fbpx

Vitamín D, aký má význam pre naše telo?

Vitamín D si väčšina ľudí spája s pevnými kosťami a zubami , keďže jeho príjem je potrebný na  efektívne vstrebávanie a využitie vápnika. Ten je potrebný na správnu stavbu kostí  (to je jeden z dôvodov, prečo bol väčšine z nás podávaný tak obľúbený rybí olej v detstve. Málo sa však vie o jeho významnom vplyve na imunitný systém, svalstvo a jeho schopnosti chrániť pred rozvojom zápalov. Takisto slúži ako prevencia pred infekciami, nádorovými ochoreniami a v zimných mesiacoch aj pred prechladnutím a chrípkou.

Čo je to vitamín D a kde ho nájsť?

Vitamín D poznáme v dvoch formách a to ako vitamín, ktorý konzumujeme, tak i hormón, ktorý naše telo vytvára. Niektoré potraviny sú prirodzene bohaté na vitamín D, avšak nie je ich široké spektrum a je tak ťažké zabezpečiť si dostatočnú odporúčanú dennú dávku (ODD).

Telo tiež vyrába vitamín D z cholesterolu prostredníctvom procesu vyvolaného pôsobením slnečného žiarenia na pokožku, a preto jeho prezývka „slnečný vitamín“.  Niektorí ľudia však geneticky nevytvárajú dostatok vitamínu D zo slnka, medzi nimi aj ľudia, ktorí majú tmavší tón pleti, majú nadváhu, starší ľudia a tí, čo sa pred slnkom skrývajú.

Ako dosiahnuť optimálne koncentrácie vitamínu D?

Ako dosiahnuť, aby sa vitamín D tvoril v našom tele? Úpravou stravovacích návykov, t. j. v čo najväčšom množstve konzumovať potravu s obsahom vitamínu D. Pričom v zimných mesiacoch môžeme nedostatok vitamínu D dopĺňať jeho suplementáciou. V lete slnením, t. j. aspoň 20 minút denne bez opaľovacieho krému. Opaľovanie sa odporúča 2- až 3-krát týždenne, pričom pri 30-minútovom slnení vyrobí organizmus 10 000 až 12 000 IU vitamínu D.

IU je medzinárodná jednotka pre vyjadrenie množstva vitamínov rozpustných v tukoch.

Deficit vitamínu D a jeho príčiny

Nedostatok vitamínu D participuje na vzniku a rozvoji chorôb postihujúcich takmer všetky funkcie organizmu. Okrem svojej základnej úlohy zabezpečiť správnu hustotu kostí a zdravie zubov. Vitamín D je nutný na vývoj, rast a udržiavanie celkového zdravotného stavu organizmu od počiatku vývoja plodu až po koniec života. Zistilo sa, že v súčasnosti takmer 60 % populácie všetkých vekových kategórií trpí nedostatkom vitamínu D. U polovice z toho sú namerané hodnoty na extrémne nízkej úrovni.

Syntézu, účinky metabolizmus a odbúravanie vitamínu D riadi viac ako 200 génov. Predpokladá sa, že iba jedna štvrtina individuálnej variability celkovej koncentrácie kalcidiolu v sére závisí od vonkajších faktorov. Väčšinu však určujú faktory genetické. Hlavná príčina hypovitaminózy vitamínu D je však jednoznačne daná nedostatkom slnečného žiarenia. Čo je zrejme podmienené striktnými argumentmi dermatológov proti nadmernému opaľovaniu so zvýšeným rizikom výskytu rakoviny. U časti populácie tieto informácie vyvolávajú fóbie pred slnečným žiarením a časté používanie silných UV-filtrov. Tie znižujú množstvo absorbovaného UV-žiarenia pod mieru potrebnú na tvorbu dostatočných zásob vitamínu D v organizme.

Do rizikovej skupiny patria aj ľudia uprednostňujúci záujmové aktivity v uzavretých priestoroch (práca a zábava pri počítači). Výrazný deficit vitamínu D bol pozorovaný u seniorov uzavretých v sociálnych zariadeniach, ktorí sú minimálne v kontakte so slnkom. Navyše, s pokračujúcim vekom sa schopnosť kože syntetizovať vitamín D znižuje – vo veku nad 65 rokov je táto schopnosť znížená až o 75%. K deficitu vitamínu D môže prispievať aj sedavý spôsob života a obezita ako dôsledok obmedzeného pobytu na slnku.

Doktor tvrdí

Vitamín D má kľúčový vplyv na naše zdravie. Okrem toho, že zabezpečuje normálny vývoj a metabolizmus kostí, je nevyhnutný na správne delenie a diferenciáciu buniek. Takisto priaznivo pôsobí na imunitný systém, sekréciu inzulínu, reguláciu krvného tlaku a iné, pre život nevyhnutné procesy. Najmä v zimných mesiacoch je deficit vitamínu D evidentný. Časté obavy z predávkovania nie sú opodstatnené. Stanovené odporučené denné dávky (ODD) pre vitamíny sú minimálne dávky, ktoré hraničia s deficitným stavom, pričom optimálna hladina je 2- až 3-krát vyššia. V zime by mali zdraví ľudia nad 50 rokov a všetci potenciálne ohrození, ak nenavštívia krajiny s dostatočným slnečným svitom, užívať vitamín D ako výživový doplnok. V lete sa treba rozumne slniť a po celý rok konzumovať čo najviac (najlepšie 2-krát do týždňa) morských rýb.

6 komentárov
  1. domnievam sa, že je to genetická záležitosť, v tom zmysle, že niektoré gény riadia všetky deje a procesy okolo vitamínu D.

    Prečo? Poznám viacej ľudí, čo sa dožili 90 a viac rokov a stále sú v primeranej kondícii a nikdy v živote žiadnu tabletu s D-čkom neužili….????

  2. ale veď vitamín D netreba užívať v tabletkách, nečítate, ale hneď komentujete, LEKAR POVEDAL, že slnenie sa , chodenie von aj v zime, keď svieti slnko, alebo je pod mrakom, tiež nachytáme vitamín D, a taktiež sa nachádza v strave. NEVYNNUTONOSťOU je ísť von. A to dnešne deti nerobia, ani ich rodičia- sedia po práci pri telke a deti za počítačom. PRAVE PRE TAKYCH LUDI JE NEVYHNUTNE BRAT VITAMIN D v tabletke. Je to skor GENERACNY PROBLEM, A NIE GENETICKY. LUDIA SA PRESTALI HYBAT, CHODIT VON, UZ NEMAJU ZAHRADKY, POLIA, ROLE……….LEN TELKU, INTERNET, A GAUCE.

  3. Dobrý deň. Prosím v akej dávke by mal uzivat (vitamín D) dospelý človek 40r?
    Prosím aký druh vitamínu je prírodný a vhodný na denné užívanie?
    Ďakujem za tipy a rady.
    Olej vitamínu D by som nerada, oleje vraj spôsobujú plesne.

    Ešte raz ďakujem.

    Pekný deň.

    1. Dobrý deň Silvia,

      ďakujeme za Váš komentár k článku o Vitamíne D.

      Denne by mal dospelý jedinec prijať aspoň 1000UI vitamínu D. Túto hodnotu ľahko dosiahnete aj pomocou času stráveného na slniečku. Ak však pocitujete nedostatok vitamínu D, tak určite odporúčame 100% prírodný vitamín D od značky Viridian. Táto značka má možno vitamíny o trochu drahšie, ale kvalitovo neexistuje na trhu nič lepšie.

      Olejové vitamíny sú niekedy ešte lepšou formou ako tabletové. Môžete si ich primiešať do čaju, kávy prípadne obľúbeného nápoja. Stráviteĺnosť je pomerne vysoká a aj účinok. Samozrejme záleží hlavne na Vás, aký druhy vitamínú preferujete. My osobne by sme sa určite nebránili vitamínu v oleji. Pre príklad pridávame linky na oba druhy vitamínov:

      https://www.origins.sk/product/vitamin-d3-2000iu-60-kapsul/

      https://www.origins.sk/product/liquid-vitamin-d-50ml/

      Ďakujem.

      S pozdravom tím SlovakOn.

  4. Často sa teraz hovorí o vitamínových balíčkoch , pri liečbe COVIDu.
    Viem však, že užívanie niektorých by sa nemalo kombinovať spolu a s liekmi na hypertenziu, či riedenie krvi.
    Mohla by som poprosiť o kombináciu týchto vitamínov?
    A, B, C, D, HORČÍK, ZINOK?

    Veľmi pekne ďakujem.

    1. Dobrý deň Oľga,

      ďakujeme za komentár. Čo sa týka užívania vitamínov v kombinácii s liekmi na hypertenziu, odporúčame konzultovať tieto otázky s Vašim lekárom/lekárnikom. Nakoľko Slovakon nemôže poskytovať odborné rady v oblasti liečiv.

      Čo sa týka užívania vitamínov, kombinácia vitamínov C, D a horčíku sú vhodnými doplnkami na zlepšenie stavu imunity. Všetky uvedené vitamíny sú vhodné na podporenie zdravotného stavu počas zimných mesiacov. Pri výbere vitamínov však odporúčame siahnuť po prírodných certifikovaných doplnkoch stravy, ktoré sú cenovo drahšie, avšak ich kvalita je oveľa vyššia, nakoľko nezaťažujú telo a ľahšie sa v tele rozpúšťajú. Pre výber takýchto vitamínov odporúčame stránku http://www.origins.sk

      Ak sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých druhoch vitamínov, nižšie Vám posielame články z nášho blogu:
      https://slovakon.sk/vitamin-a-a-jeho-miesto-medzi-vitaminovou-abecedou/
      https://slovakon.sk/vitamin-b/
      https://slovakon.sk/vitamin-c/
      https://slovakon.sk/mineral-dobrej-nalady-vsetko-o-horciku/

      S pozdravom,

      Tím Slovakon

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená