fbpx

Inteligentná domácnosť ako automatizované bývanie

Vďaka prvkom inteligentnej domácej automatizácie, sa môžete cítiť komfortnejšie a bezpečnejšie. Vyplýva to najmä z efektívnej súčinnosti medzi kompletným či čiastkovým domácim vybavením a centrálnou jednotkou. Ale najmä vďaka vlastnej internej komunikácie Vašej domácnosti s Vami. Aké sú ale výhody inteligentnej domácnosti?

Inteligentná domácnosť (Smart Home) podlieha už vopred naplánovanému, naprogramovanému súboru udalostí. Na žiadnu z nich už nemusíte myslieť a aj tak budete mať počas vašej neprítomnosti postarané o šetrenie energie, uzamykanie, odpojenie spotrebičov, o optimálne teplo a pod. Pri každej hrozbe nebezpečenstva dostanete okamžitú správu, a to v ideálnom prípade ešte pred vaším odchodom z domu.

Základné prvky a systémy inteligentnej domácnosti

Štandardne systémy smart home riadia osvetlenie, vykurovanie, chladenie, sťahovanie žalúzií, zapínanie/ vypínanie multimédií a chod domácich spotrebičov. Systém je nastavený vždy tak, aby bol pre domácnosť energeticky najvýhodnejší. Napríklad pri menšej frekvencii pohybu sa zníži jas svetiel, resp. sa automaticky vypnú. V zime je vaše bývanie vykurované, v horúcom a sparnom lete chladené klimatizáciou a zabezpečené stiahnutím žalúzií na južnej strane. Počas dňa by inak dochádzalo k prehrievaniu a neskôr by ste tieto miestnosti museli zbytočne ochladzovať. Komunikácia smart home spolupracuje aj s externými systémami, akými je napr. bazénová technológia, vonkajšie brány a garáže.

Pozor! Inteligentné bývanie nesúvisí len s ekonomickými, ale aj ekologickými výhodami pre vaše domáce pohodlie. Zabezpečená automatizácia zhodnocuje kvalitu a teplotu ovzdušia v miestnosti. Podľa potreby sa postará o spustenie ventilácie alebo o zapnutie čističky vzduchu.

Viete, že smart home technológia sa nesústreďuje len na ovládanie v rozhraní jednotlivý úsek – komplexný domáci priestor, ale aj na váš zaužívaný komfort v istej časti dňa? Pomocou smart funkcií sa vaše ráno môže začať automatickým zapnutím tlmeného svetla v spálni a kúpeľni či kávovaru v kuchyni.

Výhody a riziká inteligentnej domácnosti

Okrem znížených nákladov na bežnú prevádzku v domácnosti je garanciou dokonalý prehľad o dome a nonstop bezpečnosť pomocou kamerového systému. Pred zlodejmi je váš dom chránený aj tzv. simulovaním pohybu – svetlá sa pravidelne zhasínajú a rozsvecujú, podobne reagujú aj vonkajšie žalúzie.

Bežným problémom pri smart home sú vlastné komunikačné protokoly a štandardy. Tie mnohým riadiacim jednotkám nedovoľujú navzájom komunikovať. Zato štandardné bezdrôtové technológie (wifi, ZigBee) umožňujú používať produkty aj od viacerých výrobcov – práca s nimi je navyše flexibilnejšia, skôr ich rozšírite a prispôsobíte budúcim technologickým zmenám.