fbpx

Draslík a jeho význam pre ľudské telo.

Vedeli ste, že draslík je klasifikovaný ako elektrolyt, pretože je vysoko reaktívny vo vode? Po rozpustení vo vode vytvára kladne nabité ióny. Táto špeciálna vlastnosť mu umožňuje viesť elektrinu, ktorá je dôležitá pre mnoho procesov v tele. Tento článok poskytuje podrobný prehľad o draslíku a o tom, čo robí tento minerál pre vaše zdravie.

Rýchle fakty o draslíku

  • Dospelí by mali konzumovať 4 700 miligramov (mg) draslíka denne. Dostatok draslíka však konzumuje menej ako 3 % osôb.
  • Draslík je v tele človeka z 98% obsiahnutý v bunkách a je pre ich funkciu nenahraditeľný. 
  • Draslík zlepšuje krvný tlak, kardiovaskulárne zdravie, pevnosť kostí a svalovú silu.
  • Cvikla, banány, biela fazuľa, sójové bôby a červená fazuľa sú potravinami s najvyšším obsahom draslíka.
  • Nedostatok draslíka môže viesť k únave, slabosti a zápche. Môže to prerásť až do paralýzy, zlyhania dýchania a bolestivých črevných prekážok.
  • Hyperkaliémia znamená, že v krvi je príliš veľa draslíka, čo môže mať tiež vplyv na zdravie.
  • Draslík je k dispozícii v doplnkoch, ako aj v rôznych potravinách.

Draslík, krvný tlak a kardiovaskulárne zdravie

Nízky príjem draslíka je opakovane spájaný s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi chorobami. Udržiavanie nízkeho príjmu sodíka je nevyhnutné pre zníženie krvného tlaku, ale rovnako dôležitý môže byť aj správny príjem draslíka. Zvýšenie príjmu draslíka spolu s poklesom sodíka je rozhodujúce pre zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb.

Draslík a údržba kostí a svalov

Potraviny bohaté na draslík udržiavajú v tele zásadité prostredie, na rozdiel od acidózy. Metabolickú acidózu – chronické prekyslenie organizmu spúšťa strava plná okysľujúcich potravín, ako je mäso, mliečne výrobky a spracované obilné zrná. Acidóza je bežným výsledkom typicky kyslej nezdravej stravy. Strava s vysokým obsahom draslíka môže pomôcť zachovať svalovú hmotu u starších ľudí.

Draslík a nervový systém

Nervový systém prenáša správy medzi mozgom a telom. Tieto správy sa doručujú vo forme nervových impulzov a pomáhajú regulovať vaše svalové kontrakcie, tlkot srdca, reflexy a mnoho ďalších funkcií tela. Je zaujímavé, že nervové impulzy sú vytvárané iónmi sodíka pohybujúcimi sa do buniek a iónmi draslíka pohybujúcimi sa z buniek. Pohyb iónov mení napätie bunky, ktoré aktivuje nervový impulz. Pokles hladiny draslíka v krvi môže, bohužiaľ, ovplyvniť schopnosť tela generovať nervový impulz. Dostatok draslíka z potravy vám môže pomôcť udržať zdravé nervové funkcie.

Náš tip! Draslík odporúčame kombinovať s horčíkom. Viac sa o tomto minerále dozviete v tomto článku.

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená