To, že sú včely skutočne pracovité a užitočné, dokazuje aj propolis a jeho účinky na ľudské zdravie. Je jedným z rovnako významných včelích produktov. Pripomíname, že včelí med, ale aj ich jed sú taktiež cenným darom prírody, a preto sme sa tému včiel a ich užitočnej práce rozhodli rozšíriť. Prečo používať propolis a ako si doma pripraviť účinnú tinktúru? Poradíme vám už v tomto článku!
Čo všetko si predstaviť pod pojmom propolis?
Predovšetkým nesie prívlastok včelie lepidlo – využívanie propolisu v prírode sa spája so zaceľovaním rán a pôsobením proti baktériám a plesniam na stromoch. Všeobecne predstaviť propolis je náročné, pretože jeho kvalita, chemický obsah, sfarbenie a pôsobenie na zdravie môže byť odlišné vzhľadom na zemepisnú lokalitu, ročné obdobie a konkrétny druh včiel a ich aktivity. Možno povedať, že z veľkej časti si zachováva vláčnu, mierne lepkavú konzistenciu. Má tmavohnedú farbu. To platí pri bežnej izbovej teplote, no ak je v chlade, mení sa na drobivú hmotu.
Čo propolis obsahuje a aké výhody predstavuje pre naše zdravie?
Je zhmotnením voskov, balzamov, esenciálnych a éterických olejov, peľu, flavonoidov a vitamínov skupiny B. Z minerálov má dôležité zastúpenie vápnik, mangán, horčík a železo.
Propolis sa najčastejšie používa pre svoje silné antibakteriálne a lokálne anestetické účinky. Zároveň pôsobí pozitívne pri rýchlejšom hojení rán. Nie nadarmo ho spájame s možnými prírodnými antibiotikami súčasnej doby. Propolis môžete užívať vo forme hotových, zakúpených tinktúr alebo si vyrobiť vlastnú. Pri správnom dávkovaní pocítite úľavu pri trávení, pri zhoršení dýchania, pri problémoch s krvným tlakom, proti bolesti hlavy a pri podráždení.
Propolis dobre účinkuje aj pri kožných problémoch, pri mykóze, zmierňuje popáleniny, prejavy akné, otlaky a aj preležaniny. V prechodnom období oceníte inhalovať propolisovú tinktúru na zmiernenie kašľa, pri bolesti hrdla a pri ochorení mandlí. Je skvelou prevenciou proti ústnym chorobám – zmierňuje bolesť zubov, príznaky aftov, paradentózy a herpesov. Má priaznivý vplyv na suchú a popraskanú pokožku.
Skvelý tip, ako si vyrobiť vlastnú propolisovú tinktúru
Potrebujete na to aspoň 30 g suchého propolisu a min. 60 % lieh. Odporúčame propolis uskladniť najprv v chladničke a potom ho lepšie rozdrviť nadrobno. Zmiešate ho s 2 dl liehu a lúhujete min. 14 dní. Občas premiešajte. Uskladňujte len na tmavom mieste. Vo finále obsah prelejte pomocou filtračného papierika do čistej tmavej fľaštičky. Podľa konkrétneho problému prispôsobte aj dávkovanie – všeobecne by ste nemali prekročiť limit 10 – 40 kvapiek 3-krát za deň.