fbpx

Záchrana psov a mačiek na Slovensku 

Aj na to, aká sme mala krajina, tu nájdeme množstvo prípadov týraných, stratených alebo opustených zvierat na ulici. Najpočetnejšiu skupinu tvoria psy a mačky. Občianske združenia, útulky a karanténne stanice tvoria zväčša dobrovoľníci. Tí v rámci svojho voľného času pomáhajú opusteným a týraným zvieratám. Záchrana psov a mačiek ponúka dychberúce príbehy, tragické konce, ale aj nádeje na lepší život.

Karanténne stanice a útulky

Spravidla platí, že v karanténnej stanici má pes vymedzený čas pokiaľ si nájde domov. Ak sa to nepodarí, je vo zvyku ho utrácať. Opustených zvierat je veľa a kapacita karanténnych staníc obmedzená. Utrácajú sa aj zdravé zvieratá.

Útulok zvyčajne nemá vymedzený čas na nájdenie domova pre psa alebo mačku.

Množiarne a „papierové psy“

Stále panuje v spoločnosti veľa nepravdivých informácií. To vedie k tomu, že kúpa „vyšľachteného psa,“ vám nielen stenší financie, ale privedie aj množstvo problémov.

Množenie psov a mačiek alebo aj akýchkoľvek iných zvierat sa deje nekontrolovateľne, s cieľom finančného zisku množiteľa. Zvieratá z týchto „chovov“ končia s vážnymi zdravotnými problémami, nezriedka smrťou.

Ak si myslíte, že sa to deje výnimočne, ste na veľkom omyle. Množiarne šteniatok a mačiatok sú populárnym artiklom po celom svete. 

Preto dobre zvážte, od koho zviera beriete. Opusteným psíkom na ulici alebo týranej mačke poskytnite domov adopciou. Získate tak verného a vďačného spoločníka na celý život.

Občianske združenia

Tvorí ich úzky okruh dobrovoľníkov, ktorí záchranu zvierat poskytujú v rámci voľného času z dobrovoľných príspevkov.

Aukcie a peňažné zbierky

Peňažné zbierky vykonávajú občianske združenia, aby mohli uhradiť veterinárnu starostlivosť, krmivo, prípadne pohonné hmoty na prepravu zvierat. Takéto zbierky sa tvoria z dobrovoľných príspevkov, prispieť môžete aj vy.

Zaujímavou kategóriou sú aukcie. Prostredníctvom nich si môžu ľudia za symbolické ceny zaobstarať rozličné veci, šatstvo, knihy…Veci do aukcie opäť poskytujú ľudia, ktorí sa chcú daných vecí zbaviť.

Dočasné opatery

Dobrovoľníci a milovníci zvierat poskytujú zvieratám z občianskych združení dočasný domov, kým sa nenájde vhodný adept na adopciu. Dočasné opatery sú veľmi žiadané, lebo umožňujú poskytnúť prístrešok nájdenému alebo zranenému zvieraťu. Nakoľko je opustených mačiek a psov veľmi veľa, nepodarí sa všetky zvieratá zachrániť. Náklady na krmivo a veterinárnu starostlivosť zväčša zastrešuje občianske združenie.

Ochrana zvierat a životná filozofia

Asi každý človek, ktorý pomáha nezištne zvieratám, pretavuje svoje presvedčenie aj do životného štýlu. Ním môže byť vegánsky štýl života, či výroba domácej kozmetiky, alebo stačí sa naozaj správať k zvieratám dobre a láskavo. Veď oni nám to potom vrátia.


Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená