fbpx

Tipy na prírodné hýčkanie pleti

Okrem výroby dekoratívnej kozmetiky, je možné si vyrobiť prírodné liečivé krémy a masky na tvár. Všetko si vyrobíte doma z kvalitných surovín. Bežná kozmetika je spravidla veľmi neekologická, plná chémie, častokrát nesplní vaše očakávania a nezriedka býva testovaná aj na zvieratách. Každopádne aj pri príprave tejto kozmetiky, netreba zabúdať na alergiu alebo histamínové intolerancie.  

Najprv uvedieme bežne dostupné potraviny, z ktorých si vyrobíte masky na pleť a zamilujete sa do nich!

Banán

Banán je ovocie, ktoré vypne a vyhladí pleť. V spojení s medom a bielym jogurtom sa vaša tvár rozžiari. Je vhodné banán rozmixovať a dobre vymiešať s ďalšími surovinami, aby sa maska lepšie nanášala. Zmiešaním banánu, medu, bieleho jogurtu a olivovového oleja, získate kúru, ktorá je vhodná pre vlasy. Nezabúdajte, že banán treba dôkladne rozmixovať. V opačnom prípade sa vám môže zachlpiť do vlasov. Masku na tvár s týmito surovinami necháme pôsobiť maximálne 20 minút, pri vlasovej maske môžeme nechať pôsobiť aj dlhšie.

Kakao a káva

Stačí vymiešať lyžičku zrnkovej kávy a lyžicu kvalitného medu a máte hotový peeling! Vhodná je aj kombinácia kávy, medu a kakaa s pridaním bieleho jogurtu. Vaša pleť bude vypnutá, hydratovaná a vláčna. Pridaním mlieka bude takáto maska ešte výživnejšia, nakoľko mlieko pomáha vyhladiť vrásky.

Príprava liečivých mastí jeo trochu zložitejší a zdĺhavejší proces. Určite sa ale nenechajte odradiť a vyskúšajte to.

Nechtíková alebo kapucínková domáca liečivá masť


Nechtík je rastlinka, ktorá pomáha pri kožných problémoch, hlavne pri akné. Kapucínka je prírodné antibiotikum, ktoré sa dáva aj na tvár alebo rany.

Príprava:

Do kvalitného kokosového oleja dáme kvety nechtíka. Najprv si spravíme macerát (výluh). Na 300 gramov kokosového oleja treba 200 gramov nechtíka. Do vodného kúpeľa nad parou dáme najprv tieto dve suroviny zohrievať na 70-80 °C. To spravíme niekoľko krát s odstupom pár dní.

Na štvrté varenie surovín pridáme bambucké maslo a včelí vosk. Všetko dobre vymiešame a necháme vychladnúť.

Namiesto nechtíka môžeme pridať aj liečivú kapucínku a celý postup zopakujeme.