fbpx

Home office – pracovný režim, ktorý nevyhovuje úplne každému

Mnohí sa vzhľadom na aktuálnu situáciu museli stiahnuť zo svojich pracovísk a okamžite nabehli na home office. Pohodička, budem doma a popri tom aj niečo zarobím! Po pár dňoch však poniektorí prichádzajú na to, že to nie je ich šálkou kávy. Prečo?

Home office si dokážu idealizovať len tí, čo s tým doteraz nemali ani najmenšie skúsenosti. Hneď v úvode zdôrazňujeme, že na home office má len ten, kto je zodpovedný, sebakritický a samostatný.

Samozrejme, postupne sa dá všetkému naučiť, no ak ste na tento spôsob práce „naskočili“ až teraz, bude to omnoho náročné. Predpokladáme, že počas dňa sú s vami v domácnosti aj deti a možno i partner. Potrebujete zvládať domácnosť, no čoraz častejšie vám vyzváňa telefón a nadriadení chcú už hotové zadania… Na zbláznenie?!

Aj home office býval trochu odlišný…

Vo všeobecnosti, home office vytvára zaujímavú príležitosť zredukovať náklady na dopravustravu, pre zamestnávateľa aj na prenájom kancelárie, jej výbavu a energie. Home office v nás upevňuje názor, že sa tak znižuje aj pracovný stres a napätie. Avšak poniektorí ešte viac znervóznejú, keď im chýba okamžitá spätná väzba a na odpoveď čakajú aj niekoľko dní.

Pre pohodlný home office vám nesmie chýbať sebadisciplína a presne stanovený harmonogram práce. Začiatočníkom odporúčame vymedziť si teda každý deň rovnaký čas na prácu, minimalizovať rušivé podnety (TV, mobil a pod.) a naplno sa sústrediť na prácu. Aby vám to išlo na výbornú, očakávaná je aj veľká ohľaduplnosť zo strany ostatných členov rodiny.

Domáce prostredie, respektíve istú časť si prerobte na menší pracovný kútik. Nesmie na ňom chýbať nič dôležité, s čím sa stretávate aj v práci a naopak, vyhýbajte sa preplneniu rodinnými fotkami, šálkami, pohárikmi či zábavkami vašich detí.

Dnes máme možnosť nestratiť kontakt s kolegaminadriadenými aj prostredníctvom online chatu či video hovorov. Aj na to je najlepšie stanoviť si pevný čas a neodbiehať do iných než len pracovných tém. Doma pracujte len toľko, ako aj bežne v práci. Nezaťažujte viac ani seba, ani nevyvíjate tlak na svojich najbližších. Držíme vám palce! J

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená