fbpx

Kordyceps pomôže pri chorobe, zlepší imunitu aj vitalitu

Kordyceps je ten správny liek. Existuje minimálne jeden zabehnutý spôsob, ako prebrať a povzbudiť svoje telo. Ak však zaspávate na nohách a nepomáha ani tretia šálka kávy, jete čerstvé potraviny a snažíte sa  to rozchodiť a stále nič, je potrebné zmeniť stratégiu. Vaše telo má zrejme niečoho nedostatok a privlastňuje si posledný kúsok energie. Je čas povzbudiť svoje orgány a naštartovať sa do nového dňa. Ako? Ideálnym začiatkom je detox a potom „oprava“ skrytých porúch. S kordycepsom to zvládnete súčasne a zmenu pocítite už za pár dní.

Parazit ako všeliek cisárov

Kordyceps je huba, ktorá parazituje na larvách, kuklách a imágach hmyzu. Prirodzene sa vyskytuje najmä na náhornej plošine Himalájí vo výške 3000 až 5000 metrov nad morom. Náročný spôsob zberu a významné liečivé schopnosti spôsobovali jej vysokú cenu už v minulosti, preto si ju kedysi mohli dopriať iba obyvatelia cisárskeho dvora. Dnes pomáha ľuďom po celom svete s dýchacími ochoreniami ako je bronchitída, pneumónia, astma, tuberkulóza, so srdcovocievnymi ochoreniami, s chorobami vylučovacích a pohlavných orgánov, pozitívne účinkuje pri autoimunitných ochoreniach, chorobách krvi, reumatizme, či zhubných novotvaroch. Používať ju môžete aj na posilnenie imunity, detoxikáciu organizmu alebo ňou jednoducho zaženiete únavu a slabosť.

Najvyšší tromf kordycepsu je v jeho zložení

Najznámejším zástupcom huby druhu kordyceps je Cordyceps sinensis. Hoci jej liečivé vlastnosti používa tradičná čínska medicína od staroveku, v Európe bola prvýkrát predstavená až v roku 1726. Predmetom vedeckého záujmu sa však stala až v posledných tridsiatich rokoch. Štúdie potvrdili jej priaznivé účinky na mnohé biologické systémy ako je imunitný, kardiovaskulárny, respiračný, či žľazový systém. Kordyceps sa dá takisto zakúpiť aj online v podobe kapsúl.

Kordyceps obsahuje:

Polysacharidy

Približne 3 – 8% hmotnosti kordycepsu tvoria polysacharidy. Tie patria do skupiny chemických látok, u ktorých bol dokázaný imunostimulačný, protizápalový, hypoglykemický a antitumorový účinok. Znižujú poškodenie obličiek aj hladinu cholesterolu.

Nukleozidy

Sú zodpovedné za určovanie kvality húb druhov Cordyceps. Ich zastúpenie je u kultivovaných druhov v porovnaní s prírodne sa vyskytujúcimi oveľa vyššie. Hlavným biologickým účinkom nukleozidov je antitumorová aktivita. Dokážu predchádzať vzniku trombov a znižujú dráždivosť neurónov centrálnej nervovej sústavy.

Aminokyseliny a peptidy – majú takisto antitumorové, ďalej antivirálne, antibiotické a antimalarické účinky.

Alkoholy a polyoly

Tieto zlúčeniny sa prirodzene vyskytujú v rastlinách aj v hubách a patria do skupiny fytoestrogénov. Pokusy na potkanoch dokázali ich možné využitie v terapii strát kostnej hmoty, najmä pri estrogénovej nedostatočnosti u žien v menopauze. Osteoporóza sa zlepšuje vďaka obmedzeniu vylučovania vápnika. Fytoestrogény znižujú riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb a zvyšujú antioxidačnú ochranu organizmu.

Účinky podložené mnohými štúdiami

Väčšina štúdií, ktoré potvrdzujú významné účinky kordycepsu, bola prevedená najmä v domovskej krajine tejto huby. Čínske štúdie sa zaoberali vplyvmi kordycepsu na takmer každú oblasť ľudského zdravia, sexuálnu výkonnosť nevynímajúc.

Kordyceps zlepšuje schopnosť makrofágov pohlcovať cudzorodé látky a baktérie ohrozujúce organizmus. Jej pôsobením narastá aj množstvo lymfocytov, ktoré sa snažia zlikvidovať cudzorodú bunku.

V Číne sa kordyceps často používa v kombinácii s hubou Reishi, napríklad na liečbu malígnych nádorov, pričom výsledky sú viditeľné už po 4 mesiacoch. Nielenže má protirakovinové účinky, zároveň redukuje negatívny dopad chemoterapie a rádioterapie na organizmus.

Aké má vlastne Kordyceps účinky?

Kordyceps priaznivo ovplyvňuje aj funkciu obličiek a zmierňuje chronické ochorenia. Pri užívaní kordycepsu krvný kreatín a močový nitrogén klesá, pričom hemoglobín narastá. To vedie k zlepšeniu funkcii obličiek. Zároveň zvyšuje libido, pôsobí proti hypoxii, únave a priaznivo vplýva na prostatu. Test na ľuďoch so zníženou sexuálnou aktivitou preukázal po 2 mesiacoch užívania 3 gramov kordycepsu denne pozitívne pôsobenie na hormonálny systém, ktorý ovplyvňuje sexuálne centrum v mozgu aj sexuálne orgány.

Pri bronchitíde kordyceps rozširuje priedušky a uvoľňuje kašeľ. U astmatikov zabraňuje vzniku empfyzému. Zlepšuje tiež funkciu pečene a pomáha pri cirhóze a pečeňovým ascitesom. Kordyceps má tiež antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky, ktoré sa využívajú na liečbu infekčných ochorení.

Keďže reguluje metabolické procesy vrátane metabolizmu cukrov, často je v Číne odporúčaný diabetikom. Testovali ho na 273 pacientoch. Pri užívaní 3 gramov denne im klesli triglyceridy už po prvom mesiaci, takisto došlo k zníženiu LDL a nárastu HDL cholesterolu.

Zlepšuje prekrvenie, čo poteší najmä starších pacientov, pretože tým zvyšuje odolnosť voči chladu, znižuje únavu a zároveň zlepšuje tinnitus (zabraňuje nepríjemnému pískaniu v ušiach).

V prípade kardiovaskulárnych chorôb sa v Číne testoval účinok kordycepsu na 38 pacientoch s rôznym druhom arytmie. Pozitívne účinky nastali v prípade tachykardiálnej a bradykardiálnej srdcovej arytmie. EKG potvrdilo aj zlepšenie u pacientov so supraventikulárnou arytmiou.

Bonusom na záver je odstraňovanie voľných radikálov z tela, ktoré zapríčiňujú starnutie buniek. Do dlhého zoznamu priaznivých účinkov si tak kordyceps zapísal aj antiaging efekt.

Rekapitulácia na záver

Ak vás zaujímaja téma zdravého stravovania alebo sa chcete viac dozvedieť o účinkoch rôznych vitamínov a potravín potom určite navštívte našu kategóriu zdravé stravovania.

Na čo všetko je teda dobrý kordyceps? V skratke: pomáha v prevencii hyperglykémie, podporuje srdcový rytmus, znižuje cholesterol, podporuje imunitný systém, narúša syntézu proteínov v rakovinových bunkách, chráni obličky pred poškodením. Funguje ako silný antioxidant, antibiotikum (pôsobí proti pneumokokom, streptokokom, zlatému stafylokokovi) či afrodiziakum. Vedľajšie účinky pritom nemá žiadne, alebo len veľmi výnimočne sa objavujúce nevoľnosti a žalúdočné ťažkosti, ktoré sa po niekoľkých dňoch stratia. Nebol však testovaný na tehotných ženách a preto nie je vhodný počas tehotenstva a dojčenia, takisto pre deti do 15 rokov. Kordyceps sa dá kúpiť vo forme kapsúl, čistého mycélia huby alebo v podobe kávovinového nápoja. Tak by mohla „klasická“ šálka horúceho nápoja znovu povzbudiť vyčerpaný organizmus.