fbpx

Dehydratácia a reakcia tela na nedostatok tekutín

Príjem a vyplavovanie vody z nášho tela by sme si mali ustriehnuť predovšetkým sami. Za zdravie a návyky v pitnom režime u detí zodpovedá rodič, pri starších a nevládnych by im mali pomôcť najbližší. Nadmerná strata vody je riziká u každého, bez ohľadu na vek. Príčiny môžu byť fatálne, a preto si viac ustrážme priebežné pitie.

Dehydratácia tela, jedna z najviac diskusných letných tém ohľadom kvality životného štýlu. Pozor, k nadmernej strate vody môže dôjsť celoročne, teda pitný režim naďalej dodržiavame aj v zimných mesiacoch. Extrémne horúčavy nie sú jediným spúšťačom zvýšenej spotreby vody. Takisto sú menšie rozdiely pri dehydratácii u detí a dospelých.

Všeobecne však platí, že už aj čiastočná strata vody z tela má za následok nevoľnosť a v krajnom prípade kolaps. Podľa stupňa ohrozenia organizmu sa podáva rozdielna prvá pomoc. Treba si uvedomiť, že naše telo sa vody zbavuje nielen potením, ale aj dýchaním, močom a stolicou.

Príčiny dehydratácie

Môže ísť najmä o intenzívny pohyb, prácu na priamom slnku, práve prekonávané ochorenia spojená s hnačkou, zvracaním a horúčkou (pozor najmä u detí). U dospelých aj nadmerný príjem kofeínových a energetických nápojov, taktiež alkoholu, čím sa podporuje tvorba moču a potrebná je vaša snaha tekutiny dopĺňať nápojmi na to určenými.

Pozor, rizikovou skupinou sa stávate aj pri cukrovke, keď telo formou nadmernej tvorby moču chce vylúčiť zvýšený obsah cukrov. Takisto si ustrážte svoj príjem vody pri kožných infekciách a popáleninách. Vtedy sa poškodzuje prirodzený tkanivový mok a uchovávanie vody v obranných štruktúrach.

Koľko vody vypiť?

O tom kolujú rôzne diskusie, ale čo je dôležité pre vás, je poznať spôsob, ako telo zaťažujete, akú stravu a doplnkovú výživu bežne preferujete. Na pitný režim má výrazný vplyv náš vek, hmotnosť a rozdiely v životnom štýle a v rôznych obdobiach (šport, sedavé zamestnanie, tehotenstvo, obezita a pod.). Vhodnou orientačnou pomôckou je voľne dostupná kalkulačka pitného režimu. Platí, že dospelí by mali za deň prijať aspoň 2,5 l vody.

Prejavy dehydratácie:

  • Pocit smädu, ale s pribúdajúcim vekom tento reflex strácame, čo je rizikové najmä pre seniorov.
  • Tmavý moč (so zápachom)
  • Únava, ospalosť (menší objem krvi, navyše hustej a ťažko prechádzajúcej jednotlivými časťami tela)
  • Nízky krvný tlak (príčina podobná ako vyššie uvedená)
  • zrýchlená frekvencia tepu
  • zlá koncentrácia, kolaps až strata vedomia
Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená