fbpx

Výroba búdok a kŕmidiel pre vtáky

Pri výrobe búdok a kŕmidiel majte na pamäti, že ich prvoradou funkciou je, aby slúžili zvieratám. Neodporúčame búdky a kŕmidlá, ktoré spĺňajú skôr estetický a dekoračný účel. Nenechajte sa oklamať atraktívnou „búdkou“ pre vtáky, ktorá síce pekne zapadne do dizajnu vašej záhrady, ale nesplní svoj účel. Presnejšie, niekedy môže vtákom ublížiť. Čítajte ďalej, dozviete sa viac.

Výroba búdky pre vtáky

Búdky môžu mať rôzny tvar a rozmery. Závisí to od toho, ktorým druhov vtákov chceme búdku postaviť. Pre menšie spevavce postačia malé búdky. Ak by sme chceli dať do záhrady búdku pre sovy, bude určite väčšia.

Pre búdky platí, že by na nich nemalo byť nainštalované bidlo a po obvode vletového otvoru by mal byť osadený plech. Týmito krokmi zabránite zvieracím predátorom, ktorí by mohli znášku zničiť.

Pre výrobu príbytkov pre vtáky sa odporúčajú neohobľované vysušené dosky alebo drevo bukové, dubové, smrekové alebo borovicové.

Steny odrezané na mieru pribíjame o dno, ktoré je umiestnené z vnútra búdky. Vletový otvor sa vŕta kruhovým vrtákom do stredu prednej steny. Jednotlivé steny by mali priliehať k sebe. Mali by ste zabezpečiť otvárateľnú strechu alebo jednu stenu, aby sa dala búdka čistiť. Dôležitý je impregnačný a krycí náter.

Na búdky sa používa závesná lišta s klincami alebo skrutkami. Tie nikdy nepribíjame nadoraz do stromu!

Môže sa stať, že búdky poslúžia aj na iný účel ako hniezdenie. Niekedy sa v nich skrývajú vtáky na noc cez zimu alebo sa nám v búdke zabýva veverička.

Ako vyrobiť kŕmidla pre vtáky

Výhodou je, že sa dajú vtáky na kŕmidlách dobre pozorovať a o pekné zážitky je postarané.

Ako na to?

Dno búdky je o rozmeroch 30 x 20 cm. 2 diely striešky s rozmermi 32 x 18 cm. Nosný hranol má výšku 20 cm, na vrchu ho zrežeme do tvaru V. 4 bočné dieliky slúžia proti vypadávaniu krmiva z dna búdky.


Hranol dáme do prostred dna a pripevníme ho skrutkami. Potom priskrutkujeme diely strechy. Kŕmidlo musí mať striešku, ktorá chráni potravu. Na striešku je vhodná piesková lepenka proti poveternostným vplyvom. Po výrobe nezabudnite kŕmidlá a búdky natrieť.

Kŕmidlá by ste nemali umiestňovať na zem alebo pri rušnej ceste. Vhodné je dať ho na strom alebo balkón vo vyšších polohách.

Akú potravu dať vtákom do krmitka?

Dbať by ste mali aj na potravu, ktorú vtákom ponúkate. Nevhodné sú zvyšky z kuchyne, chlieb a pečivo. Vtákom viac prospievajú orechy, proso alebo slnečnica. Pokiaľ chcete kŕmiť vtáky lojovými guľkami, vyhnite sa tým, ktoré sa predávajú v sieťkach. Vtáky sa do nich zvyknú zakliesniť a to končí tragicky. 

Ak chcete vašich operených stravníkov potešiť, dajte im jablká.

Neprestávajte s kŕmením, keď už ste začali. Môže sa stať, že vtáky si privyknú na pravidelný zdroj potravy vo vašom kŕmidle a keď s ním prestanete, môžu uhynúť.

Búdky a kŕmidlá nezabudnite čistiť! Hygiena je dôležitá z hľadiska šírenia parazitov. Búdky čistíme, až keď vtáky nemajú hniezdnu sezónu.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená