fbpx

Vitamín B17 a jeho vplyv na zdravie človeka

Ľudský organizmus je zložitým a po mnohých stránkach ešte dokonale neprebádaným systémom. O to viac nás lákajú akékoľvek záhady tela a účinky na naše zdravie z mnohých jedinečných zdrojov. Podobne je na tom vitamín B17 a jeho pozitíva v boji s rakovinou. Je predmetom už dlhoročných odborných štúdií, no jednoznačné závery doposiaľ nie sú. Vitamín B17 má síce podporné účinky pri liečbe rakoviny, cukrovky a aj pri ateroskleróze, ale absolútne zázraky určite nedokáže.

Pozor! Vitamín B17 alebo amygdalín ani nespĺňa základné podmienky pre označenie vitamín, ale názov mu zostal už od jeho vynájdenia biochemikom E. Krebsom v 50. rokoch 20. storočia.

Viete, kde sa vitamín B17 nachádza?

Jeho hlavným zdrojom je sezónne ovocie,resp. ich jadrá. Príkladom sú jadrá marhúľ, jabĺk, a sliviek, no zdrojom tohto vitamínu sú aj mandle. Nachádza sa aj v malinách a strukovinách, ktoré by nám v strave taktiež nemali chýbať. Mnohí sa teraz možno trochu pohoršujú, pretože horké marhuľové jadrá nie sú veľkým lákadlom. Sú však vhodné aj z hľadiska vegánskeho stravovania. Vyrába sa z nich univerzálny olej na prípravu pokrmov v kuchyni, no rovnako možno olej z jadier marhúľ použiť v celotelovej kozmetike.

O tom, že vitamín B17 v potravinách nechýbal ani pred stovkami rokov a ani v súčasnosti, nás presviedča zdravý životný štýl kmeňov Hunzov. Žijú v oblasti Himalájí, sú známi svojou silne stavanou postavou a dlhovekosťou. Určite je to dôsledkom zdravého vysokohorského vzduchu, no základom je aj strava a vlastné pestovanie marhúľ pre ich zdravé jadierka. Tých by ste v dennej dávke nemali skonzumovať viac ako 50. Zvlášť citlivý je na to detský organizmus. Od bežnej nevoľnosti, bolesti hlavy a závratov môže spôsobiť vážne poškodenie pečene, v krajnom prípade až smrť.

Marhuľový olej – poznáte jeho účinky?

Olej z marhuľových jadier je výživou pre srdce a mozog, zdrojom nielen vitamínov skupiny B, ale aj vitamínu A a C. Podporuje zdravý krvný obeh, reguluje hladinu cholesterolu a zlepšuje kvalitu pokožky. Je vitamínom aj pre ľudský zrak, prečisťuje obličky, prináša úľavu pri kŕčoch a podráždenosti. Podporuje činnosť zdravého lymfatického systému.

Viete, že olej z marhuľových jadier je významný v boji proti akné a pre citlivú detskú pokožku? V tejto forme neublíži ani bábätkám na premastenie suchého telíčka po kúpeli. Obnovuje ochranný film, regeneruje poškodené pleťové bunky, rýchlo sa vstrebáva a vytvára príjemný, vláčny pocit na celom tele.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená