fbpx

Ako uvariť chutnú ryžu bez problémov?

Rýchla, jednoduchá a nutrične bohatá príloha k mäsitým, ale aj zeleninovým jedlám. Reč je o ryži, s ktorou sa aj v našej gastronómii stretávame na každom kroku. Jej príprava nie je náročná ani na tepelné spracovanie, ani na koreniny či dochucovadlá. Preto si ju pochvaľujú aj naše gazdinky. Čo už nie je všetkým také jednoznačné, tak to je správny postup pri varení, aby sme získali lahodnú a tak akurát mäkkú ryžu. Poďte si to spolu s nami vyskúšať!

Čo by sme mali o ryži vedieť?

Ryža patrí k veľmi rozšíreným plodinám na ázijských, čínskych poliach (kde je aj jej domovina), v Brazílii, Egypte, ale aj v Európe. Táto „svetobežkyňa“ si však vyžaduje náročnejšie pestovanie, najmä na fyzickú (ručnú) prácu. Pre túto obilninu je typické, že dorastá do výšky aj 2 m, má dlhé úzke listy a metlovité klasy.

Ryža a jej druhy

Do podoby, v akej ju poznáme z našich obchodov, sa dostáva po vylúpaní z plevy, obrúsení a uhladení. To je podľa mnohých odborníkov na zdravú výživu dosť na škodu, pretože takáto biela ryža je už len viac-menej bohatá na škrob. Pri takejto ryži sa uplatňuje jej základné rozdelenie na guľatozrnnú (drobnozrnnú) a dlhozrnnú (veľkozrnnú). Z dlhozrnných sú najznámejšie ryža basmati, čierna, červená, jazmínová alebo ryža arborio. Sú však „chudobnejšie“ na minerály a vlákninu, preto ju nekonzumujte dlhodobo.

Tá lepšia alternatíva?

Zo zdravotného hľadiska odporúčame uprednostniť nelúpanú, racionálnu ryžu, ktorá si zachováva obal s výživnou vlákninouvitamínmi skupiny B. Je zdrojom draslíka, fosforu a železa. Okrem škrobu (60 %) obsahuje takmer 10 % bielkovín a nepatrné množstvo tuku. Patrí k bezlepkovým a diétnym pochutinám, navyše zmierňuje zápaly, problémy s trávením a obličkami.

Tip na prípravu delikatesnej ryže

Chutnú ryžu nie je až také jednoduché pripraviť. Ryžu pred samotným varením opláchnite, aby sa z nej dostali preč nečistoty a nadbytočný škrob. Niektoré gazdinky si ju najprv na pár minút zalejú horúcou vodou, aby potom urýchlili samotné varenie. To nie je nutné, keďže s použitím pokrievky sa ryža nevarí dlhšie než 15-20 minút.

Náš tip – namočenú ryžu zakaždým sceďte a jej množstvo majte starostlivo odmerané (používajte napr. 3 dcl pohár), aby ste ju potom v hrnci zaliali 2 až 2,5-krát väčším objemom vody. V hrnci si ešte predtým prepražte trochu masla alebo oleja.

Po zaliatí vodou ju osoľte, pridajte čierne korenie, navrch môžete priložiť na kolieska nakrájanú cibuľu. V zakrytom hrnci ju nechajte variť. Nemiešajte, inak bude lepkavá, rozvarená. Párkrát do nej len pichnite vidličkou, aby neprihorela a bola správne nadýchaná. Odstavte ju, keď sa začnú tvoriť prvé bublinky (na povrchu je minimum vody). Nepodávajte ryžu okamžite, pod pokrievkou ju nechajte „dôjsť“ ešte aspoň 10 minút. Dobrú chuť!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená