fbpx

Vysoko citliví ľudia medzi nami

O vysokej citlivosti u ľudí a nadmernej empatii sa za posledné roky hovorí čoraz viac. Je tomu tak preto, lebo sa zistilo, že ľudí s týmito danosťami pribúda. Odborníci odhadujú, že dnes tvoria 20 % populácie, a to nie je malé číslo. Nie je to však jednoduché mať takúto danosť. Príčinou depresie alebo emočne nestabilnej poruchy osobnosti môže byť nadmerná citlivosť.

Sprievodca pre vysoko citlivých ľudí

Psychiatrička Judith Orloff prišla vo svojej knihe Sprievodca pre vysoko citlivých ľudí s novými definíciami, ktoré uskutočňuje aj vo svojej ambulantnej praxi.

„Vysoko citliví ľudia sú ako emocionálne špongie, ktoré zo svojho prostredia nasávajú stres a radosť. Cítime všetko až do extrému a medzi nami a inými ľuďmi nie je žiadna hranica,“ píše Judith Orloff, ktorá sa netají ani tým, že sama patrí medzi vysoko citlivých ľudí.

Vysoko citlivý človek prežíva veľmi intenzívne emócie, nasáva nálady svojho okolia. Pokiaľ nevie dobre narábať s tým, aby ho prostredie nezahlcovalo, môže sa cítiť veľmi unavený, dokonca začať prežívať psychické problémy. Tie sa potom môžu odzrkadliť aj v telesných chorobách.

Vysoko citliví ľudia hľadajú svoj domov

„Ak máš pocit, že na tento svet nepatríš, si tu preto, aby si vytvoril svet lepším.“ (neznámy autor)

Aby to nebolo také jednoduché, vysoko citliví ľudia prežívajú problémy ľudstva v širšom kontexte. Majú pocit, že na svete sa deje príliš veľa utrpenia a nedokážu ho niesť na svojich pleciach. Samozrejme, to vytvára ďalšie problémy v ich prežívaní a preto nezriedka klopú na dvere psychológov a psychiatrov.  

Vhodné povolania pre vysoko citlivých ľudí

Ak nadviažeme na predchádzajúci bod, tak vysoko citliví ľudia nájdu svoje uplatnenie v sociálnych oblastiach a charite: zdravotná sestra, sociálny pracovník, pracovník v neziskovej organizácii…Nezriedka medzi takýmito ľuďmi nájdeme veľa umelcov. Umelecké vízie môžu byť hlboko emocionálne a aj umením sa dá meniť svet. To je pre vysoko citlivých ľudí nesmierne dôležité.

Zaujímavosťou je, že vysoko citliví ľudia sa takmer vôbec nezapájajú do klebetenia a intríg v pracovných kolektívoch. Preto radi pracujú samostatne a práca na home office im veľmi vyhovuje.

Ako narábať s vysokou citlivosťou

Medzi vysoko citlivými ľuďmi môžeme nájsť aj extrovertov, ktorí vyhľadávajú ľudskú spoločnosť, ale tiež je pre nich dôležité korigovať svoju emocionalitu.

Vysoká citlivosť znamená aj nadmerná emocionálna reakcia na svetelné podmienky alebo hluk. Davy ľudí môžu takéhoto človeka rozrušiť.

Je dôležité venovať sa relaxačnýmdychovým cvičeniam. Pri úzkostnom preťažení je vhodný namiesto liekov levanduľový olej. Nekľud vie zahnať aj mäta alebo rumanček.

Pri emocionálnom preťažení a v rizikovom prostredí je vhodné vizualizovať bezpečné miesto. Veľmi nápomocné vedia byť aj zvieratá.

Určite dôležité je pre vysoko citlivých ľudí nájsť vhodné povolanie, inak budú v zamestnaní veľmi nešťastní a budú duševne hlboko strádať.

Dar vysokej citlivosti je len začiatkom duševného rozvoja a nájdením harmónie.
Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená