fbpx

Prečo je Chlorella tak významná pre náš organizmus?

Chlorella vulgaris a chlorella pyrenoidossa je sladkovodná jednobunková riasa. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi bežne dostupnými aj na našom trhu je ten, že chlorella vulgaris je ľahšie stráviteľná. Chlorella pyrenoidossa však obsahuje väčšie množstvo antioxidantov.

Domovom tejto riasy je vzdialená Ázia, Taiwan. Hoci sa jej objav spája s časmi nedávno minulými, patrí do vekovej skupiny 2 až 3 miliardy starých organizmov. Jej existenciu si všimol v polovici dvadsiateho storočia mikrobiológ M. V. Beijernick a odvtedy sa stala predmetom mnohých štúdií na pracoviskách v USA, Japonsku, Nemecku či v Izraeli.

Prečo toľký záujem o tri miliardy rokov starú „vykopávku“?

Dôvodom sú látky, ktoré obsahuje. Táto superpotravina obsahuje množstvo proteínov (približne 60% hmotnosti), významné množstvo vitamínu A, B2, B3, železo, horčík, zinok, tiež vitamíny B1, B6, C, vápnik a fosfor. Medzi dôležité obsahové látky patrí aj chlorofyl a rastový faktor chlorelly nazývaný CGF (Chlorella Growth Factor). Za zmienku tiež stoja aj mastné nasýtené kyseliny ako palmitát, laurát či mystrát. 

Čo robí chlorella s naším telom

Chlorella je riasou, ktorá je produkovaná ekologicky. Inak to ani nejde, keďže v znečistenom prostredí by na seba naviazala škodlivé kovy. Práve vďaka tejto vlastnosti je prospešná pri detoxikácii organizmu.

Chlorella sa svojím zložením pri pravidelnej konzumácii stáva ideálnym riešením pri zbavovaní tela aj dlhodobo usadených toxínov, ťažkých kovov vrátane olova, kadmia, ortuti, uránu a zabraňuje ich hromadeniu v mäkkých tkanivách nášho tela a orgánov. Zároveň v kombinácii s  minerálnymi vodami s obsahom kremíka, konzumáciou na kremík bohatých potravín a kurkumínom pomáha pri vylučovaní pre telo toxických hlinitých iónov. Mnohí výrobcovia preto uvádzajú, že na začiatku užívania môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu, ktoré však netrvá dlho. Ide práve o hromadné uvoľňovanie jedov, ktoré trvá zhruba týždeň, následne sa stav zlepší. Iní zas odporúčajú užívanie chlorelly spolu s koriandrom, ktorý dokáže uvoľnené nečistoty účinnejšie odstrániť z tela a tak zabrániť nepríjemnému pôsobeniu uvoľnených toxínov.

Medzi ďalšie silné stránky chlorelly patrí:

Vysoký obsah chlorofylu. Ten pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, dezinfekčne a má aj dezodoračné účinky. Chráni vnútorné orgány, čistí a hojí poškodené sliznice ústnej dutiny, žalúdka a čriev. Svojím zásaditým účinkom chlorofyl pôsobí proti prekysleniu organizmu, čím umožňuje telu predchádzať mnohých ochoreniam.

Podpora imunitného systému. Chlorella obsahuje antioxidanty ako vitamín C a podporuje tvorbu interferónu. Vďaka vysokému obsahu železa pomáha pri anemických stavoch.

Niektoré predajné stránky si vystačia so stručnosťou a uvádzajú účinky, ktoré sú len sčasti potvrdené štúdiami. Okrem posilňovania imunitného systému, ktorému sa venujeme v kategórii zdravé stravovanie. stojí za zmienku aj znižovanie cholesterolu, čo skutočne môže napomáhať aj srdcovým chorobám, ak sa nad tým človek zamyslí, žiadna štúdia to však nesledovala. Medzi ďalšie účinky patrí aj pomoc v boji s rakovinou, stimulovanie rastu a obnovy tkanív. V podstate sa jedny pozitívne účinky spájajú s viacerými benefitmi a navzájom na seba nadväzujú. Nie všetky však boli predmetom štúdií, niektoré sa zrejme len dedukujú…

Účinky chlorelly sú potvrdené štúdiami

Chlorella bola podrobená už mnohým štúdiám na ľuďoch a zvieratách, niektorí odborníci však vyžadujú jej dôkladnejšie preskúmanie. Toto sa potvrdilo: 

Chlorella znižuje vysoký tlak a napomáha udržaniu jeho stabilnej hodnoty.

Odbúrava ťažké kovy

Okrem schopnosti viazať ťažké kovy pri detoxikácii bola urobená aj ďalšia štúdia zameraná na ľudí závislých na alkohole alebo cigaretách. Pri podávaní 6 gramov chlorelly v priebehu 6 týždňov sa u nich zvýšilo množstvo vitamínu C a E a tiež antioxidačných enzýmov v tele.  

Znižuje cholesterol

Tento účinok bol testovaný najmä pri druhu chlorelly vulgaris. Preukázalo sa zníženie celkového „zlého“ LDL cholesterolu či triglyceridov.

Pomáha pri chudnutí

Chlorella znižuje percento tuku v tele, čo zároveň súvisí so znížením hladiny cholesterolu. Tvrdiť, že sa užívaním chlorelly chudne, je zatiaľ predčasné. Existuje však štúdia, kde počas 12 týždňov podávania chlorelly obéznym ľuďom nastala výrazná redukcia telesného tuku a hladiny glukózy v krvi.

Redukuje nežiaduce účinky chemoterapie a rádioterapie

Napomáha pacientom po absolvovaní chemoterapie opäť naštartovať imunitný systém a chrániť ich tak pred infekciami. Avšak ostatné nežiaduce činky, ako napríklad vracanie či únava, skúmané neboli a preto je jej široké pôsobenie v  tejto oblasti len hypotetické.

Japonskí vedci zároveň zistili, že podávanie chlorelly pyrenoidossa tehotným ženám pomáha znižovať množstvo jedovatých dioxínov v materskom mlieku. Tablety s chlorellou by tak mohli obmedziť toxické účinky dioxínov na novorodencov, dojčatá, deti aj dospelých.

Pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a pomáha liečiť ľahké tráviace ťažkosti

Preukázané iba u zvierat, vraj na ľudí to môže mať „odlišný vplyv“ (prečo potom mnohým produktom umožňujú predaj iba na základe štúdií na zvieratách?).

Pomáha pri únave 

Chlorella je vyhľadávaná aj pacientmi s fibromyalgiou, čo je vlastne chronické ochorenie mäkkých tkanív prejavujúce sa bolesťami celého tela, únavou, problémami so spánkom či úzkosťou. Zlepšenie stavu potvrdili mnohí pacienti.

Čo je CGF?

CGF znamená Chlorella Growth Factor. Ide o rastový faktor, ktorý je považovaný za najsilnejšiu zložku chlorelly. CFG podporuje rýchlosť reprodukcie buniek a tak aj regeneráciu tkanív tela. Možno práve na základe tejto zložky považujú výrobcovia chlorellu za účinnú zbraň v boji proti starnutiu. Žiadna štúdia to zatiaľ nepotvrdila. Stal sa zároveň aj diskutabilnou (ne)výhodou tohto výživového doplnku v spojení s rakovinou. Výhodou by bol iba v situácii, že pomáha rýchlej obnove len zdravých buniek.

Triezvy pohľad na vec

Aby sme dosiahli žiaduce účinky, je potrebné užívať 5 – 10 gramov chlorelly denne, závisí to od okolností. Výrobcovia neodporúčajú užívanie deťom do troch rokov, farmaceuti deťom do 12 až 18 rokov. Hoci marketing chlorelly je založený na tom, že nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, štúdie uvádzajú napríklad sfarbenie stolice (spôsobené chlorofylom, takže žiadna panika), hnačky, nevoľnosť či kŕče (spôsobujú uvoľnené toxíny). Po čase však odznejú. Zaujímavejšou je precitlivelosť na slnko počas užívania (najmä pre tých, ktorí sú naň alergickí bežne). Vyriešiť sa dá užívaním opaľovacieho krému s vhodným faktorom (minimálne 15).

Vzhľadom na niektoré účinky je dobré brať do úvahy aj svoj zdravotný stav pred tým, než začneme chlorellu užívať. Napríklad povzbudzovanie imunity pri autoimunitnom ochorení nemusí prísť vhod.

Určite je dôležité uprednostňovať domáce zdroje živín a náhrad pred produktami dovážaných napr. z Ázie. Avšak z osobnej skúsenosti môžeme len potvrdiť, že tá cesta stojí za to. Nenašli sme domácu alternatívu k chlorelle, ktorá by mala také učinky na zdravie, ako riasa z Taiwanu.

1 Komentár
  1. Dobrý večer mám záujem o tabletky chlorella no potrebujem vedieť či umožňuje lepšie prekrvenie do pokožky alebo či má nejaký význam pre krv ďakujem

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená