Bylinkové čaje sú v zime úžasným spestrením dlhých večerov, zahrejú vás a popritom vytvoria priam magickú atmosféru. Majú blahodarné účinky na zdravie, čo v prípade mätového čaju platí niekoľkonásobne. Ako pomáha zlepšovať vitalitu a aké neduhy v našom tele zmierňuje?
Vlastnosti mäty
Výhodou mäty piepornej je, že je známa a rozšírená takmer po celom svete. Je nenáročná na pestovanie, len jej po jarnej výsadbe treba zabezpečiť optimálny prísun vody a svetla. Ak ju budete v čase vegetácie zveľaďovať, neskôr zistíte, že dokáže odolávať mrazom a vetru.
Ako spoznáte mätu piepornú? Jej poznávacím znakom je výrazná mentolová aróma, chladivý, osviežujúci účinok. Mnohí ju považujú sa kvalitnú domácu korenistú bylinku a pridávajú ju do mnohých tradičných jedál. Zdravá mäta má zelené časti sýtej farby, kvety jemne purpurové.
Aké špecifiká si vyžaduje zber?
Pri zbere mäty dávajte pozor, či nejde o jej zdivené odrody (po dlhom vysádzaní na jednom mieste a slabom zveľaďovaní hnojivami na bylinky). Mätu, ale aj iné bylinky do čajov zberajte v skorých ranných alebo dopoludňajších hodinách. Skontrolujte, či nie sú napadnuté plesňou, hrdzou alebo či jej zelené časti nežltnú.
Mäta je vhodná aj na pestovanie v domácnosti. V tomto prípade si viete dopriať čerstvý čaj aj počas zimných mesiacov.
Mäta aj jej liečivé vlastnosti
Výhodou čaju z čerstvých mätových častí je vysoký obsah mentolu. Ten má všeobecne známe protizápalové, osviežujúce a detoxikačné účinky. Vo forme čaju, kvapiek z mäty po nej siahame najmä pri tráviacich ťažkostiach. Reguluje vylučovanie žlče, zmierňuje nadúvanie, kŕče a napomáha pri nevoľnosti (z prejedenia).
Účinky mäty sa dostavia aj pri zmierňovaní kašľa, na uvoľňovanie prínosových dutín a pri horúčke. Odporúča sa aj pri nadmernom potení. Mäta sa nepoužíva len ako čaj alebo zábal, ale aj vo forme kloktadiel, ústnych vôd, zubných pást, krémov a rôznych tinktúr. Je obľúbenou zložkou v kozmetike, na zmiernenie (chladenie) zápalov, pri svrbení po uštipnutí hmyzom alebo pri alergickej reakcii na slnko.
Ako si pripraviť mätový čaj
Na čaj z mäty sú vhodné listy alebo kvitnúcu časť – ak mätu usušíte, nikdy nepoužívajte viac ako 3 g byliniek na 200-220 ml horúcej vody. Do čaju z čerstvej mäty môžete množstvo zdvojnásobiť, poprípade sa poraďte s lekárom. Mäta pôsobí vo výluhu ideálne 20 min.
Rizikové, nežiaduce pitie mätového čaju?
Nikdy nepite viac ako 3 šálky za deň. Môže vyvolať reflux pažeráka, zvyšovať krvný tlak alebo negatívne pôsobiť na svalstvo a končatiny. Za rizikové sa považuje popíjanie mätového čaju v tehotenstve a počas dojčenia. Môže vyvolať predčasný pôrod, v ďalšom období zmierňuje tvorbu materského mlieka.