fbpx

Ponorte sa do čara bylín, vedia vám zlepšiť zdravie

Čoraz viac sa v súčasnosti do popredia dostáva prírodná liečba bylinkami. Farmaceutický trh reaguje pružne a vďaka tomu, máme na dosah ruky viac prírodných a bylinných preparátov. Ich kvalita môže byť niekedy sporná. Ak si ich však liečivé rastliny natrháte sami, kvalitu nebudete môcť spochybniť. Možno budete prekvapení, ale niektoré bylinky u nás rastú tak nenáročne a hojne, že sa považujú za burinu. Dopestovať ich môžeme aj v záhrade.

Hloh

Posilňuje srdce a postará sa o lepšie okysličenie organizmu. Jeho menej známy účinok je práve blahodarne pôsobenie na psychiku človeka. Okrem toho, hloh pomáha pri prežívaní stresu.

Fialka

Tento boľúbený kvet je v našich končinách považovaný aj za jedného z poslov jari. Fialka poteší človeka krásou a okrem toho je účinná ako liečivá rastlina. Jej príjemná vôňa a výluh sa používajú na zmiernenie búšenia srdca, upokojenie nervov a zníženie krvného tlaku. Upokojuje podráždenú sliznicu. Táto rastlinka je zdrojom vápnika a železa. Dokonca sa používa na zmiernenie chrípkových stavov.

Žihľava

Mnohí majú žihľavu zafixovanú ako burinu, ktorá navyše pŕhli, ak sa jej dotknete. Opak je pravdou. Žihľava je užitočná a prospešná rastlina. Je bohatým zdrojom železa, vitamínov E, C, BK. Vývar zo žihľavy napomôže vyživiť a podporiť rast vlasov. Nápomocná je pri riešení problémov s močovým mechúrom. Čaj z vyluhovanej žihľavy účinne pôsobí na detoxikáciu organizmu a tým pomáha pri chudnutí.

Horec

Mnohí poznajú rastlinku horec lúhovanú v alkohole. Pomáha pri problémoch tráviaceho traktu, podporuje vylučovanie slín a žalúdočných štiav. Mak je vhodný pri nechutenstve a prekonávaní infekčných chorôb.

Mak

Už dávni Sumeri považovali mak za „rastlinu šťastia.“ Niet sa čomu diviť. Mak má narkotické účinky a tlmí silnú bolesť. Obsiahnutá látka ópium pri dlhodobom používaní spôsobuje silnú závislosť. Mak je však veľmi bohatý na bielkoviny, vápnik a pomáha zlepšovať kvalitu kostí.

Slnečnica

Krásny a nápadný kvet, ktorý pozná každý. Táto multifunkčná bylina sa hojne používa v potravinárskom priemysle. Slnečnica je rastlinou krásy. Vďaka nej budete mať krajšie vlasy, pleť a nechty. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov.

Zaujímavosť! Slnečnice dokážu absorbovať z pôdy kontaminované látky. Dokonca ich použili aj pri zamorení radiáciou v Černobyle.

Zemežlč

V antickom Grécku tejto liečivej rastline vzdávali hold najväčší lekári. Horčina zemežlči je účinná pri zažívacích ťažkostiach. V súčasnosti sa používa pri bojovaní proti vírusom. Posilňuje telo po psychickej a fyzickej záťaži. A naviac, zemežlč sa používa ako súčasť Bachových kvetových esencií.

Šalvia

Šalvia pomáha pri všetkých zápaloch dýchacej sústavy. Vzdoruje rozličným nákazám a infekciám. Šalvia sa používa proti silnému poteniu a pôsobí na hormonálny systém, preto je treba pri jej užívaní byť opatrní. Šalvia sa v kuchyni používa ako korenie.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená