fbpx

Cviky na posilnenie chrbtového svalstva

Boľavý chrbát nie je dnes ničím výnimočným. Žiaľ, nemali by sme sa tým chváliť, ale hľadať účinné riešenia, ako zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu. Bolesti v chrbtovej časti, od prvých krčných stavcov až po driekovú oblasť, sú v dôsledku nesprávneho držania tela, dlhého sedenia, ohýnania hlavy buď do predklonu, alebo vytvárania tlaku nadmerným záklonom. Bolesti môže spôsobiť stres, obezita, no dokonca aj nesprávna technika cvičenia. Najúčinnejším liekom je pár úžasných fitness tipov, ktoré zvládnete aj doma!

Ako mačky

Keď sa dostavia bolesti chrbta, snažíme sa zmierniť ich jednoduchým uvoľňovacím cvikom, tzv. mačacím chrbtom. Tento cvik je základnou pilates abecedou, no zvládnuť ho nemusí byť až také jednoznačné. Cvik Cat Stretch si vyžaduje rovný povrch, aby ste si naň mohli umiestniť podložku a na šírku ramien postaviť sa na „všetky štyri“.

Počas cvičenia majte ruky vystreté, nohy nevytáčajte do strán, ideálne je udržať ich nártom na zemi. Hlava má byť v prirodzenom predĺžení chrbtice, chrbát držíme čo najviac vystretý. Pri prvom ohybe je dôležité vytlačiť vzduch z pľúc, postupne sťahovať ramená, rebrá smerom dovnútra. Lopatky zatláčajte jednu k druhej. Nezabúdajte podsadzovať panvu  a stavec po stavci pociťovať uvoľnenie.

Nebezpečná kobra?

Ak ste milovníkom jogy, dobre viete, že v takejto sérii cvikov nájdete najlepší výber na spevnenie a zároveň na zregenerovanie tela bez drahého náčinia z fitness centra. Dôkazom toho je aj cvik kobra. Ľahnite si na mäkkú podložku. Ležať budete na bruchu, tak aby vám priestor, respektíve podlaha vyhovovala počas celého cvičenia.

Nohy držte tesne pri sebe, ruky sú pokrčené v lakťoch, no dlaňami by mali byť čo najbližšie k prsným svalom. Na začiatku cviku hlavu umiestnite tvárou na podložku. S nádychom ju dvíhajte hrudníkom čo najvyššie. Vo finálnej pozícii zotrvajte pár sekúnd a preciťujte striedavé napätie a uvoľnenie vo svaloch.

Labutienka

Keď sme už tak šikovne nazreli do „zvieracej ríše“, prečo v tom nepokračovať? Cvik labuť pomáha pri bežných ranných bolestiach v krížoch či po náročnom dni v kancelárii. Ľahnete si bruchom na podložku, ruky sú upažené a ohnuté v lakťoch. Pri nádychu dvíhame hlavu, hrudníkom sa snažíme dostať až do maximálne možného prehnutia. Pozor na bolesť, nepreceňujte sa! Dlane sú počas celého cviku na podložke a cvičenie si nezľahčujeme záklonmi hlavy. Majte pevné nervy a cvičenie si nadovšetko užívajte

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená