fbpx

Viete čo je Ajurvédska medicína?

Ajurvéda, je stará indická medicína, ktorá využíva silu liečivých byliniek. Táto forma posilnenia tela a ducha sa veľmi často považuje aj za liek na dlhovekosť. Bylinky, ktoré sa v Ajurvéde používajú, sú bohaté na vitamíny a minerály a vďaka tomu majú blahodárne účinky na celkový stav tela. Princípy Ajurvédy sú nadčasové a ľahko aplikovateľné do dnešného moderného života. Chcete vedieť ako na to?

Ako funguje Ajurvéda?

Táto veda kladie veľký dôraz na udržanie zdravia pomocou správnej výživy a vhodných stravovacích návykov. Zároveň sa snaží pomocou vhodnej kombinácie výživových doplnkov a aktívneho životného štýlu zabezpečiť, aby naše telo bolo odolné voči chorobám. Podstatou Ajurvédy je prevencia chorôb vďaka posilneniu prirodzenej obranyschopnosti tela, čím sa naše telo stáva prirodzene imúnnejšie.

Trávenie, ako dôležitý faktor

Aj napriek tomu, že ajurvédsky prístup sa snaží kombinovať udržanie zdravia na telesnej, emocionálnej aj duchovnej úrovni, je predpoklad, že práve naše trávenie môže byť jedným zo základných problémov. Ak je trávenie oslabené môžeme trpieť okamžitými problémami, ako napríklad pálenie žáhy, nevoľnosť, hnačka, zápcha, nadúvanie, atď. No oslabené alebo nedostatočné trávenie môže negatívne vplývať na celkový stav tela a viesť k nedostatku energie a únave, zhoršeniu koncentrácii či pocitu ťažkosti.

Okrem toho pri nedostatočnom sústredení sa na naše trávenie môže byť tento fakt predmetom dodatočných chronických alebo auto-imunitných ochorení tela. Vo fitness aj v ostatných športových odvetviach vzrastá záujem o doplnky s obsahom prírodných zložiek, najmä rastlinných extraktov. V súčasnosti sa kvalitná športová výživa sústredí aj na poznatky z tradičných efektívnych medicín (napríklad bylinka Kordyceps)

Čo jesť podľa Ajurvédy?

Ajurvéda ponúka pomerne komplexné riešenia pre lepšie stravovanie. Základom je upraviť svoju stravu a stravovacie návyky.

Aké zlozvyky negatívne pôsobia na naše telo?

  • Prejedanie sa a jedenie neskoro v noci
  • Nesprávne kombinácie potravín
  • Kombinácia teplých jedál so studenými nápojmi
  • Fajčenie a konzumácia alkoholu
  • Pitie vody tesne pred jedlom a po jedle
  • Konzumácia polotovarov, smažených jedál, konzerovaných potravín a rafinovanému cukru
  • Negatívne emócie (hnev, smútok, nervozita)

Čo by sme mali robiť pre zlepšenie stavu nášho tela?

  • vyberať si jedlo podľa ročných období
  • hlavné jedlo dňa by mal byť obed
  • jesť pomaly, v pokoji a po sediačky
  • jesť približne rovnaké porcie každý deň
  • jesť čerstvé potraviny

Ajurvédske stravovanie podľa ročných období

Ajurvéda verí, že na rovnováhu organizmu vplývajú aj prebiehajúce cykly na Zemi, a tomu by sa mala prispôsobovať aj naša strava. Tú by sme mali upravovať podľa ročných období.

  • V zime je dovolené konzumovať ťažšie a objemnejšie jedlá. Mali by sme do jedálnička zaradiť teplé varené jedlá ako polievky a ako nápoj čaj. Odporúčané sú strukoviny, obilniny a ryža.
  • Na jar by sme mali nášmu telu dopriať značnú detoxikáciu. V tomto období je vhodné pripravovať ľahké a čerstvé jedlá obohatené o zeleninu. Na jar by sme mali prebytočnú energiu nahromadenú v zime uvoľňovať aj cvičením. Vyhýbať by sme sa mali mastným a ťažkým jedlám.
  • Počas letných mesiacov by sme mali konzumovať hlavne ľahkú a studenú stravu, aby sme naše telo hydratovali. Zaradiť by sme mali čerstvé ovocie, mätový čaj, aloe vera, alebo ryžu.
  • Na jeseň je vhodná teplá tekutá až kašovitejšia strava. V tomto období sú vhodné omáčky, polievky, cestoviny, zelenina (tekvica) a ovocie ( hrozno). Na jeseň sú dovolené aj mastnejšie a korenistejšie jedlá.

Ajurvéda ponúka návod ako pochopiť seba samého, a rozpoznať čo je pre naše zdravie vhodné a čo nie. Vďaka zmenám v životnom štýle a stravovaní sa naše telo môže dostať do rovnováhy a zlepšiť tým našu emočnú situáciu. Tá potom pomáha prekonávať životné výzvy s ľahkosťou a nasadením.

Nevhodné kombinácie potravín:

Nejedzte:spolu s:
Fazuleovocie, syr, vajcia, mlieko, jogurt, ryby, mäso
VajciaMLIEKO, ovocie, najmä melóny, fazule, syr, jogurt, ryby, mäso
MäsoMLIEČNE VÝROBKY, ovocie, sezam, ocot, med
Ovociepravidlo – nikdy nekonzumovať čerstvé ovocie spolu s iným jedlom (výnimkou sú rôzne varené kombinácie)
Obilninyovocie, med
Medobilniny, nekonzumovať varený ani pečený med (nemal by sa zahrievať na viac ako 40°C)
Horúce nápojemango, syr, škroby, jogurt, ryby, mäso
Citrónuhorky, mlieko, paradajky, jogurt
Melónynekombinovať s ničím – najmä nie s mliečnymi produktami, vajciami, vyprážanými jedlami, obilninami, škrobmi. Melóny viac ako akékoľvek iné ovocie musia byť konzumované samotné!
MliekoBANÁNY, čerešne, melóny, kyslé ovocie, kvasený chlieb, jogurt, ryby, mäso
Ľuľkovitá zelenina(paradajky, baklažán, zemiaky)melóny, uhorky, mliečne produkty
Reďkovkybanány, hrozienka, mlieko
JogurtMLIEKO, ovocie, syr, kyslá smotana, vajcia, horúce nápoje, ľuľkovitá zelenina, ryby, mäso
Zdroj: TU

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená