fbpx

Príznaky a prejavy srdcového infarktu

Keby niečo nebolo v poriadku s vašim srdcom vedeli by ste o tom? Nie všetky problémy so srdcom majú jasné varovné signály. Nie vždy existuje alarmujúca spojka na hrudi, po ktorej nasleduje pád na podlahu, ako to vidíte vo filmoch. Niektoré príznaky srdca sa dokonca neobjavia ani na hrudníku, a nie vždy je ľahké zistiť, o čo ide. Tu sú možné prejavy problému so srdcom:

1. Nepohodlie na hrudníku

Je to najbežnejší znak nebezpečenstva pre srdce. Ak máte upchatú tepnu alebo máte infarkt, môžete pocítiť bolesť, tlak alebo tlak na hrudníku. Pocit zvyčajne trvá dlhšie ako niekoľko minút. Môže sa to stať, keď ste v pokoji alebo počas fyzickej aktivity.

2. Nevoľnosť, poruchy trávenia, pálenie záhy alebo bolesť žalúdka

Niektorí ľudia majú tieto príznaky počas srdcového infarktu. Môžu dokonca zvracať. Ženy hlásia tento typ symptómov častejšie ako muži.

3. Bolesť, ktorá sa šíri do paže

Ďalším klasickým príznakom srdcového infarktu je bolesť, ktorá vystreluje dole na ľavej strane tela.

4. Ľahko sa vyčerpáte

Ak sa náhle cítite unavení alebo namáhaní po tom, čo ste robili niečo, s čím ste v minulosti nemali problém – ako napríklad lezenie po schodoch alebo nosenie potravín z auta – ihneď sa poraďte so svojím lekárom.

5. Chrápanie

Je normálne, trochu chrápať, keď zaspíte. Ale neobvykle hlasné chrápanie, ktoré znie ako lapanie po dychu alebo dusenie, môže byť znakom spánkového apnoe. Znamená to, že prestanete niekoľkokrát za noc dýchať, zatiaľ čo ešte spíte. To predstavuje obrovský stres pre vaše srdce.

6. Vaše nohy, chodidlá a členky sú opuchnuté

Môže to byť znamenie, že vaše srdce nečerpá krv tak efektívne, ako by malo. Keď srdce nedokáže dostatočne rýchlo pumpovať, krv sa vracia do žíl a spôsobuje opúchanie.

7. Nepravidelný tlkot srdca

Je normálne, že vaše srdce bije ako o preteky, keď ste nervózni alebo vzrušení, alebo raz za čas vynechá alebo vyskočí z rytmu. Ak ale máte pocit, že vám srdce bije mimo čas dlhšie ako len pár sekúnd, alebo ak sa to stáva často, povedzte to svojmu lekárovi.

O tom aké vitamíny a minerály sú esenciálne pre zdravie a správne fungovanie vášho srdca nájdete TU.

5 komentárov
  1. Chcel by som sa spytat co to znamena ked ma boli cele rameno a ide mi to az do srdca a aj lopatky.Chcel by som sa informovat ci to nie je priznak na porazku alebo.infarkt?

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená