fbpx

Problémy s tlakom neriešime, až do chvíle, kým nepocítime silnú, pálivú bolesť, búšenie srdca či dýchavičnosť. Aké sú najčastejšie problémy s krvným tlakom? Ako im predchádzať a aké ďalšie zdravotné problémy môžu zapríčiniť?

Na krvný tlak sa lieči veľká časť populácie stredného a starobného veku. Je to dôsledkom buď usadlého, stereotypného života, prejedania sa a slabej fyzickej kondície. Krvný tlak je v podstate intenzita, akou pôsobí, respektíve akú vyvoláva krv na steny tepien. Hodnoty sa menia v závislosti od činnosti srdca. Najčastejšie komplikácie sú vysoký a nízky krvný tlak. Rizikom je, že dokážu podnietiť desiatky ďalších ťažkostí.

Jeden krvný tlak, ale dve hodnoty

Náš krvný tlak charakterizujú dve hodnoty: prvá je systolický (horný) krvný tlak, vzniká sťahmi srdca a čerpaním krvi do ciev. Druhá hodnota je diastolický (nižší). Srdce sa vtedy uvoľňuje a opäť napĺňa krvou. Aký je ideálny krvný tlak?

Hodnoty normálneho krvného tlaku sa rôznia podľa veku, čo môžete vidieť aj v tejto prehľadnej tabuľke. Z toho vyplýva, že u detí sú hodnoty normálneho krvného tlaku nižšie, s pribúdajúcicm vekom vzrastajú – približne po tridsiatke už prekračujú hranicu 120/80 mmHg.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia)

Zvýšené riziko je u dospelých pri hodnotách 140/90 mmHg a viac. Prvotné prejavy sú bolesť hlavy, malátnosť, no môže sa pridružiť krvácanie z nosa, búšenie srdca či tŕpnutie končatín. Tieto symptómy rozhodne nepodceňujte a ak sa objavujú čoraz častejšie, nečakajte, že tlak poklesne sám od seba.

K základným režimovým opatreniam patrí pokoj na lôžku a pravidelné užívanie predpísaných liekov. Odporúčame pravidelne cvičiť, tým sa dokáže tlak znížiť až o 8 mmHg. Strážte si optimálnu hmotnosť, rozhodujúcim je obvod pásu – u žien menej ako 89 a u mužov do 102 cm.

V strave obmedzte príjem sodíka a skrytej soli, naopak, obohaťte ju o esenciálne oleje, vlákninu a chudé rybie mäso. Vyhýbajte sa alkoholu, ktorý okrem iného znižuje účinnosť liekov. Na udržanie normálneho tlaku pomáha aj užívanie magnézia. Lekársku pomoc treba urýchlene privolať, ak sa dostavia bolesti na hrudníku, zhorší sa dýchanie a videnie. V takomto prípade môže ísť aj o prejavy infarktu myokardu.

Nízky krvný tlak (Hypotenzia)

Nízky krvný tlak spôsobuje slabšie zásobovanie mozgu krvou, čo sa prejavuje malátnosťou, závratmi, zrýchleným tepom či až kolapsom. Odporúčaným tipom je pravidelné otužovanie v sprche, čo dokonale rozprúdi obehový systém. Pre starších pacientov je vhodné pomalé vstávanie, respektíve obmedziť prudké pohyby, kráčať pomalšie a za viacerých prestávok.

Dôležitý je prísun vitamínu C, kontrolovať pitný a režim a nevynechať ani kvalitnú kávu. Ak sa u vás dostavia pocity na omdletie, pomáha skríženie nôh alebo položiť hlavu medzi kolená. Nezabúdajte pozitívne myslieť a užívať si každý jeden deň.

1 Komentár
 1. Ráno vstávam malátny tpčí sa mi hlava, meriam si horný tlak často pod 100.
  Je to veľmi nepríjemný stav.
  Trvá len pár týždňov, predtým nikdy,
  Jedna káva trochu pomôže.
  Čo je príčimou, ako tomuto stavu predchádzať, ako sa mu vyhnúť.

  Ďakujem. Ing. Štefan Pomothy, Vajanského 7. 966 22 Lutila

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená