fbpx

Káva a kofeín – ako pôsobia na naše zdravie?

Mávate ťažké rána? Počas dňa sa venujete náročným prácam, čo sa v neskorších hodinách odzrkadlí na vašej emočnej disharmónii a zlom spánku? Ľudová múdrosť vraví, že si aspoň trikrát do dňa máme dopriať lahodnú kávu, ktorá nás okamžite pozviecha na nohy. Aká je pravda o káve a účinkoch kofeínu na naše zdravie? Dozviete sa o tom v nasledujúcom texte!

Pitie kávy nie je len zvykom našich domácností, skrýva sa za tým silné historické pozadie a rôzne rituály. Dnešný význam pitia kávy hľadáme len v jej energickom prínose pre náš organizmus a duševné pohodlie. Je zážitkom, potešujúcou chvíľkou pre seba a pauzou medzi ďalším náročným rozvrhom práce.

Káva obsahuje kofeín, ale aj oveľa viac pre naše zdravie

Čím lepšia aróma kávy, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že je v nej obsiahnutých viac vitamínov skupiny B v odporúčanej dennej dávke. Kľúčovú úlohu v nej zohráva aj zastúpenie draslíka, horčíka, mangánu a kyseliny listovej. V kombinácii s antioxidantmi môže tak káva značne prispieť k posilneniu obranných mechanizmovlátkovej premene. Aby sa účinky týchto látok skutočne prejavili na našom zdraví, denne by ste si mali dopriať 3 až 4 šálky teplej kávy.

Kofeín „preslávený“ vďaka káve

Látka kofeín sa najviac spája len s kávou aj jej obsahom v rôznych druhoch kávových zŕn. Pravdou je, že kofeín obsahujú aj iné druhy nápojov (čaj) či lahodná čokoláda. Mýtov o vplyve kofeínu na ľudský organizmus je veľa, hlavne tých negatívnych, no treba vychádzať z overených faktov.

Kofeín má na ľudský organizmus funkčné stimulačné účinky, čím sa zlepšuje vitalita životne dôležitých orgánov. Aby sa neprejavilo jej negatívne pôsobenie, nemali by sme vraj prekročiť hranicu 350 až 400 mg kofeínu za deň.

Kofeín ako prevencia rôznych porúch a zdravotných ťažkostí

Stimulačné účinky kofeínu sa prejavujú hlavne v ochrane buniek pred deštrukciou, čím sa znižuje riziko neurotických, srdcových a pohybových problémov. Často sa diskutuje aj o spaľovaní kalórií, no tým, že kofeín zefektívňuje metabolizmus, má to svoje opodstatnenie.

Opäť platí, že redukcia hmotnosti je výsledkom viacerých faktorov, o ktorých sme vás informovali aj v tomto článku. Taktiež mnohých zaujíma, či káva, respektíve kofeín skutočne predlžuje život. Ťažko to dokázať, no tým, že kofeín znižuje pocity úzkosti, depresie a zmeny nálad, je dobrou cestou k plnohodnotnejšiemu a šťastnejšiemu životu.

Rada na záver – tak ako sa vraví, že najlepší zelený čaj je ten, ktorý si sami vypestujete a nazbierate, tak podobne to platí aj o káve. Dobrú kávu prezradí aj jej prenikavá aróma a najemno pomleté zrná. Tie treba zomieľať pred každým pitím a nezaťažovať organizmus instantnou kávou či kapsulami s rôznymi konzervantmi.

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená