fbpx

Vitamín B, ako veľmi je významný pre ľudské telo?

Vitamín B patrí do rodiny vitamínov vo vode rozpustných ako napríklad aj vitamín C. Je to skupina ôsmich chemicky odlišných vitamínov, ktoré sa v kombinácii spoločne označujú ako komplex vitamínu B. Vitamíny B majú v tele mnoho rôznych funkcií. Je dokázané, že podporujú premenu potravy na energiu a tým znižujú pocity únavy. Tiež pomáhajú udržiavať zdravý nervový systém a optimálne psychické funkcie. V dôsledku toho môžu ponúknuť úľavu od úzkosti a depresie. Niektoré vitamíny B sú tiež dôležité pre udržanie zdravých vlasov, pokožky a nechtov.

Vitamín B1

Vitamín B1, známy aj ako tiamín, pomáha premieňať potraviny na energiu, zohráva úlohu pri svalových kontrakciách a podporuje normálnu funkciu nervového systému. Navyše sa často nazýva „anti-stresový“ vitamín, pretože má schopnosť chrániť imunitný systém.

Možno ho nájsť v: celé zrná, fazuľa, špenát, kapusta, droždie, orechy, slnečnicové semená, bravčové mäso a červené mäso.

Vitamín B2

Tiež známy ako riboflavín, vitamín B2 pomáha nášmu telu rozobrať a používať sacharidy, tuky a bielkoviny vo vašej strave. Je dôležitý pre rast tela a tvorbu červených krviniek.

Nachádza sa v: mandliach, divokej ryži, vajciach, ružičkovom kele, špenáte, brokolici, lososovi a hovädzom mäse.

Vitamín B3

Tiež známy ako niacín alebo niacínamid, pomáha tráviacemu systému, pokožke a nervom fungovať. Okrem toho podporuje produkciu bunkovej energie a zvyšuje HDL cholesterol (dobrý cholesterol). Je tiež známe, že jedným pohárom piva pokryjete 22% dennej dávky vitamínu. 

Možno ho nájsť v: pive, hovädzom mäse, hydine, rybách, strukovinách, orechoch, vajciach, fazuli a zelenine.

Vitamín B5

Vitamín B5, známy tiež ako kyselina pantoténová, je potrebný pre naše telo, aby rozložil tuky a sacharidy na energiu. Okrem toho je potrebné, aby naše telá produkovali hormóny, ktoré sú potrebné pre rast. Pri tomto procese je B5 nápomocný.

Nachádza sa v: takmer každej skupine potravín – jej názov to dokonca hovorí. Pantothenic pochádza z gréckeho slova pantoten, čo znamená „všade“. Bohaté zdroje zahŕňajú organové mäso, vaječný žĺtok, celé zrná, avokádo, orechy, šošovicu, brokolicu, kapustu a mliečne výrobky.

Vitamín B6

Vitamín B6, známy aj ako pyridoxín, sa podieľa na viac ako 100 bunkových reakciách v celom tele a pomáha pri udržiavaní rôznych telesných funkcií v najlepšom prípade. Pomáha organizmu metabolizovať aminokyseliny z našej potravy, budovať nové červené krvinky a zapája sa do nálady a spánkových vzorcov, pretože pomáha telu produkovať serotonín, melatonín a norepinefrín. Pivo obsahuje značné množstvo vitamínu B6 a to je aj jeden z dôvodov, prečo sa po ňom dobre zaspáva. Jedný veľkým pivom pokryjete približne 15% odporúčanej dennej dávky.

Nachádza sa v: mäse, hydine, vajciach, rybách, banánoch, bobuliach, broskyniach, mrkve, špenáte, slnečnicových semenách a hnedej ryži.

Vitamín B7

Známy ako „krása“ vitamín, vitamín B7, alebo biotín je obzvlášť známy pre podporu zdravých vlasov, pokožky a nechtov.

Nachádza sa v: jahodách, mäse, orgánoch, kvasniciach, bravčovom mäse, kuracom mäse, rybách, karfiole, vaječných žĺtkoch a orechoch.

Viridian - B12

Vitamín B9

Vitamín B9, známy tiež ako folát alebo kyselina listová, je najčastejšie známy svojou úlohou v oblasti zdravia a vývoja plodu, pretože zohráva rozhodujúcu úlohu pri správnom vývoji nervového systému dieťaťa. Okrem toho podporuje rast červených krviniek.

Možno nájsť v: tmavo zelenej listovej zelenine, mäsových orgánoch, cukrovej repy, avokáde, fazuli, lososovi a bulgure.

Vitamín B12

Tento vitamín B, známy tiež ako kobalamín, je tímovým hráčom. Pracuje s vitamínom B9 na produkcii červených krviniek a pomáha železu robiť svoju prácu – vytvárať proteín prenášajúci kyslík – hemoglobín. Vitamín B12 tiež pomáha regulovať a udržiavať zdravý centrálny nervový systém a taktiež sa používa pri tvorbe zdravej DNA.

Nachádza sa prevažne v potravinách živočíšneho pôvodu ako sú kuracie mäso, hovädzie mäso, ryby, bravčové mäso a mušle. Pretože sa vitamín B12 prirodzene vyskytuje v živočíšnych potravinách, ľudia, ktorí nekonzumujú mäso nemusia mať dostatok vitamínov skupiny B vo svojej strave a mali by zvážiť suplementáciu vitamínu B.

Príznaky nedostatku vitamínu B

Stres a zlá strava sú hlavnými príčinami nedostatku vitamínu B. Príznaky, ktoré zažívame sa môžu mierne líšiť v závislosti od toho, ktorý vitamín B chýba. Bežné príznaky zahŕňajú:

 • Chronická únava.
 • Úzkosť alebo depresia.
 • Neschopnosť vyrovnať sa.
 • Srdcové palpitácie alebo arytmie.
 • Slabý spánok.
 • Brnenie v rukách, prstoch alebo nohách.
 • Kožné problémy.

Štúdie potvrdili

Samozrejme, že najprirodzenejším spôsobom ako držať hladiny našich vitamínov a minerálov v optime je širokým spektrom nutrične výživnej potravy. Tehotné ženy, starší dospelí, vegáni a tí, ktorí majú určité zdravotné obmedzenia, môžu mať prospech z užívania prírodných doplnkov vitamínu B. Užívanie týchto doplnkov môže tiež zlepšiť náladu, kognitívne funkcie a príznaky depresie.

10 komentárov
 1. Ako a kedy je správne užívať vitamín B12?Ešte by som prosila odpoveď na otázku:Mám tieto prípravky:Vitamín D3 4000IU,vitamín B12,vitamín C 500 mg,Zinok.Ďakujem.

  1. Dobrý deň Mária,

   ďakujeme za Váš komentár k článku od Vitamíne B.

   Podľa nášho názoru pri užívaní vitamínov je potrebné hlavne sledovať svoje telo. Takisto neodporúčame brať všetky vitamíny na jeden krát, lebo ich telo nedokáže spracovať. Následné, tak vzniká nadmerné zaťaženie obličiek a veľká časť vitamínu je len vyplavená z tela. Vitamín

   Vo vitamíne D3 je oncentrácia vitamínu 2000UI veľmi veľká. V bežné dni sa odporúča prijať 1000UI čo je referenčná príjmová hodnota, takže odporúčame užívať vitamín ob-deň, prípadne v zimnom období aj každý deň. Vitamín B12 stačí užívať maximálne raz denne niekedy aj ob-deň. Väčšina vitamínov by mala mať informácie o užívaní a doporučenom dávkovaní. Tieto informácie sa líšia od výrobcu a zloženia vitamínu. Takisto záleží aj na pestrosti stravy. Vždy je najlepšie doplniť vitamíny potravou a zvyšok suplementovať.

   Ďakujem.

  1. Dobrý deň,

   ďakujeme za upozornenie. Chybu sme v článku opravili.

   Tešíme sa, že čítate naše články.

   S pozdravom tím SlovakOn.

 2. Dobrý deň, prosím o radu, ktorý z vitamínov B mám užívať : každý večer, skôr už popoludní mi začne horieť spodná pera. Nie je to herpes. Mám implantáty 1 rok, obávam sa, že sú na príčine.
  Za odpoveď vopred ďakujem.
  Prajem pekný deň.
  Alžbeta Hlavičková

  1. Dobrý deň Alžbeta,

   ďakujeme za Vašu správu. Čo sa týka vitamínu B, odporúčame vždy užívať komplex vitamínov B, najlepšie v bio forme. Odporúčame B complex vitamín od značky Viridian – https://www.origins.sk/product/b-complex-b12-high-twelwe-90-kapsul/ , ktorý je jedným z najkvalitnejších na trhu, nakoľko sa jedná o bio a vegan formu, bez GMO zložiek. Tento vitamín v sebe zahŕňa komplex vitamínov B, obohatené o ďalšie bio zložky na podporu metabolizmu. Pokiaľ však ide o Váš problém, určite odporúčame kontaktovať Vášho lekára, nakoľko vitamíny určite pomáhajú telu pri regenerácii, avšak nemusia vyriešiť vážnejší problém. Nakoľko nie sme lekárnici ani lekári, určite odporúčame informovať sa u odborníkov, ktorí Vám najlepšie poradia.

   Veríme, že Vám naša odpoveď pomohla.

   S pozdravom

   Tím SlovakOn

 3. Dobrý deň. Zaujíma ma oko najlepšie užívať B vitamíny. Ráno, večer, pred, počas alebo po jedle. nenašla som ako správne užívať Ďakujem Beata

 4. Pozdravujem, našla som dobrú stránku o B vit., ale nemáte všetky. Chýba mi ešte B 8 – cholín a Biotín patrí k B vit a volajú ho H vit. Je možné mi dať odpoveď na tie 2 vitamíny ? Ďakujem.

 5. Dobrý deň, chcel by som sa opýtaťˇ, či móžem užívať B-komplex Classic, ak uživam denne 1 kapsulu vyž. doplnku – floraliv.
  Ďakujem pekne.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená