fbpx

Otužovanie – nový trend v zdravom životnom štýle

S otužovaním začínajte, len ak to chcete vy sám, nie pod tlakom okolia ani pre jeho aktuálnosť a trend. Otužovanie je už dosť známou metódou na zlepšovanie zdravia a psychickej pohody. Ako začať, čo je súčasťou predprípravy a pre koho môže byť otužovanie rizikové?

Pozor, je rozdiel medzi otužovaním ako kolektívnou disciplínou a samotnými fázami predprípravy. Základnou podmienkou je konzultácia u lekára, zvlášť, ak trpíte problémami so srdcom alebo zvýšeným tlakom. V mojom veku je už na otužovanie neskoro? Vôbec, začať môžu deti v predškolskom veku, ale aj seniori – ak sú vo forme.

Ako správne začať s otužovaním?

Predprípravu môžeme nazvať postupné zoznamovanie sa s chladom. Kde je najvhodnejšie miesto na otužovanie? Predsa doma! Telo si na chlad zvyká studenou sprchou, vyberáme si z outdoorových športov, počas dňa sa chránime skôr tenším oblečením v 2-3 vrstvách, znižujeme teplotu v izbách a v prostredí, kde sa počas dňa najviac zdržiavame.

Kombinácia chladného vzduchu a kontaktu tela so studenou vodou je zvlášť výhodná pre posilňovanie termoregulačných mechanizmov a nášho imunitného systému.

Pozor, treba si uvedomiť, že otužovanie v zime si vyžaduje odolnosť tela na zvládnutie teploty vzduchu niekedy až pri -10 °C. Pri pobyte vo vode vám zuby drkocú pri cca. 1 °C. Toto je už finálnou fázou – ak by ste začínali takto, s otužovaním pravdepodobne hneď aj skončíte. Nehovoriac o tom, že je to zdraviu nebezpečné.

Kedy je správny čas na prvé, postupné otužovanie?

Ideálnym obdobím pre začiatok otužovania je jar, na prelome marca až apríla. Teplota vody a vzduchu je vtedy únosná, ale nie ešte úplne prehriata ako v letných mesiacoch. Keď zvládnete príjemné jarné zoznamovanie s otužovaním, do zimy budete v dokonalej kondícii. Taktiež ani s príchodom jesene a neskôr zimy okamžite nevhupneme do chladnej vody.

Odolnosť naberáme najprv ovlažovaním, oblievaním sa, neskôr váľaním, obsypávaním sa v snehu. Prvé otužovanie vonku, plávanie na vodných tokoch absolvujte pod dohľadom inštruktora a v skupine zodpovedných otužilcov.

Náš tip – hlavnou výhodou otužovania je zlepšenie celého imunitného a kardiovaskulárneho systému. Vaše telo lepšie odoláva vnútorným zápalom a infekciám, a to aj čo sa týka sezónnych ochorení, prechladnutíalergií. Dáte sa na to aj vy?!