fbpx

5 vitamínov a minerálov, ktoré by ste si mali zobrať k srdcu!

Naše srdce. Symbol lásky. Pumpa, ktorá nám tlačí život do žíl. Sme mu dlžní tak veľa a pri tom väčšina z nás ho berie ako úplnú samozrejmosť. Kardiovaskulárne ochorenia sú jedným z najväčších zabijakov na svete a Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Pozrime sa teda spolu, čo všetko môžeme pre zdravie nášho srdiečka urobiť a aké vitamíny a minerály môžu byť pre naše srdce prospešné.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú podporovať zdravo fungujúce srdce. Môže byť ťažké získať dostatok Omega-3 vo vašej strave, pretože naše telá tieto druhy mastných kyselín prirodzene nevyrábajú.  V potravinách sa nachádzajú buď v rybách, ako makrela a losos, alebo v semenách ako chia alebo ľan.

Vitamín D

Stále viac a viac štúdií poukazuje na skutočnosť, že nedostatok vitamínu D môže človeka ohroziť. Vitamín D si telo produkuje v skutočnosti skôr vtedy, keď ste na slnku. Pomáha regulovať krvný tlak. Nedostatok slnečného žiarenia, obezita a vek však môžu viesť k nedostatku tohto vitamínu.

Horčík

Horčík je minerál, ktorý sa prirodzene nachádza v tmavozelenej zelenine, orechoch a celozrnných výrobkoch, okrem iných potravín. Nedostatok horčíka je často spájaný aj s vyšším krvným tlakom. Horčík nájdeme aj v potravinách ako špenát, sójové bôby, avokádo a dokonca aj tmavá čokoláda.

CoQ10

Aj keď je to enzým, koenzým Q10 pracuje ruka v ruke s vitamínmi v tele a môže byť užitočným pomocníkom pre naše cievy. Vo vysokej koncentrácií sa nachádza najmä v mäse, rovnako aj v sójových výrobkoch a niektorých orechoch.

Kyselina listová

Kyselina listová často označovaná ako vitamín B9, je ďalším z vhodných vitamínov pre zdravie srdca. Tento vitamín pomáha regulovať množstvo homocysteínu, aminokyseliny spojenej s možným rizikom vzniku krvných zrazenín v krvi. Vysoký obsah vitamínu B9 nájdeme v brokolici, šošovici, ružičkovom keli a špargli.

Draslík

Je známe, že draslík reguluje hladinu krvného tlaku. Strava bohatá na ovocie a zeleninu vám môže pomôcť dosiahnuť odporúčanú dennú hodnotu draslíka – 4 700 mg. Zatiaľ čo sa o banánoch často hovorí, že majú vysoký obsah draslíka, v zemiakoch je ho v skutočnosti asi dvakrát toľko.

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená