fbpx

Bežkovanie – zimný šport pre telo i dušu

Ako si zašportovať s ľahkosťou a bez námahy? Je to možné dosiahnuť aj pri bežkovaní? Snáď, ale len ako profíci alebo po desiatkach prebežkovaných kilometrov. A prečo vlastne robiť tento šport? Aké sú jeho výhody a na čo sa zamerať, keď na bežkách stojíte po prvýkrát?

Bežkovanie je exteriérovým zimným športom, v podstate ho možno vykonávať na rovnej lúke, v kopcovitom teréne alebo si jednoducho vyhliadnete vyhradenú bežkársku trať v blízkom okolí. Bežkovať môžete v akomkoľvek veku, aj pri slabšej začiatočnej kondícii, za mrazivého či veterného počasia, nevyhnutný je len snežný terén.

Tento šport prospieva jednak telu, ale aj našej emočnej pohode – zapájame a posilňujeme svaly celého tela. Nie je to teda makačka len pre ruky, ale aj pre nohy, trup a zadok, ktoré vytáčame do strán („rotujeme“). Najkrajší na tomto športe je príval pozitívnej energie a kontakt s prírodou, ktorý pôsobí priam meditačne.

Bežkovanie ako zimný vytrvalostný šport posilňuje celý imunitný systém, a to tým, že naštartuje prekrvenie organizmu, výmenu látok, efektívnejšie fungovanie cievneho, kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

Čím je bežkovanie špecifické?

Bežkovanie nie je lyžovanie, no to neznamená, že je viac či menej náročným športom. Nechcete sa postaviť na bežky, pretože sa obávate pošmyknutia alebo pádu hneď po odraze? Kvalitné bežky by vás mali „istiť“ v tom, že sú špecificky prehnuté smerom nahor. To zabezpečuje, že aj pri prudšom odraze smerom dopredu a okamžitom prenesení váhy sa bežky „uchytia“ v snehu.

Ako sme naznačili, bežky si vyberáme vzhľadom na svoju hmotnosť a výšku . O správnej výbave na bežky sa poraďte v špecializovaných športových obchodoch. Faktom je, že inak sa na bežky má pripraviť začiatočník a inak už skúsenejší športovec. Začiatočníkom odporúčame zvoliť širší typ lyží pre lepšiu koncentráciu a stabilitu. Radšej bežkujte na nenavoskovaných lyžiach, ale rozhodnutie je na vás a vašich športových znalostiach. Oblečenie na bežky má byť funkčné, vzdušné, nevyhnutné sú bežecké rukavice, okuliare a topánky max. po členky.

Ako začať bežkovať?

Začiatočníci by mali zvoliť najprv korčuliarsky až potom klasický štýl. Môžete nájsť o tom rôzne informácie, ale v zásade platí, že pri klasickom je technicky náročnejšie skoordinovať pohyb rúk, prenos váhy z jednej nohy na druhú, pričom panvou pohybujeme len minimálne. Palice držíme paralelne na šírku panvy. Pozor na rýchlu jazdu, dôležitý je odraz oboch rúk súčasne a držanie tela sa v hlbšom predklone!

Viete korčuľovať? Potom vám príde veľmi prirodzené rozbehnúť sa do strán a užívať si hoc aj vyššiu rýchlosť. Aj tu treba správne zosúladiť odraz, balans a koordináciu rúk – zima je však ešte len na začiatku, stále máte dosť času učiť sa na bežkách!