oknu orientovanému na juh, aby ste dosiahli maximálne slnečné svetlo. Ak si kúpite odrezky z oregana, petržlenu, tymiánu alebo rozmarínu a zasadíte ich do malého kvetináča, tiež sa dobre rozrastú  pri okne s dostatkom slnečného svetla.

Koreňová zelenina

Okrúhle odrody mrkvy a reďkovky, ktoré nemajú tendenciu zakoreňovať sa tak hlboko môžu byť tiež vhodnou zimnou alternatívou. Semienka môžete zasadiť kedykoľvek v období od polovice jesene do konca zimy. Na začiatok potrebujete iba škatuľu, koryto alebo inú plytšiu nádobu, ktorú naplníte zemou prípadne substrátom a semienka zasadíte cca 2-5 cm od seba. Ak chcete väčšie plody, je potrebné v neskoršom procese zeleninu presadiť do väčších nádob.

Huby

Ak máte tmavé miesto bez prievanu, ako je špajza alebo skriňa, je možné ľahko pestovať huby. Môžete si kúpiť špeciálne vrecká s kompostom. Stačí pôdu zaliať a nechať ju na tmavom mieste, najlepšie pri teplote nastavenej na 10 až 12 stupňov.

Listová zeleň

Pestovanie rastlín ako šalát, špenát a rukola v interiéroch je trochu náročnejšie, ale v žiadnom prípade nie nemožné. Pretože listová zelenina vyžaduje o niečo viac slnečného žiarenia ako prirodzene produkujú krátke zimné dni, je dobré používať žiarivkové svetlá. Aj keď môžu byť drahšie, svetlá zabezpečia optimálne podmienky pre rast. Semená jednoducho vysaďte do vlhkej pôdy, pravidelne zalievajte a nechajte pestovateľské žiarovky zapnuté 10 až 12 hodín denne.

Paradajky

Už žiadne supermarketové paradajky! Ak ste ochotní investovať trochu práce naviac, môžete vo vnútri pestovať malé druhy paradajok. Stále budete musieť rastliny zakopať, aby uniesli váhu ovocia, a väčšinu rastlín bude treba počas rastu presádzať z malého kvetináča naplneného štartovacou zmesou do väčšej nádoby so zeminou, ale výsledný produkt stojí za to.