fbpx

Ako byť originálny a sám sebou

Originalita nesie v sebe určitú dávku rebélie a odvahy sa postaviť bežným a obvyklým štandardom. Jedno s druhým kráča ruka v ruke. Niekedy stačí len zmeniť účes alebo sa nevšedne obliecť. Byť tvorivý a skúšať nové veci nám rozšíri obzory. Môžeme tak zažiariť a ukázať svoju originalitu tým, že sme sami sebou.

Plávať aspoň do určitej miery proti prúdu

Trocha rebélie nemôže zaškodiť. Navyše, tým, že niekedy nesúhlasíme s väčšinovými názormi, dokážeme mať nevšedný pohľad na vec. Týka sa to aj neobvyklého obliekania alebo záľub, ktoré sú okrajové. Veď nechodíme všetci v rovnošatách a nemáme rovnaký účes. Je to aj z toho dôvodu, že každému svedčí niečo iné. A napokon, aj tým prejavujeme svoju originalitu.

Tvorivosť a sympatie k umeniu otvárajú dvere k ďalšiemu poznaniu

Byť tvorivý znamená mať v sebe aj dávku hravosti. „Povahová črta najviac spájaná so záujmom o umenie sa volá otvorenosť – sklon vyhľadávať novátorstvo a rôznorodosť intelektuálnych, emocionálnych a estetických činností,“ píše Adam Grant vo svojej knihe Originálni.

Pozerať sa na obrazy alebo počúvať hudbu v nás spúšťa emócie. Tak isto ako aj tvorba umeleckých produktov nám pomáha konfrontovať sa s našim vnútorným rozpoložením.

Naprieč celou históriou sa našli vždy umelci, ktorí neboli prijímaní a ich diela docenené. Napriek tomu, neskôr dostali uznanie. Počas svojho života boli svojskí a ich umenie originálne.

Tvorte a zhmotňujte svoje nápady

Ak produkujeme viacero nápadov súčasne, môžeme stavať základy prelomovému nápadu. Alebo v tom víre tvorivosti a sebarealizácie rozvíjame svoje vedomosti a zručnosti. Jednoducho, aj tak sa môžeme posúvať ďalej. Vtedy robíme veci inak, sme sami sebou a svojskí.

Majte otvorené obzory

Na vysokú školu môžem chodiť aj v tridsiatke, prvú knihu môžem napísať v šesťdesiatke…


Vo svete, kde je ľahký prístup k informáciám a vzdelaniu sa nám otvára množstvo príležitostí. V našej kultúre nie je nikdy neskoro začať s niečím novým. To je veľká výhoda tejto doby.

A že sa „nehodí“ v päťdesiatke zabehnúť maratón alebo je neskoro učiť sa niečomu novému? Pokiaľ niečo chcete a cítite, že vám to pomôže, tak sa nenechajte odradiť  a choďte si za svojim. 

Prokrastinácia nemusí byť vždy na škodu

Sedíte pred telkou s pukancami a hovoríte si, že zajtra určite dokončíte pracovný projekt alebo vyupratujete byt pred blížiacou sa oslavou. Niektorí ľudia dokážu pod časovým stresom robiť veci lepšie. Potom je tu skupina ľudí, ktorá dodržiava termíny s predstihom. Neznášajú stres a práve v časovej tiesni nie sú vôbec produktívnejší.

Prokrastinovanie môže byť pre obe skupiny ľudí výhodou. Tým, že máme nedokončené úlohy a odkladáme ich, sa nám dostávajú do podvedomia. Potom sa môže stať, že pri banálnej činnosti zrazu prídeme na to, ako vyriešiť nejaký problém.

Je to neuveriteľné, ale prokrastinácia môže niekedy priniesť zlepšenia alebo riešenie problémov originálnym spôsobom.


 

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená