fbpx

5 jednoduchých zásad k udržateľnej efektivite. Základom je relax

Chceli by ste zefektívniť každú činnosť, ktorú robíte? Máte pocit, že nič nestíhate? Na veľa problémov už v dnešnej dobe existuje riešenie. Zvyčajne ho máte vo svojich rukách a záleží len od vás, ako to dopadne. Pomôcť môže niekoľko jednoduchých zásad, vďaka ktorým sa budete prebúdzať s úsmevom a zaspávať s pocitom dobre vykonanej práce.

Myslite na denný režim

Môže to zniesť ako klišé, no pravidelnosť a dobré návyky sú alfou a omegou. V prvom rade teda dbajte na dostatok kvalitného spánku, vďaka ktorému budú vaše telo i myseľ oddýchnuté a pripravené na plnenie úloh nielen v práci, ale aj mimo nej. Nemenej dôležité je aj správne stravovanie. Vyvážená a pestrá strava vám totiž dodá dostatok energie a nezaťaží telo, vďaka čomu sa budete môcť plne sústrediť na dôležité veci bez stresu a únavy. Okrem toho je tiež skvelé dodržiavať isté rutiny, pravidelnosť. Vstávajte v rovnaký čas, jedzte v rovnaký čas a choďte spať v rovnakom čase aspoň väčšinu dní v týždni a vaše telo sa vám za to odvďačí. Zvykne si totiž na režim, ktorý vyhovuje práve vám a ráno už nebudete potrebovať desať budíkov.

Plánujte

Množstvo úspešných ľudí nikdy nečaká na to, čo ich počas dňa prekvapí a zastávajú heslo – vždy buď pripravený. Myslite na to už deň vopred. Ak si každý večer nájdete 15 minút na naplánovanie úloh do nasledujúceho dňa, nebudete viac vstávať so stresom či roztraseným žalúdkom. Existuje niekoľko zásad plánovania, no najdôležitejšie pravidlo hovorí o tom, aby ste si náročné úlohy splnili ako prvé a tie menej náročné potom ubehnú o to rýchlejšie. Dôležité je tiež myslieť na to, že by ani najefektívnejší človek na svete nezvládol desiatky úloh za jeden deň. Nebuďte na seba príliš náročný a naplánujte si len toľko úloh, koľko ste schopný zvládnuť. Za pokus stojí aj koncept týždenného plánovania, kedy už pred začiatkom týždňa získate prehľad o tom, čo vás čaká. S poctivo pripraveným plánom vás naozaj prekvapí len málo vecí.

Stanovujte si ciele a motivujte sa

S plánovaním úzko súvisí aj stanovovanie cieľov. Nemusíte zabezpečiť celosvetový mier ani letieť do vesmíru. Každý cieľ si však zaslúži poctivú prípravu a motiváciu. Ciele sú to, čo nás poháňa vpred a dáva našej snahe zmysel. Opäť platí to, čo pri plánovaní úloh. Starostlivo zvážte, čo je pre vás dôležité a s cieľmi to nepreháňajte – menej je niekedy viac. Dlhodobo je efektívnejšie investovať svoje úsilie do jedného cieľa poriadne, ako sa venovať niekoľkým cieľom súčasne, no nie plnohodnotne. Ruka v ruke s tým ide aj motivácia, ktorá postupom času vo väčšine prípadov klesá. Niekomu pomáhajú knihy či citáty, niekto sleduje svoj vlastný progres, iný si sľubuje odmenu. Nech už je to akokoľvek, dajte si záležať na tom, aby ste svoju motiváciu udržali, zvlášť pri náročnejších cieľoch.

Niet nad dobrých pomocníkov

Určite ste sa už nie raz prichytili pri tom, že sa namiesto práce venujete sociálnych sieťam či iným aktivitám v mobile, ktoré efektivite úplne nepomáhajú. Ak vám to už lezie na nervy, nemusíte hneď zahadzovať mobil cez zatvorené okno. Existuje totiž množstvo aplikácií, ktoré vás nakopnú alebo vám aspoň zabránia strácať čas na mobile. Či už sú to aplikácie vytvorené pre plánovanie úloh alebo časovače prístupu na internet, práve tieto nástroje vám môžu dopomôcť k efektivite a k lepšej sústredenosti. Ak ste však skôr človek, ktorý si rád zaznamenáva na papier, zaostrite svoju pozornosť na techniku Pomodoro alebo na rôzne druhy Habit trackerov, ktoré si ľahko pripravíte svojpomocne a budete mať prehľad o svojich aktivitách krátkodobo aj dlhodobo. Práve tieto aktivity môžu pomôcť nielen vašej efektivite, ale zvyšujú aj produktívnosť či kreativitu.

Aktívny relax? Choďte do toho

Možno to znie zvláštne, no vypnúť myseľ a prestať pracovať je skvelý spôsob ako si udržať efektívny prístup a motiváciu k plneniu cieľov. A nemáme na mysli len spánok, aj keď ten má tiež ozdravujúci účinok. Vyhraďte si však čas aj na aktívny relax. Či už je to večer s dobrou knihou, tréning v posilňovni alebo večera s priateľmi, všetky tieto veci prispievajú k dobrej nálade a k pocitu, že váš život nie je len práca či iné povinnosti, ale aj radosť a zábava. Nezabúdajte preto na seba a pocit spokojnosti, ktorý vám zároveň dobije baterky na nasledujúce obdobie. Život totiž nie je len o práci, ale aj o malých radostiach.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená