fbpx

Čo znamenajú studené končatiny?

Naše telá sú stavané na reguláciu našej teploty. Keď je vonku zima, naše telo zaisťuje, aby krv prúdila do stredu nášho tela a životne dôležitých orgánov, aby zostali teplé. To môže ovplyvniť množstvo prietoku krvi do vašich rúk a nôh a spôsobiť pocit chladu. Je to normálne. Cievy v rukách a nohách sa za studena zúžia (spazmujú), aby sa zabránilo tepelným stratám v centre tela. Niektorí ľudia majú tendenciu mať chladnejšie nohy a ruky prirodzene bez zdravotných komplikácií. Ak sú však prejavy chronické či bolestivé môže to mať iné príčiny:

Anémia

Anémia je stav, keď máte menej zdravých a správne fungujúcich červených krviniek ako obvykle. Je to zvyčajne spôsobené nedostatkom železa. Ak máte nedostatok železa, vaše červené krvinky nemusia mať dostatok hemoglobínu (bielkoviny bohaté na železo) na transport kyslíka z pľúc do zvyšku tela. Výsledkom môžu byť studené prsty na rukách a nohách.

Ochorenie tepien

Ak sú vaše tepny zúžené alebo nefunkčné, znižuje to prietok krvi v nohách a chodidlách. Existuje niekoľko typov arteriálnych ochorení.

Cukrovka

Zlý krvný obeh. Zlý krvný obeh je príznakom cukrovky, najmä v končatinách, pri ktorých môžu byť ruky a nohy chladné.

Ochorenie srdca. Cukrovka tiež zvyšuje riziko srdcových chorôb a zúženia tepien (v dôsledku aterosklerózy), ktoré môžu prispievať k ochladeniu rúk a nôh.

Poškodenie nervov. Poškodenie nervov (periférna neuropatia), najmä chodidiel, je komplikáciou cukrovky. Je to spôsobené vysokou úrovňou cukru v krvi po dlhú dobu. Jedným z prvých príznakov je pocit „mravčenia“ v nohách alebo rukách.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je stav, keď je vaša štítna žľaza nedostatočne aktívna a neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy, aby udržala správny chod metabolických funkcií nášho tela. Postihuje viac ženy ako mužov. Pocit chladu je jedným z príznakov hypotyreózy. Medzi ďalšie príznaky patrí únava, bolesti a stuhnutosť kĺbov, suchá pokožka, rednutie vlasov a depresie.

Nedostatok vitamínu B-12

Nedostatok vitamínu B-12 vám môže spôsobiť neurologické príznaky vrátane pocitu studených rúk a nôh, necitlivosti alebo mravčenia. Vitamín B-12 sa prirodzene nachádza v mäse a mliečnych výrobkoch a je dôležitý pre udržanie zdravých červených krviniek. Vaše telo netvorí vitamín B-12, takže ho musíte získavať z potravín, ktoré konzumujete.

Spôsoby zahriatia nôh a rúk

Bez ohľadu na to, čo spôsobuje vaše studené nohy a ruky, je dôležité, aby ste ich zahriali. Tu je niekoľko spôsobov:

  • Zvážte výber oblečenia. V chladnom počasí noste čiapku, rukavice, teplé ponožky a teplý kabát. Noste ponožky alebo papuče. Ak je vám vnútri zima, oblečte si sveter a teplé ponožky.
  • Rýchle zahriatie. Skúste skákať, robiť drepy a pod., aby sa vám rozhýbala krv. Pochod na mieste pri sedení. Krúťte prstami na nohách a chodidlami robte kruhy.
  • Pravidelne sa pohybujte. Nájdite si čas na to, aby ste vstali aspoň každú polhodinu, aby ste sa natiahli alebo sa poprechádzali.
  • Použite elektrickú vyhrievaciu podložku. Elektrické vyhrievacie podložky majú rôzne veľkosti a štýly, ktoré môžete použiť pre rôzne oblasti tela.
  • Pre nohy použite vyhrievaciu podložku na kríže. Počas nočnej relaxácie používajte vyhrievaciu podložku na kľúčových miestach, ako sú kríže a chodidlá. To vám môže pomôcť otvoriť cievy a umožniť viac prietoku krvi do nôh.
  • Rýchla masáž. Prudko masírujte ruky alebo nohy.
1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená