fbpx

Vitamín K2 – ten, ktorý dokáže zabrániť civilizačným ochoreniam

Vitamín K2 je jednou z foriem vitamínu K, ktorý hrá dôležitú rolu pri ukladaní vápnika tam, kde je to nevyhnutné (kosti, zuby), zodpovedný je však aj za jeho odvádzanie z miest, kde nie je žiadaný (artérie a mäkké tkanivá). Tento vitamín je úzko spojený s prevenciou osteoporózy.

Kde sa nachádza vitamín K2?

Táto forma vitamínu sa získava extrahovaním z fermentovanej sójovej potraviny. Ide o menej známy, ale za to veľmi dôležitý vitamín, rozpustný v tukoch. V zdravom črevnom prostredí ho v určitej miere produkujú črevné baktérie. Táto produkcia však nemusí byť dostačujúca, preto je vhodné prijímať ho nielen zo stravy, ale aj formou výživových doplnkov. Vitamín K2 obsahujú fermentované potraviny, ale aj vajcia, mäso a mliečne výrobky. Tieto výrobky by však mali pochádzať od zvierat, ktoré sú kŕmené trávou v ich prirodzenom prostredí. Deficit tohto vitamínu môže viesť k rôznym chorobám, napríklad k cukrovke, k poruchám rastu zubov alebo k ochoreniu obličiek. Tento vitamín hrá kľúčovú rolu v pevnosti kostí a zdravia srdca a ciev.

Štúdie potvrdili

Pravidelné dopĺňanie vitamínu K2 preventívne pôsobí proti ukladaniu vápnika v cievach. Podľa holandskej štúdie ženy a muži nad 45 rokov, ktorí mali vysoký príjem tohto vitamínu, mali zistené riziko vzniku vápenatých usadenín v cievach o 52% nižšie než u ostatných jedincov, ktorí mali výrazne nižší príjem vitamínu. Vyššia hladina vitamínu bola tiež spojená s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Mnohé štúdie naznačujú, že dostatočný príjem vitamínu K2 môže pomôcť zabrániť niektorým civilizačným degeneratívnym ochoreniam, ktoré postihujú veľkú časť populácie.

Ako doplniť vitamín K2?

Ak máte záujem o doplnok vitamínu K získaného špeciálnou technológiou z pokrmu natto (fermentované sójové bôby), dajte šancu rade Viridian. Ide o kvalitné kapsuly rastlinného pôvodu s obsahom voľného prášku, ktoré neobsahujú lepidlá a spojivá ako lacné tablety. Produkt neobsahuje geneticky modifikované zložky, konzervačné prostriedky, umelé farbivá, lepok a laktózu. Neobsahuje tiež zložky živočíšneho pôvodu, takže je vhodný aj pre vegánov.

2 komentáre
  1. Dobrý deň pán Varga,

    vitamín K2 je veľmi podstatný pre naše telo pri ukladaní a spracovaní vápnika. Vitamín K sa nachádza aj v prírodnej podobe, tak ako uvádzame v článku. Substitútom môže byť aj tabletová forma v prípade, že ho máte nedostatok. V takomto prípade Vám odporúčame sihanuť po nasledujúcom vitamíne: https://www.origins.sk/product/vitamin-k2-90-kapsul/

    Dúfame, že sme Vám zodpovedali dostatočne na Vašu otázku. Ďakujeme Vám za Váš komentár a teší nás, že čítate články na SlovakOn.

    S pozdravom tím SlovakOn.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená