fbpx

Máte problémy s tlakom? Dostaňte ho pod kontrolu!

Problémy s tlakom neriešime, až do chvíle, kým nepocítime silnú, pálivú bolesť, búšenie srdca či dýchavičnosť. Aké sú najčastejšie problémy s krvným tlakom? Ako im predchádzať a aké ďalšie zdravotné problémy môžu zapríčiniť?

Na krvný tlak sa lieči veľká časť populácie stredného a starobného veku. Je to dôsledkom buď usadlého, stereotypného života, prejedania sa a slabej fyzickej kondície. Krvný tlak je v podstate intenzita, akou pôsobí, respektíve akú vyvoláva krv na steny tepien. Hodnoty sa menia v závislosti od činnosti srdca. Najčastejšie komplikácie sú vysoký a nízky krvný tlak. Rizikom je, že dokážu podnietiť desiatky ďalších ťažkostí.

Jeden krvný tlak, ale dve hodnoty

Náš krvný tlak charakterizujú dve hodnoty: prvá je systolický (horný) krvný tlak, vzniká sťahmi srdca a čerpaním krvi do ciev. Druhá hodnota je diastolický (nižší). Srdce sa vtedy uvoľňuje a opäť napĺňa krvou. Aký je ideálny krvný tlak?

Hodnoty normálneho krvného tlaku sa rôznia podľa veku, čo môžete vidieť aj v tejto prehľadnej tabuľke. Z toho vyplýva, že u detí sú hodnoty normálneho krvného tlaku nižšie, s pribúdajúcicm vekom vzrastajú – približne po tridsiatke už prekračujú hranicu 120/80 mmHg.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia)

Zvýšené riziko je u dospelých pri hodnotách 140/90 mmHg a viac. Prvotné prejavy sú bolesť hlavy, malátnosť, no môže sa pridružiť krvácanie z nosa, búšenie srdca či tŕpnutie končatín. Tieto symptómy rozhodne nepodceňujte a ak sa objavujú čoraz častejšie, nečakajte, že tlak poklesne sám od seba.

K základným režimovým opatreniam patrí pokoj na lôžku a pravidelné užívanie predpísaných liekov. Odporúčame pravidelne cvičiť, tým sa dokáže tlak znížiť až o 8 mmHg. Strážte si optimálnu hmotnosť, rozhodujúcim je obvod pásu – u žien menej ako 89 a u mužov do 102 cm.

V strave obmedzte príjem sodíka a skrytej soli, naopak, obohaťte ju o esenciálne oleje, vlákninu a chudé rybie mäso. Vyhýbajte sa alkoholu, ktorý okrem iného znižuje účinnosť liekov. Na udržanie normálneho tlaku pomáha aj užívanie magnézia. Lekársku pomoc treba urýchlene privolať, ak sa dostavia bolesti na hrudníku, zhorší sa dýchanie a videnie. V takomto prípade môže ísť aj o prejavy infarktu myokardu.

Nízky krvný tlak (Hypotenzia)

Nízky krvný tlak spôsobuje slabšie zásobovanie mozgu krvou, čo sa prejavuje malátnosťou, závratmi, zrýchleným tepom či až kolapsom. Odporúčaným tipom je pravidelné otužovanie v sprche, čo dokonale rozprúdi obehový systém. Pre starších pacientov je vhodné pomalé vstávanie, respektíve obmedziť prudké pohyby, kráčať pomalšie a za viacerých prestávok.

Dôležitý je prísun vitamínu C, kontrolovať pitný a režim a nevynechať ani kvalitnú kávu. Ak sa u vás dostavia pocity na omdletie, pomáha skríženie nôh alebo položiť hlavu medzi kolená. Nezabúdajte pozitívne myslieť a užívať si každý jeden deň.

12 komentárov
 1. Ráno vstávam malátny tpčí sa mi hlava, meriam si horný tlak často pod 100.
  Je to veľmi nepríjemný stav.
  Trvá len pár týždňov, predtým nikdy,
  Jedna káva trochu pomôže.
  Čo je príčimou, ako tomuto stavu predchádzať, ako sa mu vyhnúť.

  Ďakujem. Ing. Štefan Pomothy, Vajanského 7. 966 22 Lutila

 2. Dobry mam kolisavi tlak som 58 rocni uzivam lieky nikedy mam 158/73-55az do 77 ten spodni je ok ale tem horni stale liece od 118do 158 nemam stoho dobry pocit aj busenie srdca sa objavi bol som aj hospitalizozani na pozorovani infuzia a preslo to ze mam hustu krv dostavam iniekcie na riedenie je pravda ze som trocha pribral ale sportujem pravidelne kazdy den no neviem

 3. Dobrý deň.
  Prosím vás o odpoveď na otázku, čo znamená, keď moja manželka ( výška 156cm, váha 149kg, starobná dôchodkyňa, celoživotné robotnícke profesie ) máva často doma aj u lekárov nameraný TK 135/70. Systola nížšia a diastola vyššia. Veď je to rozdiel 65 mm Hg medzi dolnou a hornou hranicou ! Obvodná, internistka, srdciar, neurolog, a ja neviem kto všetko ešte, jej furt hovoria, že už má 62 rokov a je 20 rokov po komplexnej histerektomii a rôzne iné dôvody, Dalo by sa to liečiť odbornými odporúčaniami a liekovou formou, alebo sa má manželka uspokojiť s tým, že čo už p. Machová.
  Macho Dušan z Prievidze.

  1. Dobrý deň, Dušan,

   ďakujeme za Váš komentár k článku.
   Nakoľko nie sme lekári, nemôžeme Vám poskytovať odborné medicínske rady. Ako píšeme aj v článku, čo sa týka problémov s krvným tlakom, odporúčame dodržiavať zdravý životný štýl – pravidelný pohyb, vyvážená strava bohatá na vitamíny a vhodné doplnky stravy. Potraviny, ktoré sú vhodné by mali byť obohatené o esenciálne oleje (ryby, orechy), vlákninu (strukoviny,ovocie a zelenina, najmä však avokádo, brokolica, cvikla, mrkva, jablko). Pri výbere vhodných doplnkov stravy odporúčame siahnuť po čisto prírodných vegánskych doplnkoch, ktoré telo nezaťažujú, ale práve naopak dodávajú telu potrebné vitamíny a minerály, ktoré nedostáva v strave.

   Pre príklad pridávame linky na produkty, ktoré by mohli byť pre pani manželku vhodné:

   https://www.origins.sk/product/scandinavian-rainbow-trout-oil-200ml-organic/ – najkvalitnejší certifikovaný rybí olej na trhu, ktorý pomáha pri trávení a obsahuje omega mastné kyseliny.

   https://www.origins.sk/product/co-q10-with-mct-30-kapsul/ – Koenzým Q10 pomáha zlepšovať zdravie kardiovaskulárneho systému, reguluje hladinu cukru v krvi, znižuje frekvenciu a intenzitu migrén. V prípade, že užíva pani manželka aj iné lieky, odporúčame overiť si užívanie s lekárom

   Posielam Vám aj link na článok, kde sa môžete dozvedieť viac o vitamínoch, ktoré sú pre fungovanie srdiečka, ako aj celkovú vitalitu nášho tela, odporúčané.

   https://slovakon.sk/5-vitaminov-a-mineralov-ktore-by-ste-si-mali-zobrat-k-srdcu/

   Verím, že sme Vám pomohli a prajeme pani manželke pevné zdravie.

   Tešíme sa, že čítate naše články.

   S pozdravom tím SlovakOn.

 4. Ešte raz prepáčte.
  Manželka máva zhruba 70 – 75 nameraných srdcových pulzov/min. , a má oslabenú imunitu.

 5. A ešte raz.
  Manželke sa vtedy väčšinou točí hlava – má závrate. A má diagnostikovaný vraj vestibulárny syndrom.
  Ďakujem.

 6. Dobrý deň,
  prosím Vás momentálne mám alergiu na ambróziu a palinu , ťažšie sa mi dýcha, mám plný nos, a tla teraz mám 119/85/89.
  Vždy som mala nižší tlak 117/78/79. Neviem či to momentálne zvýšenie je prejavom alergie.
  Prosím o vysvetlenie.

  Ďakujem
  Zemanová

 7. Mám 71 rokov ,tlak som mal 140-150/80-83,asi pred mesiacom sa mi tlak zvýšil niekedy aj na 180-190/86-88.Internistka mi dávala rôzne kombinácie liekov,ale nepomahalo to.Teraz uživam,ráno Triplixam10mg/2,5mg/5mg,Taliton 25mg,VerospironKamiren.Obed:Ebrantil 60mg.Večer:Ebrantil 60mg a Kamiren.K tomu som prestsl soliť,piť kávu a jem 4 stručiky cesnaku rano,4 na obed a 4 večer.Tlak sa upravil niekedy 140/70,157/78,168/80. Neviem či by bez toho sa tlak upravil,skúsim to.Uź neviem aka kombinácia liekov by mi pomohla,nemôžem stale sa napchavať cesnakom.Vraj pomaha aj pitie kyslého mlieka.Keď môžte praďte mi niečo alebo odporučte dobrého lekára.Som z okresu Humenné. ďakujem

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená