fbpx

Chrípka verzus prechladnutie

Zimná sezóna je v plnom prúde. Vírusy a infekcie útočia na na našu imunitu z každej strany. Chrípka a nachladnutie majú veľmi podobné príznaky, ale to, ako sa u vás môžu tieto príznaky vyskytnúť a aké časté sú, sa zvyčajne líši. Tu uvádzame podrobný graf príznakov nachladnutia a chrípky, ktorý poskytuje prehľad podobností a rozdielov.

ChrípkaPrechladnutie
PriebehZrazuPostupný
HorúčkaTeplota viac ako 36,7° počas 3-4 dníTeplota okolo 36,7°
KašeľSuchý, občas ťažkýPokašliavanie
Bolesti hlavyČastéZriedka
Bolesť svalstvaBežné, bežne silnánezvyčajná
Únava a slabosťTrvajúca aj 2 týždneJemná a krátka
Extrémne vyčerpanieNáhle so silným dopadomNikdy
Diskomfort v hrudníkuBežnáNezvyčajná
Plný nosObčasBežne
KýchanieObčasTypické
Zapálené hrdloObčasBežne

Čítanie znamení: Ako spoznáte rozdiel medzi príznakmi chrípky a nachladnutia

1. Príznaky chrípky zasiahli rýchlo

Chrípka vás často prekvapí tým, ako rýchlo príznaky začnú a ako závažné sa ochorenie môže nastať. Chrípka klasicky začína náhlym nástupom horúčky, zimnice, bolesti svalov, hlavy a únavy. Cítite sa mizerne a cítite sa mizerne rýchlo. Trvanie 1-4 dni od inkubačnej doby.

Nachladnutie naopak prichádza postupne a bude trvať dlhšie. Chladné choroboplodné zárodky sú nákazlivé prvé tri dni. Aj keď váš kašeľ a preťaženie môžu trvať až tri týždne, ďalšie príznaky nachladnutia, ktoré trvajú viac ako týždeň, ako sú horúčka, nepríjemné pocity na hrudníku alebo bolesti dutín, môžu byť príznakom bakteriálnej infekcie alebo infekcie dutín.

2. Prechladnutie zvyčajne nepríde s výraznou horúčkou

Aj keď je vám možno trochu teplejšie, nachladnutie málokedy prichádza s výraznou horúčkou.

Chrípková horúčka pravdepodobne príde rýchlo. Toto je obzvlášť častý príznak chrípky u detí. Dávajte pozor na najmenších a starších ľudí, pretože budú náchylnejší na komplikácie.

3. Suchý kašeľ kričí chrípku

Zatiaľ čo kašeľ je príznakom nachladnutia aj príznakom chrípky, typ kašľa, ktorý sa u vás objaví, je veľmi odlišný. Chrípka spôsobuje suchý kašeľ, ktorý neprodukuje hlien. Kašeľ spôsobený nachladnutím často vytvára hlieny.

4. Bolesť v krku, kýchanie alebo upchatý nos zvyčajne znamenajú prechladnutie

Ak máte tieto príznaky, s najväčšou pravdepodobnosťou ste prechladnutý. Hoci chrípku môžu sprevádzať kýchanie alebo upchatý nos, vyskytujú sa častejšie pri prechladnutí.

5. Chrípka prichádza so svalovými bolesťami

Bolesti sú veľmi časté pri chrípke, ale zriedkavé pri prechladnutí. Ak máte horúčku a trpíte všeobecnými bolesťami, je to takmer určite chrípka.

6. Extrémna únava je poznávacím znamením chrípky

Ak „odpadávate“ alebo pociťujete extrémnu únavu, je to pravdepodobne z chrípky. Niekedy budete mať pocit, že vám niekoľko dní energia stále nepribúda, a to aj po ukončení hlavných príznakov chrípky. Na druhej strane vám prechladnutie zriedkakedy zabráni vo vykonávaní každodenných úloh.

Ako liečiť prechladnutie

Pretože je prechladnutie vírusová infekcia, antibiotiká nie sú pri liečbe účinné. Voľnopredajné lieky, ako sú antihistaminiká, dekongestíva a  acetaminofén, však môžu zmierniť preťaženie, bolesti a ďalšie príznaky nachladnutia. Klasické pitie množstva tekutín, konzumovania stravy a doplnkov bohatých na vitamíny a minerály a dostatok odpočinku sú a zostanú zlatými piliermi liečenia prechladnutia.

Niektorí ľudia užívajú na prevenciu alebo zmiernenie príznakov nachladnutia prírodné lieky, ako je zinok, vitamín C alebo echinaceu. Dôkazy o tom, či fungujú, sú rôzne. Štúdia z roku 2015 zistila, že pastilky zinku s vysokou dávkou (80 miligramov) zinku môžu skrátiť dĺžku nachladnutia, ak sa užijú do 24 hodín od prejavenia príznakov.

Zdá sa, že vitamín C nezabraňuje nachladnutiu, ale ak ho užívate dôsledne, zmierňuje vaše príznaky. Štúdia z roku 2017 zistila, že vitamín D pomáha chrániť pred prechladnutím aj chrípkou.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená