fbpx

Malý byt a spanie v obývacej izbe. Aké máte možnosti?

Vzhľadom na ceny nehnuteľností sú mladí ľudia často nútení vybrať si menšie bývanie, ako by si predstavovali. Bezdetné páry tak končia v jednoizbových bytoch, aj keď by ocenili aspoň dvojizbový a rodiny s deťmi, ktorým by sa hodila aj tretia izba, sa často musia uskromniť v dvojizbovom byte.

Posteľ v obývacej izbe

Situácie spomenuté v úvode a ďalšie im podobné majú jedno spoločné: obývacia izba musí suplovať aj spálňu. To znamená, že okrem bežného nábytku a zariadenia, ktoré do obývačky neodmysliteľne patrí, bude nutné nejakým spôsobom vyriešiť aj spanie. Ale ako?

Ako prvé riešenie vám zrejme napadne posteľ v obývačke. Čo sa týka pohodlia pri spaní, je to ideálne riešenie, ale vyžaduje dostatočne priestrannú obývačku. A ak chcete mať na spanie aspoň čiastočné súkromie, budete musieť miesto na spanie nejako oddeliť od zvyšku miestnosti. Dá sa to urobiť rôzne: závesom na stropnej lište alebo paravánom, či knižnicou, prípadne iným praktickým sektorovým nábytkom.

Autor: Andrew / Stock.adobe.com

Bežná rozkladacia sedačka

Čo však robiť, ak máte priestoru v obývacej izbe pomenej? Alebo jednoducho nechcete, aby vám podstatnú časť obývacej izby zaberala posteľ? V takom prípade by sa vaša pozornosť mala upriamiť na sedačku.

Väčšinu moderných sedacích súprav dokážete rozložiť, čím vznikne priestor na spanie. Nebudete tak musieť do obývacej izby „pchať“ ďalší veľký kus nábytku naviac. Problémom je, že bežné rozkladacie sedačky sú určené skôr na príležitostné spanie, takže sa na nich nespí príliš pohodlne.

Sofabed

Existujú však aj takzvané sofabedy, čo sú rozkladacie pohovky určené na každodenné spanie. Konštruované sú tak, že po rozložení sa „objaví“ matrac, ktorý slúži výlučne na spanie a v zloženom stave je skrytý. Miera pohodlia je tak podobná spaniu na posteli.

Sofabedy majú aj spôsob rozkladania a skladania maximálne jednoduchý a rýchly, keďže sa pri nich počíta s tým, že to bude človek robiť denne. Nevýhodou je v tomto prípade azda len vyššia cena kvalitných sofabedov. Ak však chcete šetriť priestor v obývačke a zároveň chcete spať naozaj komfortne, iné riešenie nie je.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená